#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

بعد از مدیران پروازی که گاه گاهی شاهد آن بوده ایم، پدیده نوظهور نمایندگان پروازی هم از آن دست اتفاقات جالب و قابل تامل شهر اولین هاست. از مهم ترین شاخصه های انتخابات چند سال اخیر لیستی بودن آن بود. هر چند در انتخابت گذشته نیز مفهوم لیست موضوعیت داشت، اما در انتخابات مجلس دهم به شکل هدفمند و سراسری دنبال شد.
یکی از مهمترین ایرادات این لیست ها اعمال نفوذ تهران در لیست های استانی بود که نهایتا منجر به تشکیل مجلس دهم گردید.
کلانشهر تبریز نیز از آفت نفوذ و اعمال قدرت پایتخت نشینان در جمع بندی لیست اصلاح طلبان مصون نماند و در میان بهت و تعجب، تنها زن حاضر در لیست شورای اصلاح طلبان نا آشنا به نظر می رسید.
بعد از جنجال ها و نقدهایی که به لیست وارد شد، نهایتا معلوم گردید که گزینه مورد نظر، تحت حمایت تهران بوده و ثبت نام آن تلفنی صورت گرفته است. بعد از آزمایش موفقیت آمیز حمایت تبریز از نماینده پروازی، بعد از چهار سال زمزمه هایی مبنی بر تکرار این داستان شنیده می شود.
داماد رئیس جمهور مدتی است که تبریز را محور مسافرت های سیاسی خود کرده و به گردشگری سیاسی در دیار ستارخان روی آورده است. حس آشنایی از انتخاباتی بودن این گشت و گذارها خبر می دهد. بعد از انتصاب وی در وزارت سمت، این بار مهدی زاده قصد دارد تا ردای نمایندگی را در تبریز بپوشد و با سلام و صلوات عازم بهارستان شود.
از بازدید نمایشی بازار تبریز با حضور برخی از نمایندگان شورای شهر و حضور در نماز جمعه گرفته تا حضور در مراسمات ختم که شیوه مرضیه کاندیداهای مجلس در کوران رقابتهای انتخاباتی است. البته برگزاری جلسات متعدد و پوشش خبری آن توسط کانال های خبری هم مزید بر علت شده تا متوجه شویم داماد خوش اقبال، حوزه انتخابیه خود را از هم اکنون معلوم کرده و دوم اسفند ماه از تبریز شانس خود را در آوردگاه انتخابات آزمایش خواهد کرد.
همان طور که اشاره شد قبل تر ما شاهد مدیران پروازی و غیر بومی در کسوت استاندار، فرماندار و حتی شهردار و البته مدیر کل دیده بودیم و چشممان به جمال نماینده پروازی هم روشن شد.