#روزنامه امین

#سرمقاله

#وحید خدادادی

کمتر از دو ماه دیگر به انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده و قرار است اولین جمعه اسفندماه مردم برای انتخابات نمایندگان اصلح جهت حضور در مجلس پای صندوق های رای بروند. بعد از اتمام زمان ثبت نام کاندیداها و طبق برنامه انتخاباتی بایستی هیات های اجرایی و نظارت در زمان تعیین شده صلاحیت کاندیداها را بررسی و نظر نهایی را در این خصوص اعلام نمایند. مهلت بررسی احراز شرایط پایان یافته و با اعلام نفرات تایید صلاحیت شده، جامعه با بهت و حیرت شاهد رد صلاحیت فله ای اصلاح طلبان است.
هر چند قبل تر نیز به دلیل ضعف فاحش وزارت کشور و جو اصولگرایی که بر آن حاکم است، شاهد بخشی از رد صلاحیت ها بودیم، اما گویا هیات نظارت تر و خشک را با هم سوزانده است. مشکلی که در همه این سال ها وجود داشته، هر چند در دو انتخابات گذشته کمی کمرنگ تر شده بود، اما متاسفانه باز گویا شروعی دوباره داشته است. در یکی دو روز گذشته و با انتشار اسامی مشخص شد که تقریبا قاطبه کاندیداهای جریان اصلاح طلبی عدم احراز گرفته اند!
انتخابات یکی از مصادیق عینی و بارز نمود دموکراسی در یک جامعه مدنی است و زمانی می تواند محلی از اعراب باشد که ساختارهای سیاسی امکان رقابت و تضارب افکارسیاسی را فراهم نمایند. شرایط فعلی چنین نمودی از انتخابات را در افکار عمومی تداعی نمی کند و خنده دار است که انتخابات پیش رو صرفا عرصه ای برای رقابت کاندیداهای یک جریان سیاسی خواهد بود.
با این اوصاف آیا امکان برگزاری یک انتخابات پرشور که بتواند در این شرایط حساس وحدت آفرین باشد و ادعاهای پوشالی غرب را پوچ جلوه دهد، فراهم است؟ دوستان هیات نظارت به استناد موادی از قانون اقدام به عدم احراز شرایط کرده اند که در آنان نوعی کلی گویی وجود دارد و معیار مشخصی برای تشخیص آنان نیست و یا اگر باشد بیم آن می رود که برخی دغدغه ها باعث شود تا نوع برخورد با کاندیداها رنگ و بوی سیاسی و جناحی به خود بگیرد. بهتر بود تا این عزیزان با درک شرایط حاضر ترتیباتی را فراهم نمایند تا شائبه برخورد جناحی با موضوع برطرف شود و زمینه انتخاباتی پر شور فراهم شود.
با در نظر گرفتن وضعیت فعلی اگر نهادهای دخیل از جمله شورای محترم نگهبان ملاطفتی در این خصوص به خرج ندهند، انتخابات مجلس یازدهم انتخاباتی بدون رقیب و از دم اصولگرایانه خواهد بود و با توجه به جایگاه نه چندان قدرتمند این جریان در بین قاطبه افکار عمومی امکان مشارکت طبقات متوسط جامعه بسیار ضعیف می نماید.
سبد رای اصولگرایان مشخص است و در خوشبینانه ترین حالت تنها بخش بسیار معدودی از جامعه را رهبری می کند و بهتر است در روند بازبینی کاندیداها شرایطی به وجود اید که امکان مشارکت همه مردم و رقابت همه گروه های فکری فراهم آید. انتخاباتی از دم اصولگرایانه نه نوید تشکیل یک خانه ملت که شرایطی را برای تشکیل دورهمی اصولگرایان فراهم می کند.
رد صلاحیت چهره هایی نظیر علی مطهری به خاطر عدم التزام انصافا بی رحمانه و جای بسی تامل است. ایجاد جامعه تک صدایی در عصر مدرن امری محال و محکوم به شکست است و لازم است تا در عرصه تصمیم گیری شاهد همه نگاه ها و رویکردها باشیم. وگرنه انتخابات یازدهم مجلس را باید انتخاباتی درون جناحی تصور کرد که اصولگرایان فی مابین خود برگزار می کنند.