#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

پریروز و در قالب شورای اداری استان با حضور مقامات استانی و ذوالفقاری نماینده وزارت کشور مراسم تودیع و معارفه استانداران سباق و فعلی آذربایجان شرقی برگزار شد. مراسمی که غایبی بزرگ به نام رحمانی فضلی داشت! وزیر محترم کشور که می بایستی به حکم وظیفه برای معارفه استاندار جدید حضور می یافت ولی به هر دلیلی معاون امنیتی و انتظامی اش را به تبریز فرستاد.
“آقای وزیر ضمن عذرخواهی با توجه به مشغله کاری زیاد و علی رغم میل باطنی نتوانست در مراسم حضور پیدا کند و فرمود: اگر به تبریز بروم لازم است که در سایر استان ها هم برای انجام معارفه حضور داشته باشم و با توجه به مشغله کاری این امر میسر نیست!” این گفته فرستاده ویژه جناب وزیر برای توجیه عدم حضور مافوقش بود. احتمالا همین بهانه عینا در مراسمات معارفه سایر استانداران هم با تغییر نام استان گفته خواهد شد، ولی آیا جز این است که یکی از مهم ترین مشغله های وزیر کشور می بایستی شرکت در مراسم معارفه استاندار باشد؟
این اهمیت حضور از جهات مختلفی است که جهت استحضار آقای پر مشغله به بخشی از آنان در این مقال اشاره می شود. یکی از مهم ترین دلایل حضور وزیر می تواند دلایل معرفی استاندار جدید باشد! با توجه به این که استاندار از سوی وزارت کشور انتخاب و به رییس جمهور معرفی می شود، لازم می نماید تا جناب وزیر ضمن حضور در مراسم در مورد استاندار منتخب و دلایل معرفی آن توضیحات لازم را ارائه نماید. البته در این نوشته کاری به توانمندی های استاندار منتخب نداریم و انتخاب یک شخصیت علمی را اتفاقی مبارک در صحنه اجرایی استان تلقی می کنیم، اما لازم بود تا شخص وزیر نیز از دلایل این انتخاب با مردم استان سخن بگوید و توضیح دهد که آیا نگاه دانش محور به مقوله مدیریت سبب چنین انتخابی بوده! یا دلایل دیگری داشته است؟
از سویی جایگاه استان آذربایجان شرقی و البته کلانشهر تبریز نه جایگاهی است که وزیر آن را غیر مهم تشخیص دهد! مسبوق به سابقه است که در جریان دومین نمایشگاه بزرگ کتاب کشور در سال جاری هم وزیر ارشاد تصمیم بر آن گرفت تا از دور تماشاگه راز باشد و به حضور نماینده خود رای دهد!
لذا پرسش اساسی در این خصوص آن است که نقش تبریز و اهمیت آن از نگاه دولتمردان بی اهمیت انگاشته می شود یا آقایان وزرا امورات مهم تری دارند که بر سایر امور رجحان دارد؟
مراسم افتتاح رویداد تبریز ۲۰۱۸ هم با همین سیاست دنبال شد و مشغله کاری آقای رییس جمهور و نیز حضور در مراسم نوروزی کشور همسایه سبب شد تا این رویداد با چند ماه تاخیر برگزار شود و فرصت تبریز برای معرفی خود به عنوان پایتخت گردشگری ابتر بماند.
لذا به نظر می رسد در راستای آن چه که نایب رییس اول مجلس در مراسم معارفه هم به آن اشاره کرد، مسئولان عالی استان بدون در نظر گرفتن آقا بالا سر با تمام توان به توسعه همه جانبه استان بیاندیشند و برای اجرای مراسمات بزرگ منت دار آقایان پاستور نشین نشوند که حضور آنان بدلیل مشغله کاری غیر ممکن و حتی در صورت حضور هم جز بار اضافی مالی عایدی دیگری نخواهد داشت!
استقلال فکری و عملی همان اصلی که در نوشته خیرمقدم به آقای استاندار هم به آن اشاره شد، بایستی اسم رمز همه مسئولان استانی باشد، فارغ از آن که مدیران عالی اجرایی حوصله پرداختن به مسائل استانی را داشته باشند یا نه! تلاش برای برگرداندن خود واقعی تبریز منتهای آمال باشد.
القصه رحمانی فضلی هم به تاسی وزیر ارشاد و مافوقش افتخار نداد تا نمک گیر دیار آذربایجان باشد و به تحریر پیام عاشقانه همت گماشت. باشد که پند گیریم و به مرحله ای از توسعه برسیم که این رویه وارونه شود و آرزوی دولتی ها حضور در آذربایجان!
البته این عدم حضورها تاثیری در جایگاه این شهر ندارد و مهمان نوازی آذربایجان شهره خاص و عام است که جان قربان جانان می کند!