یکی از حواشی جنجالی تعطیلات عید نوروز پخش سریال گاندو از شبکه سه سیما بود. سریالی که قبلا بخش اول آن که مربوط به دستگیری جیسون رضاییان و اتفاقات بعد از آن بود نیز با جنجال هایی همراه بود و این بار نیز سمت و سوی سریال مجددا تیم مذاکره کننده هسته ای و موضوعات مربوط به برجام را هدف گرفته با این تفاوت که این بار مسائل موجود بی پرده تر به تصویر کشیده شده است. در واقع محتوای فصل دوم این سریال به سان فصل اولش مربوط به داستان جاسوسی است که با برخی از مقامات کشور گویا در ارتباط بوده و با استفاده از همین ارتباط، اطلاعاتی را کسب می‌کرده است!
در قسمت پنجم این سریال یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای صابونچی نام دارد؛ این نام در سریال گاندو ۲ به اسامی دو تیم مذاکره کننده هسته ای یعنی عراقچی و روانچی شباهت دارد و همین امر با انتقادات زیادی رو به رو شد و نهایتا واکنش وزیر محترم امور خارجه را به همراه داشت.
صدا و سیما و حواشی مربوط به برنامه هایش صرفا در فصول اول و دوم گاندو خلاصه نمیشود تا جایی که وزیر ارتباطات هم گله هایی را از بابت نحوه پرداخت این رسانه به عملکرد شخص وزیر داشت.
اما داستان دستگاه دیپلماسی با سایر دستگاه ها متفاوت است و این وزارتخانه از بدو روی کار آمدن دولت حسن روحانی آماج انتقادات بوده و برخی هم با تیتر جیغ بنفش واکنش دولت به این سریال را نقد کردند. اما ناقدان دولتی گاندو هم بعضا اشارات قابل ملاحظه ای به این سریال داشتند. مهم ترین و بحث برانگیزترین آنان واکنش علی جنتی بود که در حساب توییتری خود نوشت که ‌پیشنهاد می کنم صدا و سیما، گاندو ۳ را به افشای شیوه های نفوذ جاسوسان اسرائیلی در نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و نظامی کشور اختصاص دهد که مرکز مهم هسته ای نطنز را منفجر کردند، هزاران سند بکلی سری را سرقت کردند و در روز روشن شهید محسن فخری زاده را به شهادت رساندند و کمترین ردپایی از خود بجای نگذاشتند!
اما فارغ از همه اتفاقاتی که در رابطه با این سریال رخ داده نکته مهم و اساسی تحت الشعاع قرار دادن جایگاه قانونی وزارت امور خارجه و زدون اعتماد از رسانه ای است که به عنوان رسانه اصلی و رسمی نظام و کشور محسوب می شود. وزارت امور خارجه، محمد جواد ظریف نیست! هر چند وی در نهایت احترام و درک شرایط حساس کشور و رعایت اصل حفاظت اطلاعات از بیان حقایق خودداری کرده و معتقد است که گر سر برود بر همان سر است، اما این خویشتن داری نباید دستاویزی باشد برای هتک حرمت تیمی که اقلا در پنج ماه آینده قرار است مهم ترین مسئله نظام را حل و فصل نماید. ارائه تصویری خائنانه و جاسوس گونه از تیم مذاکره کننده هسته ای نه توانی برای این تیم در ادامه مسیر گفتگوها باقی میگذارد و نه صورت خوشی پای میز مذاکره خواهد داشت.
رقیب با دیدن این سریال چه رویکردی را در پای میز مذاکرات دنبال خواهد کرد؟ رسانه ای کردن موضوع جاسوسی در آن جایگاه بدون رعایت تشریفات قانونی و قضایی و در حالی که هیچ اتهامی از سوی نهادهای قضایی متوجه آنان نیست، نه شرط انصاف است و نه اخلاق. بهتر بود تا برای رسانه ای کردن برخی مسائل دقت بیشتری شود تا آبروی مومنی بازیچه کشمکش های جناحی نشود. اگر چنانچه وزیر هم همان مسیری را می رفت که شما رفتید و به جای حفظ و درک برخی مسائل امنیتی بی مهابا سخن می گفت، چه اتفاقی می افتاد؟ اگر تیمی که وزیر گمارده جاسوس دارد، گناهش بر گردن وزیر است، به لطف شورای نگهبان نهاد قانون گذاری در ید قدرت شماست، به جای این شیطنت ها استیضاحش کنید و بعدا محاکمه در یک دادگاه علنی!
سریال را ناتمام رها کردید، چون شاید اگر ادامه داشت و وزیر هم مثل شما رفتار می کرد، از پس پرده برون می افتاد، راز!