#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

آنگلا مرکل در پی ریزش قابل توجه آرا حزب دموکرات مسیحی در دو انتخابات پی در پی ایالتی در این کشور، روز دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد که در دور بعدی انتخابات راه را برای نیروهای دیگر در حزب خود فراهم می‌کند و از نامزدی مقام صدراعظمی آلمان برای بار پنجم صرف‌نظر خواهد کرد!
مرکل که از سال ۲۰۰۰ رهبری حزب محافظه‌کار اتحادیه دموکراتیک مسیحی آلمان را در اختیار دارد، در سال ۲۰۰۵ هم به عنوان رهبر آلمان تعیین شد. وی نسبت به انتخابات قبلی، حدود ۱۱ درصد از آرای خود را از دست داده‌ و همین اتفاق کافی بود تا قدرتمندترین زن جهان در تصمیمش برای رهبری مجدد آلمان تجدید نظر نماید.
بی شک نقش انکار ناپذیر مرکل در آلمان و اتحادیه اروپا تا مدت ها حس خواهد شد از آن جهت که وی نقش عمده ای در بهبود وضعیت اقتصادی اتحادیه اروپا بعد از برگزیت داشت و البته نقشی حیاتی در سروسامان دادن به مهاجران! این سیاست حمایتی وی از مهاجران را برخی تحلیلگران مسائل سیاسی قاره سبز سبب تقویت پوپولیسم در اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا می دانند! لذا بر اساس همین استدلال دویچه وله نه تنها در اروپای شرقی، بلکه همچنان در نواحی جنوب اروپا نیز شماری از کنار رفتن کامل مرکل از صحنه سیاسی خوشحال خواهند شد!
در واقع راست گرایان افراطی معتقدند که مرکل مسئله مهاجرت را دست کم گرفته بود و نتیجه انتخابات اخیر در آلمان را ضربه چکشی به پیکره سیاست های حمایتی او و حزبش می دانند.
با آنکه پس از ۱۳ سال قدرت در اروپا، کمتر می شود نبود وی را تصور نمود، اما لاجرم از همین حالا باید به جانشین وی فکر کرد، چه در آلمان و چه در اتحادیه اروپا!
در مورد دوم شاید بشود از همین حالا روی مکرون حساب ویژه ای باز کرد. هر چند در کوتاه مدت احتمال وجود بی نظمی در حوزه پولی یورو امری اجتناب ناپذیر است اما شاید در دراز مدت بشود روی سیاست های رییس جمهور فرانسه و اصلاحاتش در این حوزه امیدوار بود. این گمانه زمانی تقویت شد که مرکل به صراحت اعلام کرد که قصدی برای منتقل کردن محل کار خود از برلین به بروکسل ندارد و هیچ گونه تلاشی برای گرفتن سمت های رهبری در اتحادیه اروپا نخواهد کرد! این اظهارات به یکی از گمانه زنی هایی که در اتحادیه اروپا از دیر زمانی مطرح گردیده بود، نقطه پایان گذاشت و از راهروهای الیزه خبر می رسد که مکرون برای رسیدن لحظه موعود و در اختیار گرفتن جایگاه مرکل لحظه شماری می کند!
عنوان رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و یا سمت رئیس شورای اروپا که از قضا هردوی آن ها حدوداً سال آینده برای فرد جدیدی خالی می شوند، نباید منتظر صدراعظم قدر قدرت آلمان باشند و زمینه احیای مجدد فرانسه شاید از راه رسیده باشد.
اما در داخل شرایط کمی متفاوت تر است! کسی که پس از مرکل به عنوان رئیس حزب دمکرات مسیحی انتخاب شود، سرانجام به عنوان رهبر آلمان، جانشین او خواهد شد. این امر حساسیت انتخابات اتحادیه دمکرات مسیحی در دسامبر را بیشتر می‌کند! شبکه خبری بی بی سی گفته است که ینس اسپان، وزیر بهداشت آلمان و صریح‌ترین منتقد سیاست مهاجرتی سال ۲۰۱۵ مرکل و محبوب اعضای حزب محافظه‌کار نامزدی خود را برای ریاست حزب دموکرات مسیحی و جانشینی مرکل اعلام کرده است! هر چند از میان همه جانشنیان محتمل مرکل، کارنباوئر کاندیدائی هست که در سبک حکمرانی خویشتن دارانه و عملگرانه‌اش، شبیه‌ترین فرد به وی محسوب می شود و حتی لقب مرکل صغیر را بدست آورده است!
آرمین لاشت متحد مزدیک خانم صدراعظم که با شعار صدای عقلانیت به میدان آمده در کنار فردریک مرتز که زمانی رقیب مرکل بود از دیگر کاندیداهای کسب این عنوان مهم هستند.
در کنار همه این اتفاقات شاید بشود عمده نگرانی ها را در سیاست داخلی آلمان معطوف به قدرت گرفتن حزب راست افراطی دانست که بقایای فکری هیلتر هستند. با روی کار آمدن اشخاصی با تیپ شخصیتی ترامپ در آمریکا و مشابه وی در برزیل و روند قدرت گرفتن تفکرات افراطی نبایستی احتمال به قدرت رسیدن شخصیتی در همین ردیف را بی ربط و نسنجیده دانست!