محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، روز چهارشنبه اعلام کرد که تهران شش ماه پیش به آمریکا اعلام کرد که آماده انجام مبادله زندانیان بین دو کشور است، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، محمدجواد ظریف که به نیویورک رفته است، با اشاره به شماری زندانی ایرانی در آمریکا افزود: «اعتقاد داریم که اتهام‌های آن‌ها «جعلی» است و ایالات متحده هم عقیده مشابهی را در مورد زندانیان آن کشور در ایران دارد، اما بگذارید در این مورد بحث نکنیم».

وزیر امور خارجه افزود: «بیایید آن‌ها را مبادله کنیم. من آماده انجام این کار هستم و اختیار این کار را هم دارم».محمدجواد ظریف همچنین گفت: «در آمریکا و در اروپا، ایرانیانی هستند که در زندانند، چون آمریکا به آن‌ها اتهام نقض تحریم‌ها را زده است. اتهام آن‌ها ارسال تجهیزات هواپیمای مسافربری و نه جت بوده است. ما مترجم داریم که در استرالیا در زندان است که در زندان بچه‌دار شده است».

وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت: «ما در مورد نازنین زاغری صحبت می‌کنیم که البته از شرایط او ناراحتم و به عنوان وزیر امور خارجه هر چه از دستم برآمده است، برای کمک انجام داده‌ام، اما هیچ کسی از زنی که در استرالیا در زندان است، نمی‌گوید».

همچنین ظریف در سخنان امروز خود در نیویورک گفت که ایران به صادرات نفت خود از طریق تنگه هرمز ادامه خواهد داد و هشدار داد که اگر آمریکا تلاش کند صادرات نفت ایران را متوقف کند باید برای پیامدهای آن آماده باشد.

اما از سوی دیگر یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سخنان ظریف به المانیتور گفت: «ما از اظهارنظر‌های اخیر ظریف در جلسه یک سازمان غیردولتی در نیویورک در خصوص آمریکایی‌هایی که به ناحق در ایران بازداشت شده‌اند، اطلاع داریم.»

وی در ادامه گفت: «متوجه اشاره او به حل و فصل بشردوستانه آن پرونده‌ها که ما بار‌ها خواستار آن شده‌ایم هستیم. رژیم ایران می‌تواند جدیت خود در خصوص مسائل کنسولی را با آزاد کردن فوری اشخاص بی‌گناه آمریکایی نشان دهد. این مسائل کنسولی، آن عده از ایرانی‌هایی که به دلیل نقض کیفری قوانین تحریمی آمریکا بازداشت یا محکوم شده‌اند را نیز شامل می‌شود.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه ادعا‌های خود تأکید کرد: «ما از ایران می‌خواهیم همه اشخاص آمریکایی که به طرز غیرمنصفانه بازداشت یا مفقود شده‌اند از جمله ژیو وانگ، رابرت لوینسون، سیامک نمازی، نزار زاکا و دیگران را آزاد کنند.»