حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز افزود: جمهوری اسلامی ایران عامل افول و شکست آمریکا در منطقه است و ترامپ تمایل خود را برای خروج آمریکا از خلیج فارس اعلام کرده است.

وی اظهار داشت: خروج آمریکا از منطقه ناشی از افول قدرت این کشور و پرهزینه و پرمخاطره بودن تداوم حضور و سلطه آن در خلیج فارس است.

خطیب جمعه تبریز با اشاره به سفر نخست وزیر ژاپن به تهران برای میانجیگری بین ایران و آمریکا، یادآوری کرد: اکنون نیز تصمیم گرفته اند اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به عنوان میانجی به تهران بیاید تا با مذاکره با مسئولان جمهوری اسلامی ایران به نتیجه برسند.

حجت الاسلام آل هاشم، ادامه داد: تدبیری که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای عزت و حکمت ملت ایران در پیش گرفته اند، محقق خواهد شد.

وی جنایت‌های آمریکا از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون را در ۳ بخش دسته بندی کرد و گفت: این جنایت‌ها شامل «از پیروزی انقلاب تا آغاز جنگ تحمیلی» مانند حمایت از گروه های به اصلاح میانه رو، طراحی نقشه تجزیه ایران و حمایت از تجزیه طلبان، حمله به طبس، اعمال فشار اقتصادی پس از تسخیر سفارت آمریکا در ایران، دستور توقیف همه دارایی ایران در آمریکا و حمایت سیاسی و حقوقی و تبلیغاتی از بنی صدر است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، تشویق و تحریک عراق به آغاز جنگ تحمیلی در شهریور ۵۹، ارایه کمک های مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی به عراق، تلاش برای محکومیت مردم ایران به دلیل مقاومت در برابر متجاوز، جلوگیری از محکومیت عراق در سازمان ملل تا پایان جنگ، حمله به سکوهای نفتی ایران وسرنگونی هواپیمای مسافربری بر فراز خلیج فارس را از جمله جنایات آمریکا «در دوران دفاع مقدس» اعلام کرد.

حجت الاسلام آل هاشم، افزود: جنایات آمریکا در «بعد از دفاع مقدس» علیه جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله شامل تشدید تحریم های اقتصادی علیه ایران، ممانعت از اجرای قرارداد ساخت نیروگاه اتمی بوشهر میان ایران و آلمان، تحریک امارات متحده عربی برای مطرح کردن ادعای ارضی علیه جزایر سه گانه جمهوری اسلامی در خلیج فارس، معرفی ایران به عنوان بزرگ ترین مانع صلح خاورمیانه، تهاجم فرهنگی و جنگ نرم علیه ملت ایران، اتهام محور شرارت به ایران و تهدید به حمله نظامی و تلاش فزاینده برای محروم ساختن ملت ایران از دانش هسته ای، طراحی ترور دانشمندان هسته ای و تشدید تحریم های فلج کننده اقتصادی است.

وی تاکید کرد: ملت قهرمان ایران همانگونه که رهبری اشاره فرموده اند به حول قوه الهی با استقامت در برابر دشمن به اهداف نهایی خود نایل خواهند شد.

امام جمعه تبریز در بخشی از خطبه های نماز جمعه با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی گفت: ملت با بصیرت ایران با آگاهی و به صورت پرشور در این انتخابات شرکت خواهند کرد.

حجت الاسلام آل هاشم ادامه داد: حضور امسال مردم در پای صندوق های رای از جهات مختلفی مانند اولین انتخابات در چهل سال دوم انقلاب اسلامی، تاثیر مستقیم در انتخابات آمریکا، نیاز انقلاب اسلامی در چهل سال دوم به مجلسی در تراز گام دوم انقلاب، داشتن مجلسی اهل مقاومت در برابر دشمن و تاثیر مستقیم مجلس یازدهم در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اهمیت دارد.

وی با تاکید بر حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رای، گفت: مردم از اکنون عملکرد داوطلبان احتمالی نمایندگی مجلس شورای اسلامی را رصد کنند و فردی را انتخاب کنند که هدف آن خدمت به مردم و اهداف و آرمان های امام راحل، شهدا و رهبری است.

خطیب جمعه تبریز همچنین با اشاره به هفته حج یادآوری کرد: اهداف مهم مراسم حج شامل ایجاد وحدت بین مسلمانان، حمایت از مظلومان عالم و برائت از مشرکان است و حجاج باید در این مراسم به بعد سیاسی حج توجه و دقت کنند و بجای وقت گذرانی در بازار دعا کنند تا شر دشمنان از سر مسلمانان کوتاه شود.

حجت الاسلام آل هاشم همچنین از چند نرخی بودن قیمت بلیط هواپیما در دفاتر فروش انتقاد کرد و از مسئولان وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست به این موضوع رسیدگی کنند.