به گزارش خبرنگار امین از ساری،علی اصغر میرزایی در سومین جلسه مشترک شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و کمیته های فرهنگی و پیشگیری و توسعه مشارکت های مردمی استان مازندران که به مناسبت نکوداشت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر و به میزبانی بهزیستی استان برگزار شد، اظهار کرد:  ایران به سبب همجواری با بزرگترین تولید کننده مواد افیونی همواره به عنوان پیش قراول در پیشانی مبارزه با مواد مخدر قرار دارد، اقدامات بزرگی در حوزه  مواد مخدر و امر مبارزه و پیشگیری صورت گرفته و می طلبد با نگاه فرا قوه ای امر مبارزه با مشارکت همه قوا و با تمام توان استمرار یابد.

وی در ادامه با تاکید بر اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر از طریق مشارکت حداکثری آحاد مردم و سازمان های مردمی و غیردولتی، گفت: ۲۶ژوئن مصادف باپنجم تیرماه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نام گرفته است که در این روز و هفته کشور ما نیز همزمان با جامعه جهانی  برنامه های گسترده ای را با همکاری و مشارکت متولیان و دست اندرکاران امر مبارزه، پیشگیری، درمان، توانمند سازی و نگهداری بهبود یافتگان انجام می دهد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران، اظهار کرد: با عنایت به فرامین مقام معظم رهبری در تعیین اعتیاد به عنوان اولین الویت آسیب های اجتماعی کشور ، در برنامه ششم توسعه به منظور کاهش میزان بروز و شیوع اعتیاد در کشور، سند جامع پیشگیری از اعتیاد در استانها از جمله مازندران تدوین شد.

میرزایی،ادامه داد: در راستای اهداف سند جامع در سال گذشته دستگاه های عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان و شهرستان ها و نیز کمیته فرهنگی پیشگیری اقدامات مطلوبی با بهره گیری از نهضت اطلاع رسانی انجام داده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در هفته مبارزه با مواد مخدر بایستی  پیام پیشگیری از اعتیاد و احساس مسئولیت همگانی در این عرصه را به گوش جامعه برسانیم، تصریح کرد: امروز باید تهدیدات    فضای مجازی را تبدیل به  فرصت کنیم و با بهره گیری از آن در راستای کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از مصرف مواد مخدر بهره گیری کنیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران، با بیان اینکه امسال روز جهانی مبارزه با مواد  مخدر در ایران به “روز مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق مواد مخدر” نام گرفته است، افزود: در ستاد کشور و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ها ۲۴دستگاه در جهت نیل به اهداف فعالیت می کنند که امیدواریم با همکاری این دستگاه ها برنامه های هفته مبارزه با رعایت کیفیت،سرعت و دقت و در ابعاد مختلف اجرا شود.

میرزایی ادامه داد: سیاست های اجرایی سالروز جهانی به دستگاه ها ابلاغ شده و لازم است امسال برنامه هفته مبارزه با رویکرد حساس سازی جامعه به مقوله آسیب های اجتماعی ناشی از سوء مصرف برگزار شود تا کاهش زمینه آسیب های اجتماعی با حضور و احساس مسئولیت همگانی و پذیرش مسئولیت اجتماعی توسط همه مردم فراهم شود.

وی، با یادآوری اینکه  اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر تنها در سایه مشارکت همگانی محقق می شود، از نبود کارشناس حوزه اعتیاد در برخی ادارات و دستگاه ها انتقاد کرد و افزود: در موضوع “کاهش آسیب های اجتماعی” و”اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر”  از ظرفیت سازمان های مردم نهاد استفاده شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران، با ابراز رضایت از اقدامات کمیته فرهنگی و پیشگیری  شورای هماهنگی، گفت: دستگاه های فرهنگی عضو کمیته فرهنگی_پیشگیری از جمله، هلال احمر، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، دانشگاه علوم پزشکی، بسیج، شهرداری، بهزیستی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صدا و سیما و …در هفته مبارزه با مواد مخدر با برنامه های پیشگیرانه و فرهنگی، مردم را نسبت به خطرات خانمانسوز سوء مصرف مطلع کنند.

میرزایی، در ادامه با بیان اینکه هدف از  برنامه های هفته مبارزه با مواد مخدر ارائه دستاوردها در عرصه های مختلف مبارزه با عرضه و کاهش تقاضا در ۴۰سال پس از انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: برگزاری مراسم در قالب همایش استانی با بهره گیری از ظرفیت های دولتی و غیردولتی و سمن ها، برپایی نمایشگاه ثابت و سیار و راه اندازی کارزار رسانه ای در مرکز استان، سخنرانی استاندار محترم پیش از خطبه های نماز جمعه مرکز استان، اجرای تئاتر های خیابانی پیشگیری  از اعتیاد، اجرای برنامه های دومیدانی، پیاده روی خانوادگی، دوچرخه سواری،کوه پیمایی و …در سطح شهرستان ها، نصب بنر با شعارهای پیشگیرانه اولیه از اعتیاد وایجاد کیوسک های اطلاع رسانی توسط دستگاه های فرهنگی و سمن ها،  عناوین برنامه های شاخص هفته مبارزه در مازندران هستند.

وی، امحا مواد مخدر غیردارویی صرفا در سیستان و بلوچستان، برگزاری کنفرانس مطبوعاتی، برگزاری کنگره شهدای عرصه مبارزه با مواد مخدر، اعطای نشان خدمت برای افراد فعال در عرصه مبارزه و همایش بهبود یافتگان را از دیگر برنامه های هفته مبارزه با مواد مخدر در مازندران عنوان کرد.

وی با بیان اینکه ایران زیر ذره بین جهانی در بحث مبارزه با مواد مخدر قرار دارد‌ و بایستی در این راه همچنان پیش قراول مبارزه باشیم، ابراز امیدواری کرد: با تقویت اقدامات و همکاری های بین المللی به جهان عاری از اعتیاد و مصرف مواد مخدر برسیم .