محمدرضا پورمحمدی در جلسه کارگروه امور بانوان و خانواده استان، با اشاره به نقش پررنگ زنان در سال‌های بعد از انقلاب، اظهار کرد: در سایه‌ی پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از معادلات در عرصه‌های مختلف تغییر یافت که تغییر در شاخص توسعه‌ی انسانی نیز جزوی از این تغییرات بود.
وی افزود: رتبه‌ی کشور ما از لحاظ شاخص توسعه‌ی انسانی کشور اعم از مرد و زن در سال ۱۹۹۰ از بین ۱۸۸ کشور، رتبه‌ی ۹۰ بود، در سال ۲۰۱۸ نیز رتبه‌ی ایران از نظر شاخص توسعه‌ی انسانی به ۶۰ رسید، این شاخص ها از نظر بهداشتی و امید به زندگی تحولاتی به همراه داشته است ولی معتقدم شاخص جنسیتی هنوز به شرایط مطلوب نرسیده است.
پورمحمدی ادامه داد: اگر کشور خود را از لحاظ شاخص جنسیتی با کشورهایی مانند ترکیه و مالزی مقایسه کنیم، بی شک از لحاظ شاخص جنسیتی در رتبه‌ی پایینی  قرار داریم.
وی ادامه داد: اکنون جمعیت دانشگاهی دختران در استان ۶۰ درصد بالاتر از جمعیت پسران است و این افتخاری برای نظام جمهوری اسلامی ایران است.
پورمحمدی با بیان این‌که نرخ بیکاری در استان کم‌تر از ۱۱ درصد است، گفت: نرخ بیکاری جمعیت مردان هشت درصد و نرخ بیکاری زنان ۱۴ درصد است.
وی وضعیت نرخ بیکاری در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی را فاجعه عنوان کرد و گفت: متاسفانه نرخ بیکاری در بین فارع التحصیلان مردان ۲۱درصد و نرخ بیکاری زنان ۳۶ درصد است که چنین شرایطی به هیچ عنوان مطلوب نیست.
استاندارآذربایجان شرقی ادامه داد: برای مقابله با چنین شرایطی باید راهکار علمی ارائه دهیم، بنده به هیچ عنوان موافق استخدام و به کارگیری افراد در دستگاه‌ها نیستم، معتقدم برای داشتن جامعه توانمند و ارتقای سطح آن باید نگاه علمی داشته باشیم.
وی یادآور شد: زنان در بحث توانمند سازی و تاب آوری اجتماعی اصل هستند؛ چرا که  از دامن زنان، مردان به معراج می‌روند و معتقدم توانمندسازی بانوان اساس اقتصاد مقاومتی است.