به گزارش امین از ساری، علی بابایی کارنامی، در حاشیه بازدید از چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب و سومین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری مازندر ان در گفتگو با خبرنگار ما، درباره تاثیر اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین بر معیشت مردم وبهبود وضعیت اقتصاد کشور، گفت: قصه آزادسازی قیمت حامل های انرژی قصه درازی است زیرا بحث هدفمندی قانون یارانه ها تقریبا ۱۰سالی است که در کشور مطرح و یکی جدی ترین موضوعات در اقتصاد ایران است که همه باید کمک کنند تا عملیاتی شود.
وی افزود: هشت سالی است که اجرای طرح حامل های انرژی از جمله بنزین و سوخت به تعویق افتاده و این در حالیست که اگر قانون هدفمندی یارانه ها به معنای واقعی در کشور اجرایی می شد، امروز گرفتار بحث های حاشیه ای نمی شدیم.
مدیرکل سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران، با بیان این مطلب که ما با این پدیده ها، کلمات و کلید واژه ها نباید سیاسی برخورد کنیم، گفت: اگر هر دولت، مجلس، تشکل و احزاب سیاسی بخواهند با نگاه سیاسی به این مسائل بپردازند به جمهوری اسلامی، کشور و ملت خدمت نکرده است.
بابایی کارنامی، ادامه داد: با اجرای عملی قانون هدفمندی یارانه ها، به شرطی که منابع درآمدی حاصل از آن در جهت ارتقائ معیشت، رفاه، پرداختی به جوانان در قالب بیمه بیکاری، افزایش درآمد ، کارآمدی بنگاه های اقتصادی، اعم از صنعتی و کشاورزی، زیرساخت های تولید، کشاورزی و صنعت کشور صرف شود، یقینا طرح بدی نخواهد بود.

وی، در ادامه با مهم خواندن طرح هدفمندی یارانه ها، گفت: سرانجام باید به سمت اجرای این طرح برویم چرا که امروز مردم تاوان تصمیمات احساسی بسیاری از افرادی را می دهند که اگر با نگاه اقتصادی و نگاه کارشناسی به مباحث حامل های انرژی می پرداختند، یقینا امروز بسیاری از مشکلات را پشت سر می گذاشتیم.

بابایی کارنامی، با اشاره به اینکه مردم بزرگوار ایران همواره پای نظام، انقلاب، آرمان های انقلاب، منویات رهبری و امام(ره) بوده اند، افزود: جزیی از مردم و دهک های پایین هستم و جزیی از جامعه کارگری، معتقدم مردم باید خویشتن دار باشند و در کنار مسئولان دلسوز قرار بگیرند.
وی، ادامه داد: با ارجاع به اجرایی شدن متناسب با واقعیات طرح هدفمندی یارانه ها و با توجه به ۵۰هزار میلیارد تومانی که در سال توزیع می شود، اگر با نگاه سیاسی عمل نمی شد، مشکل بیکاری حدود ۵میلیون جوان بیکار با این مبالغ و در قالب طرح بیمه بیکاری مرتفع می شد.

بابایی کارنامی در ادامه با بیان این مطلب که عقل کامل در مجلس و دولت نبود، تصریح کرد: ۵۰هزار میلیارد تومان قبل از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین داشتیم که با پرداخت یک میلیون تومان به هر جوان بیکار با مجموع ۴۰هزار میلیارد تومان مشکل بیکاری ۵میلیون جوان بیکار را رفع می شد؛ روشی که در تمام دنیا رایج است و اجرا می شود .

وی با تاکید اینکه باید به جوانان هویت بدهیم، خاطرنشان کرد: بیکاری جوانان نخستین پارامتری است که خانواده ها را رنج می دهد و دغدغه ی والدین است، که متاسفانه به دلیل ناکارآمدی دولت مردان و مجلسیان بوجود آمده است.
بابایی کارنامی در خاتمه، ضمن تاکید بر صرف درآمد حاصل از محل اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین، در حوزه های مختلف تولید، صنعت و کشاورزی، گفت: دولت و مجلس باید با درآمد حاصل از فروش بنزین، از اقشار ضعیف جامعه و کارگران حمایت کنند، بیمه اجتماعی را که امروز در وضعیت نامطلوبی قرار دارد تقویت نموده و پایه پولی کشور ، بنگاه های اقتصادی، صنعتی و کشاورزی را نیز مورد توجه قرار بدهد.

گفتنی است؛ نمایشگاه بین المللی کتاب و مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری مازندران، ۲۶ آبانماه در ساری گشایش یافت و پس از ۵روز، جمعه اول آذرماه به کار خود پایان داد که به دلیل قطع سراسری اینترنت در ایران، اخبار، گزارشات و مصاحبه هایی که در نمایشگاه گرفته شد، با چند روز تاخیر منتشر شده است.