جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، که در آستانه حضور در یک همایش در سنگاپور سخن می‌گفت، درباره افزایش ها به ایران اظهار داشت: «فکر می‌کنیم حکومت تحت فشاری واقعی قرار گرفته و قصد و نیت ما این است که این فشار را بسیار سنگین کنیم.»

او در ادامه گفت: «یا به قول انگلیسی‌ها، آن قدر فشار را زیاد می‌کنیم تا هسته از پوست بیرون بزند»، که معادلی اصطلاح «کشیده شدن شیره» کسی یا چیزی در فارسی است.

به گزارش «آر اف آی» به نقل از خبرگزاری فرانسه، مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه سخنانش گفت: «ما همچنین قصد داریم سختگیری در اجرای تحریم‌ها را به طور قابل توجهی افزایش بدهیم.»

تأکید این مقام آمریکایی بر «افزایش قابل توجه» سختگیری در اجرای تحریم‌ها علیه ایران یک روز پس از آن بیان می‌شود که سیگال مندلکر، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا، نیز در یک نشست خبری در لندن با ذکر این که «واشنگتن با دقت و سختگیری تمامی تحریم‌ها علیه ایران را اجرا خواهد کرد» گفت: «در مورد ایران، خواهید دید که اقدامات بیشتری از جانب ما اجرا خواهد شد.»

جان بولتون روز جمعه نیز در سفر خود به پاریس گفته بود تحریم‌های جدید علیه ایران در روز‌های آینده نهایی و اعلام خواهد شد و توضیح داده بود که این تحریم‌ها در حوزه موارد «تروریستی و مبارزه با تروریسم» اعمال خواهند شد.

او در جمع خبرنگاران گفته بود: «فکر می‌کنم، به مرور حتی تحریم‌های بیشتر با اجرای دقیق‌تری را مشاهده خواهید کرد.»

دعوا بر فشار تحریم ها و تاثیر آن بر زندگی مردم عادی به سوژه ای در میان مقامات، رسانه ها و گروه های حقوق بشری و مردم تبدیل شده که یکی از مهم ترین آنها دعوای توییتری محمدجواد ظریف و مایک پومپئو بوده است.
چند روز پیش مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با بی بی سی مدعی شده این رهبران ایران هستند که باید برای جلوگیری از سختی‌های تحریم‌ها بر مردم ایران، رفتارشان را عوض کنند.نیوزویک در گزارش روز جمعه خود اظهارات پمپئو را با این تیتر منتشر کرده بود که اگر رهبران ایران می‌خواهند که مردم این کشور غذا داشته باشند، باید یک تصمیم بگیرد. ظریف هم در توییتر خود با استناد به این تیتر آمریکا را به جنایت علیه بشریت متهم کرد.

این دعوا سپس از سوی پومپئو ادامه یافت و نوشت: شرم بر نیوزویک که به ظریف کمک کرد تا دروغ‌پراکنی کند. حقیقت این است که آمریکا هرگز غذا و دارو را تحریم نکرده و چنین کاری نمی‌کند. این کالا‌ها و تراکنش‌های مالی مرتبط با نیاز‌های بشردوستانه از تحریم‌ها مستثنی هستند.

واکنش وزیر خارجه آمریکا البته از سوی ظریف بی پاسخ نماند و دوباره توییت کرد: «پومپئو آن‌قدر وقاحت دارد که تهدید می‌کند با صدمه زدن به مردم ایران، جرم علیه بشریت مرتکب می‌شود؛ بعد، به رسانه‌ها بابت انعکاس سخنانش حمله می‌کند. او باید یا مسئولیت سخنانش را بپذیرد یا از کار‌هایی که آمریکا انجام می‌دهد تبری‌جویی کند. نمی‌توان یک بام و دو هوا داشت.»

مقامات آمریکایی در اظهارات اخیر خود تلاش می کنند تحریم های آمریکا را علیه نظام ایران، و نه مردم جلوه دهند، در حالی که تهدید آنها علیه بانک ها و شرکت های خارجی برای همکاری با ایران، عملا موجب شده است تا مردم ایران در تحریم دارویی قرار بگیرند.

حسن روحانی هم امروز درباره ادعای مقامات آمریکایی برای افزایش فشار به ایران، با بیان این که مردم پس از ۱۳ آبان امیدواری بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده اند، گفت: در حالی که قبل از ۱۳ آبان، عده‌ای تصور می‌کردند که اتفاقات خاصی رخ خواهد داد و همه زندگی مردم به هم خواهد ریخت، اما پس از آن روز همه مشاهده کردند که این تصورات واهی و غلط است و هیچ‌کدام از ادعا‌های دشمن، به آن صورتی که انتظار داشتند، تحقق پیدا نکرد، لذا چنین نیست که تصورات دشمن محقق شود و ما ناتوان باشیم.