#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

بعد از خروج یک باره و ناگهانی آمریکا از برجام، دولت ترامپ با تمام توان در تلاش است تا نشان دهد که به تنهایی قادر است ایران را کنترل، اقتصاد آن را نابود و در جامعه بین الملل به لحاظ سیاسی منزوی نماید!
همین هفته پیش بود که ترامپ رییس جمهور آمریکا در واکنش به تصمیم کشورهایی مانند هند و چین برای ادامه خرید نفت از ایران، گفت: به حساب آن‌ها خواهیم رسید!
۱۳ آبان روز موعود است و آمریکا در تلاش است تا وعده به صفر رساندن فروش نفت ایران را به هر طریق ممکن عملی نماید!
هدف بزرگی که پمپئو نیز به آن اذعان دارد و اخیرا در چند مصاحبه مطبوعاتی در اشاره به این موضوع گفته است که این کار امری زمان بر است و در کوتاه مدت میسر نخواهد شد.
عربستان هم که قرار بود در این وادی، نقش جایگزین را ایفا کند علنا اعلام کرده که توان این کار را ندارد و همین اتفاق باعث شد تا چالش بزرگی بین طرف آمریکایی و سعودی ها به وجود آید و این بار آمریکا با علم کردن قتل روزنامه نگار منتقد سعودی در تلاش است با افزودن بر فشارهای سیاسی نهایتا ریاض را بر این مهم راضی نماید!
بی شک رگ آزادی خواهی ترامپ گل نکرده و دوست دارد از قتل جمال خاشقچی نهایت بهره را ببرد و تهدید کرد که در صورت اثبات نقش عربستان در قتل وی مجازات سختی برای آنان در نظر خواهد گرفت.
همین اظهارات کافی بود تا مدیرکل شبکه تلویزیونی العربیه در دبی که از روزنامه نگاران مطرح سعودی است ضمن یاداشتی از گزینه های پیش روی ریاض در مقابل تهدیدات آمریکا سخن بگوید و در اقدامی متقابل ایالات متحده را به نفت ۲۰۰ دلاری و ترمیم روابط با ایران تهدید نماید!
قیمت نفت این روزها به پاشنه آشیل دولت ترامپ در آستانه انتخابات ایالتی تبدیل شده و بالا رفتن قیمت ها و تاثیر مستقیم آن بر قیمت بنزین آقای مو طلایی را با چالش های اساسی مواجه کرده است.
اخیرا هم پی آمد اظهارات وزیر نفت هند برای واردات نفت خام از ایران در ماه نوامبر، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به کشور‌هایی سفر می‌کند که به لحاظ سیاسی و اقتصادی با ایران روابط مهمی دارند!
اولین مقصد سفر هوک بی شک هندوستان خواهد بود و البته که هند پایان تور مسافرتی هوک نیست و قرار است با برخی کشورهای اروپایی من جمله بلژیک به عنوان مقر سوئیفت دیدار وگفتگو داشته باشد!
بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا از سخت گیری بر سوئیفت سخن می گوید و تیم ایران ستیز دولت ترامپ در حال چانه زنی با جامعه بین الملل برای پیروزی در زروآزمایی ماه آینده است!
در واقع ترامپ باید با یک تیر دو نشان بزند! هم باید صادرات نفت ایران را کاهش دهد و هم جایگزینی برای این مهم بیابد تا قیمت نفت و متعاقب آن بنزین سیر صعودی به خود نگیرد که در این صورت نتیجه انتخابات داخلی آمریکا برای دولتش چندان راضی کننده نخواهد بود.
در واقع این روزها کشمکشی در جامعه بین الملل بر سر نفت به وجود آمده که ترامپ بانی اصلی آن است و در راه رسیدن به هدف تا از دست بیاید گنهی باید کرد و در این مسیر قتل روزنامه نگار سعودی پیراهن عثمان می شود و بر سر نیزه!
لذا احساس این که ترامپ علم عدالتخواهی و انسان دوستی و حمایت از آزادی بیان بلند کرده، هر چند در ظاهر زیبا ولی زیاد معقول به نظر نمی رسد و باید دید اگر طرف سعودی بخواهد به هر طریق ممکن نظر آمریکایی ها را جلب کند، آیا باز داستان خونخواهی خاشقچی ادامه خواهد یافت یا رازی سر به مهر خواهد بود و در آرشیو تاریخ بایگانی خواهد شد!؟