کاظم داداشی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران تعداد دستگیرشدگان این حادثه را ۲  نفر اعلام و اضافه کرد: به دنبال گزارش‌های مردمی مبنی بر انجام حفاری غیرمجاز در منزلی مسکونی و متروکه، طی عملیاتی جامع نیروی یگان حفاظت شهرستان تبریز با شناسایی محل موردنظر، از ادامه حفاری جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: طی این عملیات که با همکاری نیروی انتظامی و مراجع قضایی تبریز انجام شد، دو عامل حفاری غیرمجاز در خانه‌ای شخصی دستگیر و از آنها ابزار آلات حفاری غیر مجاز نیز کشف و ضبط شد.

داداشی گفت: افراد خاطی به همراه اقلام مکشوفه به عنوان متهم به مراجع قضایی ارجاع داده شدند تا مراحل قانونی برابر مقررات انجام شود.

وی اضافه کرد: مردم آذربایجان شرقی می‌ توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف در حوزه میراث فرهنگی، مراتب را با تماس شماره ۰۹۶۶۲ مرکز پیام یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور اطلاع دهند.

به گزارش ایرنا، طی ماه های اخیر حفاری های غیرمجاز و غیر قانونی در حوزه میراث فرهنگی آذربایجان شرقی به یکی از معضلات مهم این بخش تبدیل شده است و تاکنون بیش از ۳۰ نفر حفار در محلات قدیمی تبریز از جمله دوه چی، حافظ، بارون آواک و شهرهای مراغه و بخش لیلان ملکان و روستای بالاسنگ کلیبر و روستای جانقور شهر باسمنج دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده اند.

هدف اصلی از حفاری های غیرمجاز متعدد در آذربایجان شرقی کشف اشیای عتیقه در مناطق مختلف تاریخی عنوان شده است.