مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا مدعی شده هیچ تناقضی بین خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه و ادامه تعهدات این کشور در جنگ علیه گروه (داعش) وجود ندارد.پومپئو که به مصر سفر کرده همچنین گفته گرچه نیرو‌های آمریکایی از سوریه خارج می‌شوند، اما تلاش برای مقابله با داعش متوقف نخواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا گفته آمریکا نه خاورمیانه را ترک می‌کند و نه فشار بر ایران را کاهش می‌دهد.تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مورد خروج نیرو‌های آمریکایی در سوریه که ماه گذشته اعلام شد، با واکنش‌های بسیاری در داخل و خارج روبرو شد.

پومپئو، زبان به انتقاد از سیاست خارجه باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، گشود و گفت که دولت او رویکردی «ساده‌لوحانه و پرواهمه» در مواجهه با طغیان‌هایی که خاورمیانه را در خود گرفته پیشه کرده بود.به گفته مایک پومپئو «سوءبرداشت‌های» دولت اوباما از وضعیت خاورمیانه «عواقب سنگینی» به‌بار آورده است.وزیر خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده تحت ریاست دونالد ترامپ توانسته است در کمتر از دو سال نقش سنتی خود را به عنوان «نیروی نیکی» در خاورمیانه احیاء کند.

مایک پومپئو او با اظهار این‌که «ما پیش از این خشونت و شدت اسلام تندرو را دست کم گرفته بودیم» گفت که دولت پیشین آمریکا در این زمینه‌ها فعال نبوده است. او در ادامه گفت: «زمانی که مردم ایران در سال ۸۸ به پا خاستند» آمریکا اقدامی انجام نداد.

پومپئو با اشاره به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه تهران گفت: «ما در کنار مردم ایران برای آزادی‌خواهی ایستاده‌ایم.»به ادعای وی، وقتی آمریکا عقب‌نشینی می‌کند هرج و مرج بوجود می‌آید. زمانی که آمریکا باعث شرم خودش می‌شد پایان یافته است.مایک پومپئو در سخنرانی خود تاکید کرد که آمریکا در این مدت توانست روابط خود را با کشور‌های خاورمیانه بازسازی کرده، با ادعا‌های دشمنانش و حقیقت زشت اسلام افراطی مقابله کند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «رئیس جمهور ترامپ چشم بستن بر اقدامات ایران را از بین برد، داریم با هم‌پیمانان کار می‌کنیم تا با اقدامات انقلابی رژیم ایران مقابله کنیم.»پومپئو به نقش ایران در خاورمیانه تاخت و تهران را متهم کرد که نفوذ مخربش را بر یمن، عراق و لبنان گسترش داده است.