#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی به تازگی میزبان چندین نشست با محوریت تشکیل ائتلاف عربی علیه ایران بوده است. در این میان رسانه‌های مختلف خبری بین المللی تحلیل‌های متفاوتی از نتایج این نشست ارائه داده‌اند.
در پی افزایش تنش‌های سیاسی و اقتصادی و نیز تقویت آرایش نظامی آمریکا در خلیج فارس، نگرانی سعودی‌ها و اماراتی‌ها از احتمال شعله‌ور شدن نزاع در این منطقه و تنها ماندن در این نزاع بیش از پیش افزایش یافته است.
به همین دلیل، آن‌ها با دعوت سران کشور‌های عربی و اسلامی در عربستان به دنبال این بودند که ضمن منزوی ساختن ایران، حمایت سایر کشورها، و لو حمایت لفظی و سیاسی آنها را جلب کنند. مقام های سعودی در نشست مکه سلاح‌هایی را به نمایش گذاشته و ادعا کرده‌اند که این ها بقایای سلاح‌های ایرانی هستند که در اختیار انصارالله یمن گذاشته شده‌اند.
هر چند ساده لوحی است که اگر تصور نکنیم که نشست مکه در واقع در راستای پیشبرد طرح موسوم به معامله قرن است از آن جهت که ائتلاف آمریکایی قصد دارد با نمایشهای مضحک این چنینی افکار عمومی جهان اسلام و عرب را به سوی تهدید ایران و کاهش
حساسیت ها و توجه ها به معامله قرن و مفاد آن نماید.
اقدامی که سی ان ان معتقد است، در اجرای این سیاست کثیف، سعودی ها تا حدودی موفق عمل کرده اند. اما واقعیت امر آن است که علی رغم همه گربه رقصانی های آل سعود و صهیونیستها، منطقه در اختلافات به سر می‌برد و دست کم تاکنون عربستان نتوانسته شکاف موجود با قطر را پر نماید و چالش های به وجود آمده بعد از قتل خاشقچی با ترک ها را حل و فصل نماید. از طرفی جنگ در سایه‌ای را همراه امارات با ترکیه در سودان و لیبی دنبال می‌کند. به تعبیری عربستان به جز امارات و بحرین تا کنون نتوانسته حمایت تمام و کمال هیچ یک از کشورهای منطقه را داشته باشد و پروژه های بزرگی چون ناتوی عربی برای مقابله با ایران هم بی نتیجه مانده است.
نشستی که در ابتدا با محوریت مناقشه فلسطین و اسرائیل و تنش در شمال غربی سوریه آغاز شد. با این حال، همانند نشست‌های پیشین شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب، تمرکز اصلی بر روی ایران بود و در نهایت با فشارها و لابی های آل سعود منجر به صدور یک بیانیه ضد ایرانی گردید.
هر چند نمی توان از کنار اختلاف نظرهای جدی که در نحوه نگاه به ایران بین عربستان، عراق و قطر وجود دارد چشم پوشی کرد. این اختلاف نظرها کاملا مشهود و عراق که در میانه منازعه میان ایران و امریکا قرار گرفته است حاضر به امضای بیانیه پایانی نشست نشد و عمان هم که همانند همیشه مواضع منفعلانه خود را دنبال می کند!
این شورا در حالی که از ایران خواسته تا حسن همجواری، احترام به حق حاکمیت کشورهای دیگر را مدنظر قرار دهد، در آن سو اعتنایی به جنایات جنگی عربستان در یمن و نقض حاکمیت ملی این کشور ندارد و در فقره قتل روزنامه نگار منتقد سعودی هم موضع بی طرفی اتخاذ کرد.
به هر رو، عربستان از این نشست دو هدف عمده را دنبال می کرد، تمرکز حواس جهان عرب به تهدید ایران که می توانست فرصت ایده آلی برای پیشبرد مفاد معامله قرن باشد و هدف دیگر ارائه یک تصویر خشن و تروریستی از ایران و نمایش سلاح هایی که با هدف مظلوم نهایی صورت گرفت و از شواهد و قرائن پیداست که با وجود هجمه رسانه ای و تبلیغات شیوخ سعودی توفیقی در هیچ کدام از این دو هدف کسب نکرد. عربستان این بار سرخورده و مغموم از اقدام اخیر چشم به روزهای آتی دارد تا بار دیگر در فرصتی مقتضی به هر بهانه ای فریاد مظلومیت سر دهد، غافل از آن که همه این سیاست های نخ نما، تاریخ مصرف گذشته است و مولتی میلیاردرهای سعودی اگر به دنبال ایجاد آرامش واقعی در منطقه هستند، لازم است تا تغییرات جدی در سیاست خارجی خود ایجاد نمایند، تغییرات مشهود نه از آن دست اصلاحات نمایشی که در یک سال اخیر در داخل این کشور شاهد هستیم.