او در مراسمی عمیقا نمادین، اما ساده در دربار وارث خزانه سلطنتی ژاپن شد.به این ترتیب دوران تازه امپراتوری به نام “ریوا” – به معنی “نظم و هم آوایی” – اکنون شروع شده و تا زمان پایان سلطنت ناروهیتو ادامه خواهد داشت.امپراتور ژاپن قدرت سیاسی ندارد و به عنوان یک نماد ملی عمل می‌کند.

پدر او، امپراتور آکی‌هیتو ۸۵ ساله، روز سه شنبه با ذکر سن و وضعیت سلامتی کناره گیری کرد.مراسم انتقال قدرت موسوم به “کنجی-تو-شوکی” در ساعت ۱۰:۱۵ صبح به وقت محلی (۰۱:۱۵ گرینویچ) شروع شد.ناروهیتو، ۵۹ ساله، در این مراسم یک شمشیر و یک جواهر دریافت کرد، اشیایی که نماد قدرت امپراتوری است و از یک پادشاه به پادشاه بعدی منتقل می‌شود.

ناروهیتو رسما امپراتور ژاپن شد
مراسم شروع سلطنت ناروهیتو در ژاپن
او همچنین به عنوان امپراتور جدید نطق خواهد کرد.کارشناسان می‌گویند که این نطق برداشتی از برنامه او به عنوان امپراتور به دست می‌دهد.کن روف مدیر مرکز مطالعات ژاپنی در دانشگاه ایالتی پورتلند به بی بی سی گفت: “امپراتور آکی‌هیتو وقتی در سال ۱۹۸۹ به قدرت رسید از رفاه اجتماعی و صلح صحبت کرد. ”

او در جهت این اهداف کار کرد و تعامل او با بیماران و مصیبت دیدگان باعث محبوبیتش نزد بسیاری از ژاپنی‌ها شد.امپراتور آکی‌هیتو در دوران زمامداری اش همچنین نقش فرستاده غیررسمی ژاپن را بازی کرد و سفر‌های مفصلی به سایر کشور‌ها داشت – مسیری که انتظار می‌رود ناروهیتو دنبال کند.

درباره امپراتور جدید چه می‌دانیم؟

ناروهیتو ۱۲۶ امین امپراتور ژاپن است. او در دانشگاه آکسفورد تحصیل کرد و در سن ۲۸ سالگی ولیعهد شد.او در سال ۱۹۸۶ در یک مهمانی چای با همسرش شاهزاده ماساکو اووادا ملاقات کرد و آن‌ها در سال ۱۹۹۳ ازدواج کردند.شاهزاده ماساکو به خبرنگاران گفت: بعد از آن پیشنهاد ازدواج ناروهیتو را قبول کرد که او گفت: “ممکن است نگرانی‌ها و ترس‌هایی درباره پیوستن به خاندان سلطنتی داشته باشی. اما تمام عمر از تو مراقبت خواهم کرد. ”

ماساکو در هاروارد و آکسفورد تحصیل کرده و پیش از ازدواج دیپلمات بود.تنها فرزند این زوج، شاهزاده آیکو، در سال ۲۰۰۱ به دنیا آمد. با این حال قوانین کنونی ژاپن اجازه امپراتور شدن زنان را نمی‌دهد.شاهزاده فومیهیتو، برادر ناروهیتو، وارث بعدی تخت سلطنت است.

اهمیت خاندان سلطنتی ژاپن

ژاپن دارای قدیمی‌ترین سلطنت موروثی پیوسته جهان است و بنابر افسانه قدمت آن به ۶۰۰ قبل از میلاد می‌رسد.در واقع امپراتوران ژاپن زمانی از منزلت الهی برخوردار بودند، اما امپراتور زمان جنگ ژاپن، هیروهیتو – پدربزرگ ناروهیتو – علنا در پایان جنگ دوم جهانی عنوان الوهیت را کنار گذاشت.