برخی رسانه ها گفته اند که کناره گیری هیلی نشان از هرج و مرج در کاخ سفید دارد. از لحظه استفعای هیلی بحث بر سر جانشینی سفیر آمریکا در سازمان ملل داغ شده است به طوری که ترامپ دخترش را لایق این کرسی دانسته است.
رئیس جمهوری آمریکا مدعی شده است، هیچ کس با صلاحیت‌تر و لایق‌تر از دخترش برای جانشینی نیکی هیلی، سفیر مستعفی آمریکا در سازمان ملل نیست.
ترامپ به خبرنگاران گفت که اسم ایوانکای ۳۶ را برای تصدی سمت سفیر آمریکا در سازمان ملل شنیده اما اگر خودش او را انتخاب کند، به پارتی بازی متهم می‌شود.
رئیس جمهوری آمریکا همچنین با اعلام اینکه ایوانکا برای این سمت به صورت بالقوه مناسب است، گفت: من هم درباره ایوانکا شنیده‌ام، اگر اینطور شود، خیلی خوب است. البته من این انتخاب را نمی‌کنم چون در اینصورت به پارتی بازی متهم می‌شوم.
این درحالیست که نام شخص دیگری برای این سمت در نظر گرفته شده بود و آن شخص “دینا پاول” نام داشت که برای مدت یک سال به عنوان معاون مشاور امنیت ملی آمریکا کار می‌کرد اما پس از آن این سمت را ترک گفت و در ژانویه ۲۰۱۸ به بانک گلدمن ساکس پیوست.
چند روزنامه نام پاول را به عنوان کاندیدای پست سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرده‌ بودند.
گفتني است كه دينا پاول ژانويه سال جاري ميلادي كاخ سفيد را ترك كرد. او زماني كه سمت خود را ترك كرد، مقامات عنوان كردند كه قصد دارد به صرف وقت بيشتري با خانواده‌اش در منهتن بپردازد.
اما حالا این گزینه هم دست رد به سینه ترامپ زده است. رویترز به نقل از یک منبع آگاه نوشت، پاول در تماسی تلفنی به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که قصد دارد در گلدمن ساکس بماند.
دينا پاول از جمله افرادي بوده است كه همواره توسط ملي‌گرايان حامي ترامپ مورد انتقاد قرار گرفته است؛ از جمله استيو بنن استراتژيست ارشد سابق ترامپ. گفته مي‌شود كه او در طول مدت حضور در كاخ سفيد به ايوانكا ترامپ و همسرش جرد كوشنر نزديك بود و به آنها در بحث مناقشه اسراييل و فلسطين كمك مي‌كرد. با اين حال حتي زماني كه پاول از كاخ سفيد بيرون رفت، كوشنر اعلام كرد كه او نقش اصلي خود در راستاي تلاش‌هاي ما براي صلح را ادامه خواهد داد.
خیل عظیم برکنارشدنگان، استعفادهندگان و پیاده شدگان از قطار ترامپ نشان می دهد، کار کردن با او راحت نیست. به این تعداد باید نامهای بی شماری اضافه کرد که پیشنهاد کار و مسئولیتهای مختلف را در کاخ سفید، وزارت خارجه و دیگر نهادها رد کرده اند و حاضر نشده اند وارد سیستمی که ترامپ آنرا هدایت می کند، شوند. پستهای خالی و پرنشده در بسیاری از این نهادها، همین موضوع را نشان می دهد.
حال باید دید در وضعیتی که نیکی هیلی و ترامپ در جهان پیش روی امریکا قرار داده اند، چه کسی می تواند بر صندلی خالی هیلی تکیه زند.

بدون شک استعفای یکی از نزدیک ترین افراد به ترامپ که هیچ کس باور نمی کرد او هم روزی استراحت را بهانه رفتن کند، برای بسیاری تعجب آور بود. هنوز دلیل خاصی برای این استعفا بیان نشده است. گفته می شود حتی جان کلی رييس كاركنان كاخ سفيد و مايك پنس معاون اول رييس‌جمهور هم از اين خبر تعجب كردند.
شاید پاول می توانست یک انتخاب عقلایی باشد. او در مصر متولد شده و در ايالات متحده بزرگ شده است. او علاقه زيادي به شخص ترامپ و دختر و دامادش داشت. با اين حال به اين دليل او در رسانه‌هاي راست‌هاي افراطي مورد هجمه قرار دارد كه او چندان به رويكرد داخلي محور ترامپ پايبند نيود، بلكه فردي است كه در ساختار اقتصادي جهاني فعاليت كرده و در چارچوب سياست خارجي ترامپ به مبناي امريكا اول اعتقاد نداشت .
پاول برعکس هیلی با مناسبات بین المللی بیشتر آشنا بود و باید بصورت منطقی منتظر رویکردهای مناسبی در سازمان ملل می بودیم. اما هنوز به واقع نمی توان گفت سیاستهای بین المللی امریکا چگونه پیش خواهد رفت. آیا این استعفا به معنای شکست سیاستهای گذشته قلمداد خواهد شد و باید منتظر چرخش در این روند باشیم یا باید به راستی باور کرد امریکا وارد دنیایی جدید شده است. دنیایی که ابتدا انجام میدهد بعد به نتایج آن فکر می کند.