۲ هزار میلیارد خودروسازان را به زور هم که شده می‌گیرم

نعمت‌زاده: ۲ هزار میلیارد خودروسازان را به زور هم که شده می‌گیرم
یک عضو کمیسیون صنایع مجلس با تشریح جزئیات جلسه دیروز نعمت زاده با اعضای کمیسیون صنایع و حمایت از تولیدملی گفت: وزیر صنعت در این جلسه قول هایی برای اصلاح وضعیت صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور داد.
علی علیلو در گفت‌وگو با تسنیم، در رابطه با جلسه دیروز نعمت‌زاده با کمیسیون مشترک حمایت از تولید ملی وصنایع مجلس شورای اسلامی که به منظور بررسی مشکلات قطعه‌سازان وخودروسازان برگزار شده بود، اظهار داشت: در جلسه دیروز پیشنهادات مختلفی برای حمایت ازصنعت قطعه‌سازی کشورمطرح شد به عنوان نمونه خودروسازان اعلام می‌کردند که بدهی زیادی به قطعه‌سازان دارند و از دولت خواستار تسهیلات بودند اما به اعتقاد نمایندگان نباید تسهیلات به صورت مستقیم در اختیار خودروسازان قرار گیرد.
وی با بیان اینکه قرار شد بخشی از تسهیلات بانکی با ضمانت خودروسازان به عنوان بدهی آنها از طرف بانک به قطعه‌سازان پرداخت شود، افزود: در کنار این امر نمایندگان مجلس دو درخواست از وزیر صنعت داشتند. نخستین درخواست آنها استمهال بدهی قطعه‌سازان به سازمان مالیاتی بود زیرا اکثر قطعه‌سازان با کمبود نقدینگی روبرو بودند و امکان پرداخت مالیات های خود را ندارند این در حالیست که منابع مالی آنها در اختیار خودروسازان قرار دارد و آنها به قطعه‌سازان پرداخت نمی‌کنند به همین واسطه قرار بر این شد تا در خصوص حق بیمه، مالیات و وام‌های بانکی قطعه‌سازان استمهال لازم صورت گیرد.
این عضو کمیسیون صنایع مجلس در ادامه به صحبت‌های نعمت‌زاده در این جلسه اشاره کرد و گفت: وزیر صنعت انتقادهای زیادی در ایجاد کمپین “خودروی صفر نخرید” داشت اما نمایندگان مجلس معتقد بودند ما از تولید داخل حمایت جدی می‌کنیم و به هیچ عنوان تشکیل چنین کمپین‌هایی را در جامعه مفید نمی‌دانیم.
وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس از نبود یک راهکار جدی وزارت صنعت برای ساماندهی صنعت خودروی کشور گلایه داشتند، اظهار داشت: آقایان می‌گویند صنعت خودروی کشور خصوصی است اما چرا باید خودمان را گول بزنیم و حتی دور زدن‌های قانون را نادیده بگیریم. تمام عزل و نصب‌های شرکت‌های خودروساز توسط دولت اعمال می‌شود که در جهت ساماندهی این موضوع باید خصوصی سازی واقعی در شرکت‌های خودروسازی اجرایی شود.
علیلو افزود: در جلسه دیروز پیشنهاد کردیم که بخشی از سهام شرکت‌های خودروساز به قطعه‌سازان واگذار شود تا در ادامه این موضوع ما شاهد رفتارهای شبه دولتی در شرکت‌های خودروساز نباشیم.
وی با اشاره به اینکه رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام کرده که 200 میلیارد تومان در اختیار وزارت صنعت برای کمک به صنایع مختلف قرار می‌گیرد، افزود: ما معتقدیم باید با اولویت‌بندی این منابع در اختیار واحدهایی که نیازجدی به تزریق نقدینگی دارند قرار گیرد.
رئیس هیأت تحقیق و تفحص از خودروسازان مجلس تصریح کرد: وزیر صنعت در این جلسه صحبت‌های تمام نمایندگان را گوش کرد و قول‌هایی را برای اعلام راهکارهای مناسب برای بهبود وضعیت صنعت خودروسازی اعلام کرد اما در نهایت گفت که قرار بود 2 هزار میلیارد تومان به دو شرکت خودروسازی واگذار شود که من این مبلغ را به زور هم که شده از دولت می‌گیرم.