#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

بالاخره بیست و یکمین انتخابات کنست اسرائیل برگزار شد!
انتخاباتی که تا آخرین لحظه پیش بینی در مورد برنده آن سخت بود و طبق نظرسنجی ها حزب سفید، آبی به رهبری گانتز و حزب لیکود به رهبری نتانیاهو شانه به شانه هم حرکت می کردند، هر چند از نقطه نظر امکان تشکیل ائتلاف با دیگر احزاب، شانس نتانیاهو اندکی بیشتر از گانتز بود. نتیجه نهایی انتخابات نهایتا اعلام شد و هر کدام از دو جناح مورد اشاره که پیشاپیش به طرفداران خود به جهت پیروزی در این آوردگاه تبریک گفته بودند، توانستند ۳۵ کرسی را تصاحب نمایند. به نوعی نتیجه این انتخابات نشان داد که اوضاع سیاسی اسراییل بی تاثیر از اتفاقات بین المللی نیست و بعد از برزیل، امریکا و چند کشور اروپایی، اسراییل نیز به جمع دولتهایی پیوست که گفتمان حاکم سیاسی به نفع راست افراطی تمام شد.
از نکات مهم دیگر در این انتخابات موفقیت احزاب مذهبی شاس و یهودیت توراتی بود که هر کدام ۸ کرسی را از آن خود کردند. در واقع نتایج این انتخابات کاهش جایگاه جریان چپ و سیر صعودی جبهه راست افراطی را نشان می دهد، به نحوی که کرسی های حزب کار از ۲۴ کرسی در دوره پیش به ۶ کرسی در این دوره تقلیل یافت!
از این رو، دولت آینده اسرائیل را می توان تندروترین کابینه این رژیم نامید و این خود، اقتضائاتی در دو سطح نزاع فلسطین و مسائل منطقه ای تحمیل خواهد کرد و از سویی نتانیاهو برای پنجمین بار یک کابینه جدید را تشکیل خواهد داد و از این حیث رکوردار خواهد بود. البته کرسی های به دست آمده برای حزب آبی، سفید در نوع خود جالب بود و گانتز که تا چند ماه پیش چهره چندان شناخته شدهای در سپهر سیاسی این کشور نبود، این روزها با نتانیاهو هم آوردی می کند. در اصل نتانیاهو برای تشکیل کابینه بایستی به سراغ گانتز برود و برای این منظور او به یک ائتلاف از تمام احزاب دست راستی نیاز دارد! و به تعبیری صریح تر تشکیل این ائتلاف را باید مساوی با از سر گرفتن تنشها در غزه و کرانه باختری رود اردن و صرف نظر کردن از هر شانسی برای صلح با فلسطینیان قلمداد کرد.
لذا آغاز یک سلسله درگیری در منطقه بعید نیست، خصوصا از آن جهت که آمریکا از دوره ترامپ، همان طور که در سند راهبردی امنیت ملی ۲۰۱۷ این کشور هم ذکر شده، تصمیم دارد مستقیما وارد درگیری های نظامی منطقه ای نشود و برای پیشبرد اهداف نظامی خود نتانیاهو که یک راست افراطی است میتواند برگ برنده ترامپ باشد.
نتایج انتخابات کنست در سه محور قابل بررسی است. محور اول نگاهی به عوامل پیروزی نتانیاهو در این انتخابات است. در واقع نخست وزیر اسراییل پیروزی اخیر را باید مدیون حمایتهای تمام و کمال ترامپ باشد. در بحبوحه تبلیغات انتخاباتی اسراییل، ترامپ، ارتفاعات جولان اشغالی را به عنوان بخشی از قلمرو اسرائیل به رسمیت شناخت!
او پیشتر هم سفارت آمریکا را به بیت المقدس منتقل کرده بود! همچینن دقیقا همزمان با انتخابات اسرائیل، کاخ سفید، سپاه پاسداران را در فهرست سازمانهای تروریستی خارجی وزارت خارجه آمریکا قرار داد! اقدامی که ظریف، آن را هدیه دیگری به نتانیاهو دانست. هر چند نباید نقش روس ها و حمایت پوتین را در این عرصه نادیده گرفت. به خصوص آن جا که در یافتن و بازگرداندن جنازههای نظامیان اسراییلی نقشی مهم ایفا کرد!
دو محور مهم دیگر نتیجه ای است که باید از این انتخابات گرفت. در تحلیلی نزدیک به واقعیت اگر اتفاق خاصی در یک سال و نیم آینده رخ ندهد میتوان نتیجه گرفت که اگر نتانیاهو توانست در انتخابات ۲۰۱۹ پیروز شود، احتمالا ترامپ نیز در ۲۰۲۰ پیروز خواهد شد!
خارج از بحث های منطقه ای و تاثیر این انتخابات بر آینده روابط اسراییل و فلسطین یک نکته بسیار حیاتی وجود دارد که در تحلیل انتخابات های سایر دولت ها هم اشاره کوتاهی به آن شده است. روند قدرت گرفتن جریان راست افراطی در جهان افق بسیار خشن و نگران
کننده ای از آینده جهان را ترسیم مینماید، دورنمایی آغشته به جنگ و تقویت یک جانبه گرایی، همانی که بعد از جنگ جهانی دوم برای زمانی قریب به ۷۰ سال مذموم و به فراموشی سپرده شده بود.