رئیس جمهور در جلسه هیات دولت گفت: دولت جدید آمریکا شرایط را به سمت رعایت قواعد برمی‌گرداند؛ یعنی ما از فضای تهدیدبه سمت فضای فرصت حرکت می‌کنیم.

روحانی افزود: اشتباه تعبیر نکنید ما در این سه سال در تحریم نبودیم، در محاصره بودیم تروریسم اقتصادی از سال ۹۷ آغاز شد و در یک جنگ تمام عیار اقتصادی ما در برابر یک دولت قلدر قرار گرفتیم.

گزیده اظهارات روحانی در ادامه آمده است:

به اسم نقد دولت به دنبال تطهیر و تبرئه آمریکا نباشید، دولت آمریکا تروریست است، عده‌ای مجانی دولت آمریکا را تطهیر می‌کنند برای انتخابات ۱۴۰۰، ایجاد روحیه یأس در مردم خیانت ملی است.

آمریکا در اخلاقیات و سیاست در مقابل ایران شکست خورد اما توانست در بخش اقتصادی کمی فشار بر مردم وارد کند.

تحریم تسلیحاتی را پایان دادیم، آنهایی که می‌گویند در این ساله‌ها چه کردید، ما تحریم تسلیحاتی را پایان دادیم. ما تعامل را با دنیا ادامه دادیم. همیشه می‌گفتم که دولت بعدی آمریکا مجبور به برداشتن تحریم‌هاست چراکه فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورد.

می‌گویند نگذارید این ملت قهرمان شود تا دولت بعدی قهرمان شود، اصلا دولت قهرمان نمی‌شود، تنها قهرمان واقعی در تحریم‌ها ملت ایران است.

خواهش می‌کنم در این ماه‌ها به دنبال تسویه حساب سیاسی نیستیم، تسویه حساب را بگذارید برای سال ۱۴۰۰ و آن موقع هرچه خواستید بکنید. تمام وزرا و دستگاه‌ها موظفند واقعیت‌ها را برای مردم بیان کنند حتی اگر نقد به دولت دارند انجام دهند.

ما بازهم به دنبال این هستیم که دست دوستی بدهیم، به دنبال تسویه حساب نیستیم، مدتی‌است که فضای مثبتی در جامعه ایجاد شده، بگذارید این فضای مثبت باقی باشد. پرداختی همه حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است.

تمام جلسات دولتی بالای ۱۵ نفر از شنبه در نقاط قرمز ممنوع است.