روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/روزنامه نگار

یکشنبه وعده داده شده هم گذشت و دولت آمریکا مدعی شد که در اقدامی یک جانبه مکانیزم ماشه و بازگشت خودکار همه
تحریم های سازمان ملل علیه ایران را فعال کرده است!
وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای مدعی شده که تقریبا تمام تحریم های سازمان ملل از جمله تحریم های تسلیحاتی علیه ایران از سر گرفته شده است!
این در حالی است که در نقطه مقابل همتای ایرانی اش عنوان کرده که در بزنگاه مد نظر آمریکا هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. از طرفی حسن روحانی هم به فاصله چند روز مانده به این مهم از جشن بزرگ برای مردم ایران سخن گفت. این که آیا آمریکا خواهد توانست مکانیسم ماشه را اجرا کند یا ادعاهای طرف ایرانی درستتر است، موضوعی است که صحت و سقم آن را روزهای آتی و گفتگوهای احتمالا پشت پرده صورت گرفته مشخص خواهد کرد. و بحث در مورد آن روز گذشته و تا حد امکان صورت گرفت.
اما ادبیات آقای رییس جمهور و جشنی که از آن سخن میگوید، محل بحث و پرسش است. روحانی هیچ توضیح اضافی در مورد این که در این شرایط بخصوص و با علم به کدام موفقیت بزرگ باید به جشن و پایکوبی بپردازیم، نداد! آیا رییس جمهور هم در روزهای آخر کاری خود در پاستور نگرش هم فکری های سابق خود در جریان اصولگرایی را ترویج می کند و تحریم را نعمت می داند! اوضاع اقتصاد داخلی بخشی از گفته های جنابشان را تایید می کند، جشن بزرگی نه روز یکشنبه که در این چند وقت اخیر در کوچه دلال ها و محتکرین و مفسدین اقتصادی برپاست، اما اشکال کار اینجاست که برای حضور در آن جشن کارت دعوت مخصوص لازم است و جایی برای مردم عادی کوچه و بازار نیست.
فاصله بین واقعیت بیرونی جامعه و گفته های مسئولان را این روزها باید بر اساس معیار سال نوری اندازه گرفت و اجرای مکانیسم ماشه را حتی در صورت عدم تحقق جشن بزرگ خواندن از آن دست شوخی های بی مزه ای است که بارها در کلام مسئولان شاهد بودهایم. خدمت این بزرگواران عارضیم که جشن بزرگ زمانی خواهد بود که ارزش پول ملی روزانه به اندازه هزار واحد پولی کاهش نیابد. این روزها گرانی نه صرفا در طلا، سکه، ارز و خودرو که کالاهای اساسی را هم نشانه رفته و با دیدن قیمت تخم مرغ یاد آهنگ شانه هایت را برای گریه کردن، میافتیم!
انصافا قیمت یک شانه تخم مرغ گریه کردن هم دارد، بماند که کره نایاب شده و مجددا با قیمت گزاف عرضه گردید. کم کم شرایط به گونه ای شده که دولت باید برای تامین معاش خانوارها وام کمک معیشتی ماهانه پرداخت نماید. البته دور نیست که بعد از وام ودیعه مسکن شاهد پدیده وام معیشتی هم باشیم. این دوستان یا در یک کشور دیگر زندگی می کنند یا از وضعیت مردم خبر ندارند که پیشنهاد جشن می دهند.
طوری سخن نگویید که درد مضاعف باشد و اسباب طنز در فضای مجازی. واقعیت امر آن است که برای نجات از هر طرح و سیاست اقتصادی دولت و دور ماندن از آسیب های احتمالی آن باید دعای رفع بلا خواند. تا شما از جشن و موفقیت در حوزه ای سخن
می گویید، باید به نماز آیات پناه آورد. انصافا تنها چیزی که در این هشت سال دولت تدبیر و امید برکت داشته، دوران ریاست جمهوری جنابشان است که خیال تمام شدن ندارد. به هرحال ما برای جشن مد نظر رییس جمهور کارت دعوت نداشتیم و به همان پشت در ماندن قناعت کردیم.