#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

قانون منع به کارگیری بازنشستگان دو چهره شاخص استان را نشانه گرفت و نهایتا اواخر آبان ماه خدابخش استاندار سابق آذربایجان شرقی و شهرتی فر معاون سیاسی و امنیتی وی عمارت استانداری را ترک کردند. تقریبا بعد از قطعی شدن رفتن استاندار و مطابق رسم سال های گذشته گمانه زنی ها آغاز شد! اسامی مختلفی در این مدت کوتاه نقل محافل سیاسی بود و از منادی که بعدا مشخص شد برگه به دست در حال بیعت گرفتن از نمایندگان استان است تا سفیر اصولگرای نزدیک به لاریجانی و نهایتا رییس سازمان خصوصی سازی! در این میان اسمی که کمتر به گوش رسیده بود و تا همین چندی قبل ریاست دانشگاه تبریز را بر عهده داشت، در دقایق پایانی گوی رقابت را از سایرین ربود و شاهین اقبالش اوج گرفت و نهایتا مشخص شد که از این پس قرار است استان آذربایجان شرقی بر مدار نیت وی بگردد.
با جدی شدن حضورش حمایت ها و انتقادها هم قوت گرفت و سرعت بیشتری یافت. وجهه بالای علمی، ادب و متانت و البته اصلاح طلبی از خصایصی بود که موافقین برایش شمردند و مخالفین او را مدیری اجرایی نمی دانند و نداشتن سابقه اجرایی را از دلایل مخالفت شمردند. البته که مخالفت و موافقت با حضور هر چهره سیاسی در راس مدیریت ها امری متداول است و نبایستی به آن خرده گرفت. اما رسمی نادرست همواره در صحنه سیاست کشور باعث شده است تا از توان اجرایی و مدیریتی افراد کاسته شود و آن رسم پر رونق مخالفت های غیر موجه بعد از انتخاب مدیران است که باعث شده است تا بیشتر انرژی آنان صرف حل و فصل حواشی پیرامونی شود. اما احساس می شود بعد از انتخاب مدیران معقول تر آن است که مخالفان دلسوز هم به گرده موافقین یا حداقل همراهان درآیند و چون نیت مخالفان هم نبایستی جز توسعه استان باشد، لذا باید در همین راستا کمک حال باشند. لذا در شرایط بعد از انتخاب به زعم نگارنده همراهی بیشتر می تواند به توسعه و پویایی استان بیانجامد تا کارشکنی!
اما سوی دیگر داستان شخص آقای استاندار است. اول هفته است و شاید اولین روز کاری ایشان. صبح بخیر صمیمانه ما را پذیرا باشید و اما بعد!
استان آذربایجان شرقی در طول سال های اخیر با مشکلات عدیده ای روبرو بوده که خود نیز در اولین مصاحبه بعد از انتصاب به برخی از آنان اشاره اجمالی نموده است. پورمحمدی آیتم های بومی بودن، سواد سیاسی و شناخت کافی از استان را داراست و با توجه به شناخت و تعاملی که با دانشگاه و دانشگاهیان دارد می تواند کشتی به گل نشسته استان را با این خصیصه و کمک از اهالی علم و فن به ساحل آرامش رهنمون نماید. بهره گیری از علم و دانش و تعامل بهینه دانشگاه و حوزه اجرایی یکی از مسائلی است که وی می تواند در احیای آن نقش بسزایی ایفا نماید. امروزه روز سیاست و اقتصاد هر کدام به عنوان یک علم پر شاخ و برگ اهالی خود را می طلبد و لازم می آید تا از تخصص و دانش همه دلسوزان در این شرایط حساس کشور و استان بهره گرفته شود.
از سوی دیگر یکی از مهم ترین فاکتورهای موفقیت در امر مدیریت استقلال فکری و عملی است! لازم است تا جنابشان با توجه به جایگاه خطیر و مهم مدیریت عالی استان در طول دوران مدیریت خود این فاکتور اساسی را مد نظر قرار دهد و منافع استان را بر منافع همه احزاب، جریانات سیاسی ارجحیت دهد. موفقیت در این امر برای ایشان کار سختی نخواهد بود از آن جا که مطالعه سوابق وی نشان می دهد که برخلاف برخی از مدیران، وام دار شخص یا جریان خاصی نیست. البته لازم است این استقلال فکری هم در مورد
سیاست های اتخاذی و هم در چیدمان نفرات لحاظ شود و اجماع نمایندگان استان در انتخاب وی نتواند
بهانه ای برای سهم خواهی ها شود.
در کنار شخصیت علمی، پورمحمدی را چهره ای سیاسی تلقی می کنیم و انتظار می رود تا زمینه های رشد و توسعه حقوق شهروندی، احزاب سیاسی فراهم و عزم ایشان در جهت تلطیف فضای سیاسی استان باشد. در واقع توسعه، بخش های مختلفی دارد و صرف پرداختن به توسعه عمرانی که روال استانداران گذشته بوده بایستی در دوره مدیریت جدید به توسعه سیاسی، اقتصادی، عمرانی و البته علمی و فرهنگی تسری پیدا کند. اهالی رسانه و مطبوعات هم ضمن آرزوی توفیق، تمام تلاش خود را مثل همه سال های گذشته در جهت توسعه استان به کار خواهند گرفت و باشد که روزهای خوب مان دوباره بازگردد!