حدود دو هفته پیش، اصناف و کسبه پیاده‌گذر تربیت در اعتراض به حضور دستفروشان در جلوی مغازه‌های خود، دست از کار کشیده و در سنگفرش تربیت دست به تجمعی اعتراض‌آمیز زدند.

اصناف معتقد بودند؛ دستفروشان بدلیل عدم پرداخت هزینه‌های مربوط به اجاره ملک، عوارض و مالیات، معمولاً کالای خود را با قیمتی پایین‌تر از مغازه‌ها عرضه می‌کنند و این امر موجب استقبال سطح متوسط جامعه از این فعالیت می‌شود و به تبع آن تاثیر منفی بر معاملات اصناف و کسبه می‌گذارد.

فرماندار تبریز در واکنش به تعطلیلی بازار تربیت و تجمع اصناف این خیابان اعلام کرد؛ طی تماسی با شهرداری منطقه ۸ تبریز مقرر شده شهرداری در مدت زمان اندک دستفروش‌ها را بدلیل سد معبر و ممانعت از عبور و مرور عابران پیاده، جمع‌آوری کند. وی تاکید کرد: در صورت مقاومت دستفروشان، اجناس آنها طبق قانون ضبط و به کلانتری جهت شکایت ارسال می شود.

مهدوی همچنین اضافه کرد: دست‌فروشی شغل نیست، تعریف صحیح دست‌فروشی، فروش محصولات دست‌ساز است نه اینکه جنس چینی وارد شده را به قیمت‌های متفاوت بفروشند.

بعد از سخنان فرماندار تبریز بود که معاون خدمات شهری منطقه هشت تبریز از آغاز طرح جمع‌آوری دستفروشان با همکاری عوامل نیروی انتظامی در محدوده منطقه تاریخی فرهنگی تبریز خبر داد و گفت: مقرر شده طرح جمع آوری دستفروشان به صورت پایلوت در منطقه۸ تبریز اجرایی شود.

شهرداری منطقه ۸ تبریز بدنبال این موضوع، با صدور اطلاعیه‌ای در قالب بنر از دایر شدن عصر و شب بازار (ویژه دستفروشان) در ضلع جنوبی خیابان جمهوری از میدان نماز تا فردوسی از روز شنبه ۱۵ تیرماه خبر داد و از دستفروشانی که نسبت به تکمیل فرم شناسایی مربوطه اقدام ننموده بودند، خواست ظرف ۴۸ ساعت به ستاد جلوگیری از سد معبر و تخلفات منطقه ۸ مراجعه و نسبت به ثبت نام و اخذ کد محل استقرار اقدام نمایند. در غیر اینصورت و با سپری شدن مهلت تعیین شده، شهرداری هیچ تعهدی نسبت به ساماندهی و واگذاری محل به آنها نخواهد داشت.

در همین اثنا، سایت شهرداری منطقه۸ تبریز با انتشار یک گزارش تصویری از بازگشت آرامش به معابر پیرامون بازار تاریخی تبریز و پیاده‌راه تربیت، بدنبال اجرای طرح جمع‌آوری دستفروشان خبر داد.

در هر حال صبح پنجشنبه، شهروندانی که گذرشان به ضلع جنوبی خیابان جمهوری در بازار افتاد با خط‌کشی و شماره‌گذاری خیابان مواجه شدند.

اما این بار هم اصناف و کسبه ضلع جنوبی خیابان جمهوری در اعتراض به حضور خیل عظیمی از دستفروش‌ها که قرار بود در شماره‌های خط‌کشی شده کف خیابان مستقر شوند، اقدام به تعطیلی مغازه‌ها و پایین کشیدن کرکره‌ها نمودند.

فرماندار تبریز که طرح کارشناسی نشده شهرداری و فرمانداری در خصوص ساماندهی دستفروشان را شکست خورده می‌دید و از سوی دیگر با هجمه شدید افکار عمومی و شهروندان روبرو شده بود، با انکار همه طرح ها و برنامه‌ریزی‌ها به “تبریز بیدار” گفت: در خیابان جمهوری جایی به دستفروشان داده نشده، بلکه طرح آزمایشی شهرداری برای کنترل ترافیک و ساماندهی دستفروشان بوده که نتیجه بخش نبود.

اما در کمتر از یک روز، نایب رییس اتاق اصناف تبریز در گفت وگو با “تبریزمن” گفت: شاید استقرار دستفروشان مورد اعتراض برخی از اصناف و کسبه خیابان جمهوری واقع شده باشد، اما بطور حتم تعطیل کردن برخی از مغازه‌ها از طریق اتاق اصناف صورت نگرفته و هیچگونه هماهنگی در این خصوص وجود نداشته است.

در هر حال اینکه پدیده دستفروشی یکی از مشکلات بزرگ کلانشهرهایی مانند تبریز است و نیاز به ساماندهی دارد بر کسی پوشیده نیست و از سوی دیگر باید اذعان کرد؛ ساماندهی دستفروشان به جهت تبعات اجتماعی و سیاسی بعدی، کار چندان آسانی نیست و تا زمانی که نظرات اصناف، کارشناسان و دانشگاهیان در طرح‌های اتخاذ شده، مدنظر قرار نگیرد و همه جوانب و زوایای طرح‌ها کارشناسی نشود، نتیجه‌ای جز شکست و تغییر ساعت به ساعت تصمیمات نخواهد داشت، اما هیچ کدام از اینها دلیل نمی شود مسئولین مربوطه به جای یافتن راهکار مناسب برای برون رفت از مشکلات، راه انکار در پیش بگیرند و بخواهند با پاک کردن صورت مساله، خدای ناکرده مسئولیت تصمیمات و طرح های اشتباه خویش را گردن دیگران بیندازند. ایکاش مدیران جرأت به گردن گرفتن مسئولیت اشتباهات خود را داشته باشند و در ارتباط با شهروندان صداقت پیشه کنند که بهترین و نیکوترین راه‌ها و رفتارهاست.