#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

در ۷۲ ساعت گذشته و همزمان با سفر شینزو آبه به تهران شیطنت هایی در منطقه صورت گرفت که در نوع خود جالب و قابل توجه است.
برای چندمین بار در یکی دو ماه اخیر است که نفتکش های کشورهای منطقه در خلیج فارس و این بار در دریای عمان هدف حمله نظامی قرار گرفته اند.
آغازین روز هفته هم با اخبار ضد و نقیض در خصوص حملات خمپارهای به پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق همراه بود! گل سرسبد این حملات و در اوج دیدار نخست وزیر ژاپن از تهران همراه بود و منابع خبری ادعا کردند که دو نفتکش بزرگ حامل نفت خام در دریای عمان هدف حمله قرار گرفته اند.
اتفاقاتی که ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان خیلی قبلتر نسبت به رخداد آن توسط برخی از جنگ طلبان که در کلام وی به تیم B شهرت دارند، هشدار داده شده بود.
آن طرفتر، سعودیها هم چند سالی است درگیر یک جنگ فرسایشی و نابرابر با یمن هستند، هر از گاهی حملات حوثی ها را پیراهن عثمان می کنند و برایش نمایشگاه ترتیب می دهند.
اخیرا هم در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل از دست داشتن ایران در حملات نظامی به فرودگاه ابها خبر داده اند!
لحظاتی بعد از حمله به نفتکش ها، پرزیدنت ترامپ که در سوی دیگر داستان نامه فدایت شوم برای مسئولان ایرانی فرستاده، مدعی شد که آمریکا ویدئویی در دست دارد که نشان می دهد ایران عامل اصلی و منبع حمله به این دو نفتکش بوده است. ویدئویی که در فضای رسانه ای هم منتشر گردید و وزیر امور خارجه آلمان چنین اظهاراتی را عجولانه خواند و از نامعتبر بودن آن سخن گفت.
آمریکا و متحدانش هم که پیگیر پیاده سازی یک سیاست نخ نما هستند با در بوق و کرنا کردن این داستان خود ساخته در تلاش هستند تا جامعه جهانی را نسبت به دست داشتن ایران در حملاتی از این دست قانع نمایند و در جهت فشار روانی فرمانده نیروهای سنتکام از اعزام ناوشکن ماسون به محل حمله نظامی به نفتکش ها خبر داد.
کار به اظهار نظر رسمی و تایید ضمنی رسیده و شاناهان رسما اعلام کرده که در کنار بولتون و پمپئو در حال ایجاد یک اجماع جهانی در مسئله حمله به نفت کش هاست.
فاکس نیوز از تصمیم تعلیق حمل نفت از خلیج فارس خبر می دهد و رسانه های وابسته به شیوخ منطقه در حال القا چنین باوری اقلا در جهان عرب هستند.
این ادعاهای مضحک در حالی به گوش می رسد که نیروی دریایی ارتش ایران از همان لحظات اولیه در محل حضور داشته و تلاش های بسیاری در جهت نجات ملوانان صورت دادند و ظاهرا متوجه شده اند که یک مین منفجر نشده زیر یکی از کشتی ها مانده و بلا فاصله نیروهای ویژه ایرانی به محل اعزام شدند و مین را خنثی کردند. این اتفاق دقیقا در نقطه مخالف اظهارات ترامپ قرار دارد، از آنجا که قبلا گفته بود که حمله اخیر از آسمان بوده است! و حال آن که نیروهای آمریکایی هم در منطقه حضور داشتند و اقدامی صورت نداده اند! گویا ایران هم مین به جا مانده را به داخل منتقل کرده تا بررسی های لازم روی آن صورت گیرد و همین امر تلاش عاملین اصلی را برای متهم کردن ایران دو چندان کرده است.
با وجود آن که طرف های درگیر بر ابهامات می افزایند ولی پیدا کردن عامل اصلی در این رابطه با توجه به آن که منطقه حادثه دیده شدیدا تحت کنترل ماهواره های جاسوسی ایالات متحده قرار دارد، نبایستی کار چندان سختی باشد.
پس به این ترتیب می توان گفت اگر اینها فقط به فیلم های ضبط شده ماهواره ها و یا سیستم های جاسوسی خود مراجعه کنند به راحتی می توانند کشف کنند که چه کسی مین ها را در آن مکان قرار داده و یا از کجا شلیک شده است؟!
مدرک موجود در دست ایران اینان را به تکاپو انداخته تا با یک صحنه سازی و فراهم آوردن یک سلسله مدارک تقلبی در جهت اتهام افکنی باشند. اما این نوع صحنه سازی ها به قدری واضح و روشن بود که تنها توانست بعد از آن حادثه رقمی حدود دو دلار به ارزش نفت بیافزاید و در داخل هم قیمت دلار تغییر چندانی نکرد.
با پایان یافتن تحقیقات در مورد مدرک به دست آمده می توان در روزهای آینده شاهد دور جدیدی از رسوایی جنگ طلبان بود.