افزایش درآمدهای نفتی متاسفانه برای ما به نغمت تبدیل شده است!

افزایش درآمدهای نفتی متاسفانه برای ما به نغمت تبدیل شده است!

آذربایجان در طول تاریخ ایران نقش ویژه ای را ایفا کرده است. از انقلاب مشروطه و با بزرگانی چون ستارخان و باقرخان و در ادامه آن در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با تقدیم شهدایی چون باکری.
وزیر اقتصاد که در شورای اداری استان آذربایجان شرقی سخن می گفت ضمن گرامی داشت یاد و نام شهیدان رجایی و باهنر دلیل بازگویی عملکرد و موفقیت های دولت را ایجاد امید و دلگرمی در بین مردم و همدلی بیشتر دولت و مردم عنوان کرد.
به گزارش خبر نگار اعزامی روزنامه امین ، طیب نیا شهیدان رجایی و باهنر را الگوی موفقی از عدالت محوری و مدیریت جهادی دانست و افزود: من امروز حامل سلام و پیام تقدیر و تشکر رییس جمهور محترم و اعضای هیئت دولت به شما عزیزان هستم. وی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور، وابستگی به نفت و دولتی بودن را دو عارضه اقتصادی این کشور دانست که متاسفانه نزدیکی زیادی هم به همدیگر دارند.
وی افزود: طی سی و چند سال گذشته رشد اقتصادی کشور 3 درصد بوده است و وابستگی به نفت ریشه اصلی کسادی اقتصاد ایران است. آمارها نشان می دهد که یکی از پر نوسان ترن نرخ رشد ها بین همه کشورها مربوط به کشور ماست و پرنوسان بودن رشد اقتصادی به دلیل وابستگی به نفت می باشد و متاسفانه فن آوری های جدید در رشد اقتصادی ما نازل و در گذشته منفی بوده است.
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: افزایش درآمدهای نفتی متاسفانه برای ما به نغمت تبدیل شده است در نیمه دوم دهه هشتاد متاسفانه درآمدهای نفتی افزایش و ما باز اشتباهات گذشته را تکرار کردیم. هم تولید و هم مصرف ما به خارج وابسته است و ما در اوج زمان وابستگی به نفت و آسیب پذیر در مقابل تکانه های خارجی بودیم تحریم های بی سابقه بر علیه ما اعمال شد تا اراده ما را در هم بشکنند اما باز ما در عرصه جنگ اقتصادی هم سر بلند بودیم آن هم در شرایطی که نرخ تورم نقطه به نقطه سال 92 کشور 45 درصد بود.
طیب نیا با اشاره به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر انقلاب،تکیه بر ظرفیت های داخلی و تلاش و کوشش جهادی را عصاره اصلی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد. همچنین وی در این عرصه صبوری و مقاومت ملت ایران را در پیشبرد مذاکرات هسته ای بسیار مهم توصیف کرد.
وی یکی از موفقیت های اقتصادی دولت را افزایش رشد اقتصادی کشور از منفی 7/6 به مثبت 3 درصد در سال 94 دانست. وی گفت در روزهای تحریم فضای کسب و کار ما در رتبه بین المللی 34 رده بهبود یافت. وی خاطر نشان کرد در بین همه کشورهایی که در زیر تحریم های فصل 7 سازمان ملل رفته اند این فقط کشور ما بود که سربلند بیرون آمد. در بقیه موارد کشورها یا تسلیم شده اند یا دولتشان سقوط کرده است.
وزیر اقتصاد با اشاره به شدت و مدت کاهش قیمت نفت گفت: در این مدت شاهد تکانه های شدید نفتی بودیم و آمارها حاکی از آن است که هر گاه ما با کاهش قیمت نفت در کشور مواجه بودیم هم تورم افزایش یافته است و هم شاهد کاهش رشد اقتصادی بوده ایم اما همچنان که دیدید دولت با مدیریت صحیح نه تنها اجازه افزایش تورم را نداد و بلکه در این مدت تورم سیر نزولی داشت و هیچ گاه اجازه ندادیم رشد اقتصادی کشور منفی شود.
وی با اشاره به اینکه اهداف اقتصاد مقاومتی دست یافتنی است از تصویب 12 برنامه ملی در این خصوص خبر داد. وی جایگاه 152 ایران از لحاظ محیط کسب و کار را نا مناسب توصیف کرد و گفت: کشوری که برای جوانانش نتواند محیط کسب و کار مناسب فراهم آورد نباید از اقتدار صحبت کند. عزت ما و کرامت ما و تعالی ما زمانی است که بتوانیم تولید درون زای خود را افزایش دهیم. وی در پایان نظام پرداخت ها را ناعادلانه و ناکارامد توصیف کرد.