#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

وزارت راه و شهرسازی در جدیدترین اقدام خود در حوزه مسکن، طرح اقدام ملی تامین مسکن را کلید زده است.
این طرح و ثبت نام از متقاضیان آن قرار است از چند روز دیگر آغاز شود و در این رابطه لازم بود تا نکات مهمی مطرح شود.
اولین نکته در این رابطه مربوط به مشکلات بودجه ای است. طبق اظهار نظر مقامات وزارت راه، مسکن و شهرسازی حجم سرمایه گذاری مسکن در طرح اقدام ملی، ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است، با توجه به تحریم نفت و مشکلاتی که از قِبَل آن به وجود آمده است و البته تلاش دولت برای استقلال بودجه از پول نفت پرسش اساسی در این رابطه است که دولت آیا توان چنین سرمایه گذاری عظیمی را دارد و مباحث مالی آن از کدام منبع تامین خواهد شد؟
به بیان ساده تر این روزها دولت با کسری بودجه شدیدی دست و پنجه نرم می کند، حال باید دید دولت منابع اجرای طرح اقدام ملی مسکن را از چه منبعی می خواهد تامین کند!
ثانیا در توضیح این طرح اشاره شده است که مسکن ملی در شهرها و مناطقی ساخته خواهد شد که دارای زیر ساختهای لازم باشد و پرسش جدی بعدی در این خصوص آن است، با توجه به این که دولت در شهرهای بزرگ زمین زیادی ندارد، این مشکل چگونه حل خواهد شد؟
ثالثا مروری بر اظهارات وزارت مسکن دولت روحانی نشان می دهد که چندان با طرح مسکن مهر موافق نبوده و اقدام موثری در رابطه با تکمیل این پروژه ها انجام نداد!
جزییات نشان می دهد که فقط اسم ها تغییر کرده و پروژه مسکن مهر با نام جدید مسکن ملی ادامه پیدا می کند و لذا بایستی پرسید که آیا نظر دولت نسبت به طرح فوق تغییر کرده یا شعار به عقب بر نمی گردیم کان لم یکن تلقی شده است.
رابعا با وجود گذشت بیش از یک دهه از عمر مسکن مهر هنوز این پروژه به پایان نرسیده و اگر دولت قصد فعالیت در بازار مسکن را دارد، بهتر نبود تا به تکمیل واحدهای باقی مانده همت گمارد؟ با توجه به زمان اندک باقی مانده از عمر دولت آیا مسکن ملی هم به سرنوشت مسکن مهر دچار خواهد شد و وبال گردن دولت بعد؟
خامسا چرا دولت ها همواره در دور دوم و سال های پایانی حیات خود به فکر اجرای پروژه های با مقیاس کلان می افتند؟ اتمام پروژه ها در این یک سال و نیم و با عنایت به وضعیت بودجه ای دولت امری نزدیک به محال است و تصور می شود که این طرح یک شوخی تلخ باشد. دولت آقای روحانی نیز در حالی کمتر از دو سال به پایان عمر خود دارد، طرح اقدام ملی مسکن را کلید زده و مطمئنا این طرح نیز به دولت بعدی کشیده خواهد شد و مشکلات مسکن مهر نیز برای این طرح تکرار می شود.
سادسا به گواه تاریخ دولت هیچ گاه مسکن ساز خوبی نبوده و کیفیت ساخت مسکن مهر و همچنین مدت زمان زیاد، برای اتمام پروژه موید همین ادعاست. از این رو بهتر است که دولت بیل و کلنگ زمین بگذارد و از ورود به این حوزه خودداری نماید و به جای این سیاست در حوزه اقتصاد زیرساخت های لازم برای ساخت مسکن را برای مردم و بخش خصوصی فراهم کند. در این صورت علاوه بر این که نیازهای موجود مرتفع خواهد شد بلکه با رونق بازار مسکن با توجه به حجم کار می توان موجب اشتغالزایی حتی به صورت مقطعی نیز گردید و کسب و کارهای زیادی که از قبل آن رونق می گیرد.