روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/روزنامه نگار

از صبح یکشنبه آتش بس میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان باردیگر نقض شد و منطقه قره باغ مجددا صحنه درگیری های نظامی بین دو کشور بود.
آذربایجان این درگیری را ضد حمله گسترده عنوان کرده و طرفین درگیر از خسارت های گسترده به همدیگر خبر می دهند. ایران و روسیه طرفین دعوا را به خویشتنداری دعوت کرده و ترکیه از حمایت کامل خود از آذربایجان سخن می گوید.
مهم ترین خبر در این رابطه آزادی بخشی از خاک این کشور توسط ارتش آذربایجان است و همین امر احساسات ناسیونالیستی را در این کشور برانگیخته است. اما قره باغ و داستان دامنه دار آن گویا خیال پیوستن به تاریخ را ندارد و هر از گاهی در صدر اخبار
رسانه های بین المللی قرار می گیرد. جدیدترین این مناقشات مربوط به روز یکشنبه بود که با حملات ارمنستان به مواضع ارتش آذربایجان در مسیر شهرستان تاووز در شمال غربی باکو درگیری بین این دو آغاز شد و تا حال ادامه دارد.
مناقشه قره باغ مناقشه ای به بلندای یک قرن است، هر چند بعد از تثبیت سلطه و قدرت اتحاد جماهیر شوروی و اعطای نوعی خودمختاری شرایط آرام شد، اما از سال ۱۹۸۸ این اختلافات دوباره اوج گرفت و با فروپاشی شوروی به
اعلی ترین حد خود رسید.
این مناقشه تا کنون حل نشده چرا که بازیگران مختلفی در این مناقشه دخیل هستند و پیچیدگی های مختلف در این پرونده وجود داد. روسیه با روحیه دامن زدن به اختلافات ایدئولوژیکی و قومی همواره در کنار ارمنستان ایستاده و آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی و البته ایران و ترکیه از دیگر بازیگران این مناقشه لاینحل هستند. منازعه اخیر کمی بودار است از آن روی که اخیرا از حضور نظامیان ارتش آزاد سوریه و
تکفیری ها در باکو از یک طرف و پ ک ک در طرف مقابل اخباری منتشر شده است.
در واقع بعد از اتفاقاتی که در عراق و سوریه افتاد، شاید دست هایی در کار باشد تا این دو کشور نیز چنین سرانجامی داشته باشند!
البته شاید این ادعا فعلا در حد حرف باشد، اما نباید سرسری از کنار آن گذشت. البته نباید فراموش کرد که منطقه قره باغ جزو لاینفک جهان اسلام و متعلق به آذربایجان است و خبر آزادی بخشی از آن مسرت بخش است، ولی نباید بی گدار به آب زد و گرفتار هیجانات آنی شد. اوضاع منطقه نگران کننده تر از آن چیزی است که در ظاهر می بینیم و شاید اگر خبر حضور این نیروها در طرفین دعوا درست باشد، بعید نیست که این مناقشه ارضی رنگ و بوی نژادی و قومی و عقیدتی به خود بگیرد و آذربایجان را ناخواسته با مناطق کردنشین به مخاصمه کشاند.
هوشیاری و پرهیز از هرگونه تندروی باید در سر لوحه اقدامات باشد و البته اکتفای ایران و دستگاه سیاست خارجی در این فقره برای خویشتن داری طرفین کافی به نظر نمی رسد.
هر چند ایران مناسبات سیاسی و اقتصادی با طرف ارمنی دارد ولی نباید فراموش کرد که هم زبانی بخش قابل توجهی از مردمان این سرزمین با آذری ها و البته اشتراکات مذهبی بر سایر اولویت ها ارجحیت دارد و اقدام تاثیر گذار ایران می تواند بر روابط نزدیک آذربایجان با اسراییل تاثیر بگذارد و آنان را به ایران نزدیک کند.