به گزارش امین از ساری و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران، حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری‌جناسمی در همایش متولیان موقوفات استان مازندران که در شهرستان عباس‌آباد برگزار شد، نکاتی را درباره کرامت وقف بیان کرد و گفت: متولیان وقف دارای دغدغه هستند چرا که موقوفات امانتی در دست ماست، در این‌باره روایات زیادی از دوران پیامبر اکرم وجود دارد در روز قیامت ما باید حساب و کتاب پس بدهیم.

وی افزود: واقفان با وقف امانت بزرگی را به دوش متولیان وقف می‌گذارند کسی که امانت را خوب نگهداری کند و به منزل برساند اگر چنانچه در این راه کاهلی شود هر کدام از ما باید جوابگو باشیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مازندران تأکید کرد: واقف با مال خود مجاهده میکند با این ایثار در کنار شهیدان قرار دارد این مقام را خدا به آن‌ها می‌دهد، از زمانی که وقف‌نامه واقفان در اختیار ما قرار می‌گیرد تا اجرا شدن نیات باید قصدمان اجرای ذره ذره هدف واقف باشد.

این مسؤول خاطرنشان کرد: مقصد اجرای نیات فقط پول درآوردن نیست متولی باید از قانون اوقاف همه چیز بداند، از مراحل کلیدی و انحرافی در متولی‌گری این است که متولی دستورالعمل موقوفات را نداند و طبق وقف‌نامه عمل نکند.

حیدری تصریح کرد: واقف وقف می‌کند تا اجتماع، فقرا و… بهره ببرند، امانت‌داران اموال امام حسین(ع) باید ولایت مدار باشد ولی گاهی مسائل ابتدایی شرعی مراعات نمی‌شود که از دغدغه‌های ماست.

وی خطاب به متولیان گفت: رفتار با ارباب رجوع مهم است، از محل اجرای نیت می‌توانید سند اخذ سند مالکیت بگیرید که این کار از توفیقات پیگیری در بحث سند موقوفات است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به نکات کلیدی که در رسیدگی‌ها منجر به انحرافات متولیان می‌شود، اظهار کرد: اعمال در نظارت انجام پروژه‌ها مهم است متولی باید اطلاعات کامل در زمینه پروژه‌ها داشته باشد و مشاور امین اختیار کند.

حیدری از صدور ۷ هزار و ۳۰۰ فقره مفاصاحساب طی سال جاری برای موقوفات متصرفی و ۷۲۹ فقره برای موقوفات غیر متصرفی در مازندران خبر داد و گفت: اسناد درآمد و هزینه موقوفات توسط اداره تحقیق بررسی و پس از تایید برای هر موقوفه مفاصاحساب صادر می‌شود.