حدود ۲۱ روز از سیل ویرانگر استان مازندران می گذرد همان سیلی که در نخستین روز با طغیان رودخانه تجن آغاز شد و تصاویر و ویدئوهایی که با به زیر آب رفتن بوستان ملل ساری و جزیره آن حکایتی نو از واژه «آب» و «باران» بر زبانها جاری ساخت و سیلی از نگرانی ها در مرکز استان مازندران ! سیل ناخوانده درست در آستانه نو شدن طبیعت وعید نوروز آمد و بر قامت طبیعتی که جامه ای نو از جنس زیبایی، طراوات و جوانه بر تن داشت لباسی گِل اندود و سیلابی ویرانگر پوشاند.

سیل ویرانگر هوای ماندن داشت و مهمان شدن در دیگر شهرها! تا اینکه در همان ساعات و روز نخست به شهرهای دیگر از استان رسید؛ میاندودرود، سیمرغ  و کیاکلا و روستای اطراف.

حلول بهار و زیبایی نو شدن در آغازین لحظاتش برای شهرهای سیل زده مازندران و گلستان سفره یی شده بود با یک سین بزرگ: «سین هشتم؛ سیل»!

اگرچه در آن لحظات هولناک، هیچ کس نمی توانست تصور کند که چه بر سر مردم و زندگی آنان در مناطق سیلزده آمده است ولی در عصری که در لحظه می توان از حوادث و مخاطرات آنسوی کره خاکی با خبر بود تصاویر و فیلم ها حکایت از بحرانی می داد که تداوم آن قابل پیش بینی بود.

خشکسالی های سالهای اخیر و دست اندازی به چهره ی سر سبز اما رنجور طبیعت و محیط زیست بارش باران این نعمت الهی را بیشتر به بلا و قهر طبیعت مانند کرد!

نزولات الهی تبدیل به خسارت و بلا شد!

تجاوز به حریم و خانه رودها، قطع بی رویه درختان جنگل، ساخت و سازهای بی رویه در دل طبیعت بکر و حیات بخش، از بین بردن مسیل ها، عدم لایروبی کانالها و راه در روهای آب های ناشی از بارش و غفلت ها و سوء مدیریت موجب شد بارش های بهاری در فصلی که برف بالادست ها شروع به آب شدن می کند این نزولات الهی را به خسارت و بلایی هولناک تبدیل کند.

امروز ۱۹فروردین ماه است و از سیل ویرانگر استان مازندران و گلستان حدود سه هفته می گذرد. این در حالی است، که شاهد بودیم چگونه در تعطیلات نوروز و پس از آن استانهای فارس ، لرستان،همدان، خراسان شمالی، کهکیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، سمنان، خوزستان، زنجان، قزوین، اصفهان، قم و ایلام نیز درگیر این حادثه شدند.

بر طبق آمار رسمی و تایید شده تاکنون قربانیان استانهای حادثه دیده ۷۰نفر اعلام شده و شمار مصدومان کل کشور نیز ۷۶۸نفر که بیشترین آن مربوط به استان فارس با ۱۹۰مصدوم بوده است.

همچنین خسارت های مالی سیل اخیر در بخش کشاورزی ۳۰۸۵میلیاردتومان، در بخش  زیرساخت های راه ها، ۱۶۰۰میلیارد تومان و نیز در بخش مسکن ۵تا ۱۰هزار میلیارد تومان اعلام شده است که مسلما با وجود تداوم سیل در برخی استانها این خسارت ها افزایش هم خواهد داشت.

سیل در مازندران ۶قربانی گرفت

سیل نوروز ۹۸، همه چیز را در آستانه نوروز با خود شست و برد؛ شادی و طراوت، امید و آبادانی و هرآنچه که در سایه یک عمر مشقت برای یک خانواده فراهم شده بود. این سیل هم خسارت جانی داشت و هم مالی. خسارت سنگین بر زندگی روستاهای سیلزده از دو منظر بود؛ خسارتی که بر واحدهای مسکونی و لوازم اولیه زندگی وارد کرد و خسارتی که بر جان کسب و کار ، کشاورزی و دامپروری روستائیان هوار شد.

در شهرستان های ساری، میاندورود و سیمرغ مازندران سیل به روستاها خسارت های زیادی وارد کرد، سیل در این استان ۶قربانی گرفت و به بیش از ۶هزار و ۳۰۰واحد مسکونی خسارت وارد کرد.

در حال حاضر اوضاع در مناطق سیلزده مازندران عادی است؛ آب و گل و لای از منازل به طور کامل تخلیه شده، وضعیت معابر عمومی خوب است و خانه های تخریبی هم صد در صد آواربرداری شد و ساکنان در منازل اقوام و دوستان اسکان شدند و منتظرند زودتر سرپناهی برایشان ساخته شود.

برخی اهالی هم خانه های آسیب دیده را برای اقامت خود تا زمانی که تعمیرات انجام شود، از گل و لای پاکسازی و با لوازم به جا مانده بار دیگر چراغ خانه شان را روشن کردند.

امروز دوشنبه ۱۹فروردین ماه سومین بار بود که به شهرستان سیمرغ و روستاهای سیلزده تالارپشت و رکن کلا رفتیم.

بار اول در هفته اول فروردین بود و روزهای نخست سیل، تور رسانه ای که بسیج رسانه استان و خانه مطبوعات ساری تدارک دیده بود، اقدام شایسته ای در آن شرایط بود؛ شرایطی که رسانه های استان کمتر در این مناطق حضور پیدا کرده بودند . حتی گله بیشتر مردم هم به اطلاع رسانی کم از سوی رسانه ها درباره خسارت های سیل در شهرستان سیمرغ بود. اهالی روستاهای سیلزده رکن کلا و تالارپشت که در روزهای نخست تمام زندگیشان در گل و لای بود تنها خواسته شان رسیدگی به مشکلات آنان توسط مسئولان بود.

آنها می گفتند آمد و شد مسئولان به روستا و  مناطق سیلزده زیاد است اما باید منجر به نتایج خوبی شود چون تمام زندگی خود را در سیل هولناک از دست داده ایم و نیاز به کمک داریم.

دومین بار ، هفته دوم فروردین ماه بود که به سیمرغ رفتیم ، قراربود علمیات اجرایی بازسازی واحدهای سیلزده با کلنگ زنی از یک واحد در روستای تالارپشت به همت بنیاد مسکن استان آغاز شود، هوا سرد بود و باران می بارید و کوچه پس کوچه های روستا پر بود از گل و لای! البته آب و گل و لای منازل و حیاط تخلیه شده بود و نیروهای جهادی در حال کار بودند. رفت و آمد به روستا برای توزیع بسته های حمایتی و غذایی ، حضور نیروهای جهادی و بنیاد مسکن مازندران برای آبادانی ویرانه ها، نوید بخش عزمی همگانی برای برون رفت از مشکلات بود.

غم و اندوه در چهره مردم روستای تالارپشت ، رکن کلا و برج خیل موج می زد؛ در آستانه عید نوروز۹۸ بود که بارش شدید باران در سوادکوه موجب شد تا سطح آب رودخانه تلار در روستای برج خیل شهرستان سیمرغ در مازندران طغیان کند و زندگی های ساکنان همجوار رودخانه را با خود برد و نابود کرد.

سودجویان به حریم رودخانه تجاوز کردند

به گفته اهالی سیلی اینچنینی در ۷ دهه گذشته بی سابقه بود و آن را ناشی از تجاوز سودجویان به حریم رودخانه می دانستند و از قلم کاری و درختکاری برخی اهالی در حریم رودخانه و کاهش عرض رودخانه گله می کردند . آنها می گفتند حاضریم بخشی از زمین  خود را در جوار رودخانه به حریم رودخانه الحاق کنیم تا دیگر این حادثه تکرار نشود. می گفتند این پیشنهاد را بارها قبل از وقوع سیل به شورای محل دادند اما افراد سودجو و متجاوز زورشان به همه چربید و نتوانستند موفق شوند!

ساکنان خسارت دیده جوار رودخانه روستای تالارپشت خواستار آن شدند تا رسانه ها پیشنهادشان را به گوش مسئولان قضایی استان برسانند.

اهالی برج خیل سیمرغ( که در همسایگی دو روستای تالارپشت و رکن کلا قرار دارد) نیز برای اینکه راه تکرار طغیان رودخانه را ببندند در روز طبیعت برای جمع آوری موانع و درختهای شناور در آب که عامل اصلی طغیان رودخانه در پایین دست می شود، بسیج شدند و با تلاش و اتحاد ، رودخانه طغیان کرده را پاکسازی کرده تا روستاهای دیگر با طغیان آب مواجه نشوند. با این اقدام عرض رودخانه به بیش از ۵٠ متر رسید و بیش از ۵٠٠ سرویس نخاله های چوبی از آب جمع آوری شد.

اما؛ آنچه که امروز(دوشنبه ۱۹فروردین ماه) با حضور در مناطق سیلزده سیمرغ مشاهده کردیم رضایت اهالی روستای تالارپشت از کمک های مردمی و بسته های غذایی ارسالی بود.

انتقاد از عدم تحقق برخی وعده ها و توزیع ناعادلانه کمک ها

خانم حسین پور، یکی از اهالی روستای تالارپشت است. تصاویری از روز حادثه و خسارت به دام های پدرش نشان میدهد و می گوید: برای نجات دام ،پدر و برادرم آنها را به داخل اتاق آورده بودند اما هجوم  سیل آنقدر سریع بود که موفق نشدند و تعداد زیادی تلف شدند.

وی ادامه داد: سالن آرایش و محل کسب و کارم هم به زیرآب رفت و تمامی تجهیزات آن غیرقابل استفاده شد.

او در ادامه از تلف شدن ۳۰راس دام سبک پدرش در سیل اخیر می گوید و می افزاید: قول هایی روزهای نخست به ما داده شده ولی هنوز خبری نشده است.

حسین پور، از شورای محل قدردانی می کند و می گوید: به لحاظ غذایی مشکل نداریم، کمک هایی که به روستا می آید شورا به دست همه ما می رساند ولی مشکل اصلی ما اسیب هایی است که به زندگی، مسکن و محل کسب و معاش ما وارد آمده و می خواهیم وعده های مربوط به کمک بلاعوض و تسهیلات زودتر محقق شود.

همچنین برخی اهالی روستای رکن کلای سیمرغ از توزیع ناعادلانه کمک ها در روستای خود گله کردند وخواستار رسیدگی مسئولان به این روند شدند.

با گذر از کوچه پس کوچه ی تالارپشت به منزل یکی ازمددجویان کمیته امداد مازندران می رسیم، خانه ای قدیمی با سقفی از چوب و کف گلی که سیل چیزی برای تعمیر برای آن نگذاشته و می طلبد که بازسازی شود. این مددجو از حضور مسئولان کمیته امداد کشور و استان که برای دلجویی وکلنگ زنی آمده اند، تشکر می کند و می خواهد تا سرپناهش زودتر ساخته شود.

مددجوی دیگری هم زن میانسالی است. او با دختر معلولش در خانه ای آسیب دیده از سیل که به اندازه یک متر بیشتراز دیوار داخلی آن را آبگرفته بود زندگی می کند، خانه ای در حیاطی نسبتا بزرگ ، نه سرویس بهداشتی مناسبی دارد و نه امکاناتی!

همین قدر زندگیِ از ساده، ساده تر او هم، در گل و لای سیلزدگی  بلااستفاده شده. وارد اتاق می شویم پتویی با آرم هلال کف اتاق پهن است و دختری که تقریبا ۳۰سال سن دارد و معلول ذهنی است . حَوّا کنار بخاری نشسته ، با دیدن مسئولان کمیته امداد که برای دلجویی به نزدش می روند لبخندی می زند و تمام حرفش همان یک لبخند کوتاه است!

کلنگ احداث مسکن جدید در گوشه ای از حیاط بر زمین زده می شود تا ظرف مدت ۶تا ۷ماه یک واحد مسکونی ۳۵متری تحویل آنان شود.

اینها گوشه ای بسیاری کوچک از قصه ی تلخ «سیل» در مازندران است. استانی که مشکلاتش در پس سرسبزی دلفریبش پنهان گشته و سودجویان و طعمکارانی که با دستبرد به جان محیط زیست و طبیعت آن، خراش بر چهره اش انداختندو اکنون این طبیعت رنجور ، توان مقابله با بحران ها را ندارد! سوء مدیریت و مدیریت بحران زده نیز مزیدی بر علت شده که امیدواریم سیل درسی باشد برای دلسوزان و مسئولان پای کار و پیشگیری کننده و حتی مردم که بدانند که از طبیعت به اندازه حق خود بردارند وبا طبیعت مهربانتر باشند. زیرا؛

به قول فردوسی بزرگ:

به جویی که یک روز بگذشت آب               نسازد خردمنداز او جایِ خواب

به ۱۴۰ طرح اشتغال مددجویی استان خسارت وارد شد

رضا نوروزی، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) مازندران در حاشیه آئین کلنگ زنی از واحدهای مددجویی روستاهای سیلزده شهرستان سیمرغ، در جمع خبرنگاران، گفت که بر اساس آخرین برآورد ، بازدید های میدانی و راستی آزمایی متاسفانه ۷۲۳خانوار از مددجویان تحت پوشش این نهاد خسارت دیدند که این خسارت ها در بخش هایی جزیی و هم کلی بوده در عین حال ۹۵واحد مسکونی هم تخریبی است که باید ساخت و ساز انجام شود.

وی افزود:حدود۳۰۰ تا ۳۲۰ خانوارهای تحت پوشش این نهاد از یک قلم تا کل وسایل زندگیشان از بین رفته است.

مدیرکل کمیته امداد مازندران، تصریح کرد: اقدامات اولیه کمیته امداد پس از وقوع سیل، حضور در میدان و کارهای مددکاری، روانشناسی و دلداری دادن و اسکان مددجویان در منازل اقوام، دوستان، فرزندان یا پدر و مادر بوده است.

نوروزی ادامه داد: خوشبختانه موردی نداشتیم که مستاجر شوند ولی آمادگی برای بیعانه داشتیم. اقدام دوم کمیته امداد این استان توزیع سبد کالاها بین مددجویان آسیب دیده بود. سپس برآورد خسارت ها صورت گرفت.

وی با اعلام اینکه واحدهای مسکونی مددجویان کمیته امداد بیمه بودند، ادامه داد: برای بررسی، کارشناسان بیمه از تهران آمدند، بالای ۹۶درصد بازدیدها انجام شده انشالله باهماهنگی های به عمل آمده غرامت ها تا حد ممکن در حوزه لوازم خانگی و مسکن پرداخت می شود ضمن اینکه برای پرداخت بلاعوض با بنیاد مسکن استان هماهنگ شده بوده همچنین برای پرداخت دریافت سیمان رایگان. ضمن اینکه بناداریم از غرامت بیمه به صورت متمرکز استفاده کنیم.

این مسئول با اعلام اینکه از امروز و فردا برای خرید وسایل ضروری زندگی مددجویان آسیب دیده از سیل کمیته امداد استان، اقدام می شود، گفت: البته توزیع اقلام در برخی روستاها انجام شده برای همین توزیع اقلام باهماهنگی با سپاه و بقیه ارگان ها ونهادهایی که در میدان هستند، انجام می شود تا بانک اطلاعاتی این بخش را تجمیع کنیم تا به خانوارهایی که اقلام داده نشده، اقدام شود.

نوروزی خاطرنشان کرد: روز گذشته(یکشنبه ۱۸فروردین ماه) در ساری و امروز در سیمرغ  کار بازسازی آغاز شده حتی  حدود ۴واحد مسکونی در ساری کف کرسی آن چیده شده است.

وی درباره هدف از برگزاری مراسم کلنگ زنی گفت: مهم ترین پیام این است که بگوییم استان مازندران از بحران سیل خارج شده و وارد فضای بازسازی شده ایم.

مدیرکل کمیته امداد مازندران، با بیان اینکه تاکنون ساخت و بازسازی حدود ۱۰ واحد مددجویی را شروع کردیم، افزود: اتمام مسکن های دریک برنامه یکساله زمان بندی شده اما تلاش می کنیم پس از ۶ماه واحدها ساخته و به مالکان تحویل شود.

نوروزی در ادامه با بیان اینکه مساکین مدنظر با متراژ های ۳۵، ۴۵ و ۵۵ مترمربع ساخته می شود ، گفت: . تا هفته های آینده ساخت ۵۰واحد دیگر آغاز می شود لذا حضورخیرین را در این امر خطیر طلب می کنیم زیرا این منابع کفاف ساخت واحدهای تخریبی را نمی کند در ضمن ممنون مازندرانی های عزیز هستیم که تاکنون همراه و یاور ما بودند.

وی با بیان اینکه معین استانهای شمالی در دفتر مرکزی کمیته امداد با حضورقائم مقام کمیته امداد و مدیرکل دفتر مسکن این نهاد تشکیل شده است، افزود: برای همین مراسم کلنگ زنی واحدهای مددجویی شهرستان های سیلزده با حضور قائم مقام این نهاد و مدیرکل دفتر مسکن برگزار شده است ضمن اینکه بازدید از مناطق سیلزده، دلجویی از مددجویان آسیب دیده در شهرستان های ساری، سیمرغ و سوادکوه ، دیدار با مسئولان استان و نماینده ولی فقیه از برنامه های دیگر است.

نوروزی در خاتمه از خسارت به حدود ۱۴۰ طرح توانمند سازی کمیته امداد مازندران در مناطق سیلزده استان خبر داد و افزود: خسارت وارده در این بخش بالغ بر یک میلیارد و یکصد میلیون تومان برآورده شده که بناست با پرداخت بلاعوض و تسهیلات با تنفس درباز پرداخت بار دیگر این واحدهای اشتغال احیاء شود.

بر پایه این گزارش؛ ۷۲۳خانوار تحت پوشش كميته امداد امام (ره) در سيل اخير در مازندران آسيب ديده‌اند كه از اين تعداد ۵۰۰ واحد، تعميراتي و ۹۵ واحد، تخريبي هستند. امروز دوشنبه ۱۹فروردین ماه با حضور امیرمنصور برقعی، قائم مقام کمیته امداد کشور، ابراهیم بازیان مدیرکل دفتر مسکن این نهاد و رضا نوروزی مدیرکل کمیته امداد مازندران،كلنگ ساخت ۴واحد تخريبي در سيمرغ به زمين زده شد .از ۴۱ واحد آسیب دیده در شهرستان سيمرغ، ۳۱ واحد تخريبي بوده كه كميته امداد مازندران براي ساخت آن‌ها آماده است.

 

 

 

 

  • نویسنده : فائزه نصرتی