مرتضی آبدار در آستانه آغاز سال ۱۳۹۸ از برنامه‌های ویژه این اداره کل در ایام نوروز خبر داد و گفت: نوروز به رسم جای جای این سرزمین پر گهر بزرگترین و با شکوه ترین عید مردم آذربایجان شرقی است و رسم‌ها و جشن‌های نوروزی که در گوشه و کنار استان برگزار می‌شود، بخشی از میراث فرهنگی و همچنین یکی از بزرگترین جاذبه‌های فرهنگی این منطقه به شمار می‌آید.

به گزارش امین، آبدار ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی استان در راستای برپایی نوروزی پرنشاط برای مسافران و گردشگران آذربایجان شرقی با برگزاری منظم جلسات و همکاری کمیته‌های یازده گانه ستاد خدمات سفر، فعالیت خود را از سه ماه گذشته آغاز و اهداف خود را در راستای گسترش و تسهیل ارائه خدمات به گردشگران تدوین ساخته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در ادامه از مهم‌ترین اقدامات این اداره کل در راستای برنامه‌های نوروز ۹۸ سخن به میان آورد و گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان با آماده سازی و بهسازی اماکن تاریخی و برپایی سفره هفت سین در موزه‌ها به استقبال بهار و گردشگران استان می‌رود.

آبدار به برگزاری ۳۰ نمایشگاه صنایع دستی در سطح استان اشاره کرد و گفت: در ایام نوروز ۹۸ در راستای اعتلای هنر دست هنرمندان آذربایجان شاهد برگزاری نمایشگاه و بازارچه‌های صنایع دستی در ۳۰ نقطه استان خواهیم بود.

وی در ادامه به برگزاری آئین سنتی “نوروزگاه” طی ایام نوروز ۱۳۹۸ در سطح استان خبر داد و گفت: این اداره کل ۹۸ مورد آئین سنتی “نوروزگاه” را با محوریت معرفی و تبلیغ آداب و رسوم نوروز آذربایجان شرقی طی ایام پیش رو در سطح استان برگزار خواهد کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی استان طبق سنوات گذشته اقلام تبلیغاتی اعم از نقشه، کتابچه، کتابچه‌های کودک، کارت پستال و پوسترهای استان آذربایجان شرقی را جهت ارائه به گردشگران آماده ساخته است.

وی با بیان اینکه مرکز اطلاع رسانی نوروز ۹۸ در خانه تاریخی “صدقیانی” مستقر خواهد بود، ادامه داد: در راستای ارائه خدمات گسترده و معرفی تخصصی جاذبه‌های گردشگری آذربایجان شرقی طبق سنوات گذشته راهنمایان گردشگری استان در اماکن تاریخی و ورودی‌های شهر مستقر خواهند بود.

آبدار در پایان اظهار داشت: استان آذربایجان شرقی با ۳۳ هتل، ۲۶ هتل آپارتمان و در مجموع ۱۰ هزار و ۱۰۰ تخت پذیرای مسافران و گردشگران نوروزی خواهد بود.