عسکری نیکزاد با اعلام این مطلب، گفت: از نظر تعداد ثبت نام کنندگان و راه یافته به آزمون مرحله اول دهمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو، دانش آموزان مازندرانی رتبه سوم کشور را کسب کردند.

وی افزود : مرحله اول دهمین المپیاد نانو صبح روز جمعه ششم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ به صورت هم‌زمان در ۱۲۱ شهر و ۱۲۴ حوزه  با  شرکت ۱۷۴۱۲ دانش‌آموز داوطلب برگزار شد که ۱۵۸ نفر به مرحله دوم رسیدند.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در ادامه اظهارداشت: از بین ۱۵۸ منتخب مرحله اول دهمین دوره المپیاد علوم و فناوری نانو، استان کردستان با ۲۶ برگزیده رتبه اول، استان‌های آذربایجان شرقی و بوشهر با ۱۹ برگزیده رتبه دوم و استان مازندران با ۱۶ برگزیده رتبه سوم و استان‌های اصفهان و خراسان رضوی با ۱۳ برگزیده، بیشترین آمار قبولی را در این مرحله دارند.

نیکزاد با اشاره به اعلام نتیجه مرحله اول گفت: داوطلبان می‏توانند با مراجعه به سایت my.nanoclub.ir و با در اختیار داشتن شماره پرونده به عنوان نام کاربری و کد پیگیری به عنوان رمز عبور، کارنامه نتایج مرحله اول را دریافت نمایند.

وی ادامه داد: باشگاه نانو برای بالا بردن سطح آمادگی داوطلبان برای حضور در آزمون مرحله اول المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو، ۳ آزمون‌ آزمایشی مجازی آمادگی المپیاد نیز برگزار کرد که به طور متوسط ۱۴۰۰ نفر از دانش‌آموزان در این آزمون‌ها حضور پیدا کردند. بر اساس معدل نمره آزمون‌های آزمایشی برای افرادی که در این آزمون‏ها حضور داشته‏اند، حداکثر تا ۵ درصد در نمره آزمون مرحله موثر بوده است.

این مسئول در مورد آمار ثبت نام دهمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو گفت: این رقابت بزرگ دانش‌آموزی، با همکاری بیش از ۵۰ نفر از دبیران و مدیران آموزش و پرورش با میزبانی و همکاری پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی و نهادهای ترویجی فعال در شهرستان‌ها برگزار گردید.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه ثبت نام این دوره از المپیاد نانو از آبان ماه ۱۳۹۷ آغاز شد و تا ۵ اسفند ماه، از  ۱۱۰۴۳ حدود ۱۵۰۰دانش آموز  استان در این رقابت بزرگ علمی ثبت نام کردند، اذعان داشت: ثبت نام دانش‌آموزان در این دوره از المپیاد به دو صورت انفرادی و گروهی با همکاری ۱۹۱ نهاد ترویجی از سراسر کشور انجام شد. ۹۰ درصد ثبت‌نام‌ها توسط نهادهای ترویجی و ۱۰ درصد هم به صورت انفرادی صورت گرفته است.

نیکزاد در پایان با بیان اینکه مازندران از نظر تعداد شرکت‌کننده در این دوره رتبه چهارم را کسب کرد، گفت: المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو با هدف شناسایی استعدادهای برتر دانش‌آموزی و همچنین پرورش و هدایت دانش‌آموزان مستعد توسط باشگاه دانش‌آموزی نانو از سال جاری با همکاری و حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان برگزار می‌شود. ضمنا برگزیدگان این المپیاد مطابق با آیین‏نامه ‏های بنیاد ملی نخبگان، از امتیازات این بنیاد نیز برخوردار خواهند شد.

شایان ذکر است مرحله دوم این دوره به صورت آزمون کتبی، در ۲۱ تیرماه ۱۳۹۸ برگزار می شود و مرحله سوم نیز با حضور ۳۰ نفر برتر مرحله دوم، به صورت یک اردوی علمی، آموزشی و رقابتی، دهه اول شهریورماه ۱۳۹۸ اجرا خواهد شد.