به گزارش امین، نشست مطبوعاتی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان صبح امروز با حضور جمعی از اصحاب رسانه و مطبوعات استان برگزار شد.
سرهنگ «قاسم دهقانی» در این نشست با بیان اینکه “مخدر یک جرم پنهان” است؛ ادامه داد: پروسه تهیه، تولید، مصرف و توزیع مواد مخدر امری پنهانی است که تنها می توان با بررسی های اجتماعی میزان شیوع آن را برآورد کرد، بر همین اساس مخدر را می توان یک جرم پنهان تلقی کرد.
دهقانی با ابراز نگرانی از میزان شیوع مصرف مواد مخدر گفت: اگر به همین منوال پیش برویم در آینده ای نزدیک با یک بحران روبرو خواهیم بود.

وی خاطر نشان کرد: در برآوردهای کلی بیش از ۲ میلیون نفر در کشور مواد مخدر مصرف می کنند که با احتساب خانواده آنان و نهادهایی که در امر مقابله با مواد مخدر فعالیت دارند، رقمی نزدیک به ده میلیون نفر با این معضل دست و پنجه نرم می کنند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان با اشاره به تلاش شبانه روزی پلیس برای مقابله با تبهکاران گفت: در ۹ ماه سال جاری ۲ تن از انواع مواد مخدر در استان کشف شده است که نسبت به سال گذشته افزایشی ندارد. عمده این کشفیات مربوط به مواد مخدر سنتی تریاک است که نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد افزایش کشف ۳ درصدی است. همچنین هروئین با ۳۸ کیلوگرم افزایش کشفی رشد ۱۴۰ درصدی را نشان می دهد. وی افزود: در همین ارتباط ۱۸ باند تهیه و توزیع مواد مخدر دستگیر شده اند که در این خصوص ۱۰۶ نفر قاچاقچی اصلی و حمل و نگهداری‌کننده دستگیرشده‌اند.

قاسمی خاطرنشان کرد: در سال جاری هیچ‌گونه کارگاه ساخت شیشه شناسایی نشده و با توجه به اشرافیت اطلاعاتی این امر نشان می‌دهد که کارگاه ساخت شیشه یا نیست یا بسیار کم است.

وی بیان کرد: در حوزه دستگیری خرده‌فروشان، طی ۹ ماهه نخست سال، ۴ هزار و ۱۵۰ نفر شناسایی و دستگیر شده و پس از تشکیل پرونده قضایی به مراجع قانونی تحویل داده‌ شده‌اند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: در راستای جمع‌آوری معتادان متجاهر نیز در این مدت بیش از ۱۵ هزار نفر معتاد شناسایی و دستگیرشده که نسبت به سال گذشته حدود ۳۵درصد افزایش داشته است.

وی تأکید کرد: یکی از اولویت‌ها در مبارز با مواد مخدر ضربه زدن به بنیان تیم‌های قاچاقچی مواد مخدر است و در این راستا طی ۹ ماهه نخست سال ۳۳۱ دستگاه خودرو مربوط به قاچاقچیان با نظر مقامات قضایی توقیف و به نفع دولت ضبط‌شده همچنین ۱۵ قبضه سلاح کمری کشف‌شده است.
قاسمی ادامه داد: ۳ هزار و ۷۵۰ فقره پرونده قضایی برای قاچاقچیان در استان تشکیل‌شده و یک هزار و ۳۰۰ طرح در راستای جمع‌آوری و دستگیری خرده‌فروشان اجراشده است.

وی ادامه داد: از مجموع دستگیرشدگان ۱۳۹ نفر را افراد زیر ۲۰ سال و به عبارتی ۲٫۶ درصد دستگیرشدگان، یک هزار و ۲۰ نفر بین سنین ۲۰ تا ۳۰ و به عبارتی ۱۹٫۱۱ درصد از مجموع دستگیرشده‌ها، همچنین ۲ هزار و ۲ نفر از دستگیرشدگان افراد بین سنین ۳۰ تا ۴۰ و به عبارتی ۳۷٫۵ درصد افراد دستگیرشده را تشکیل می‌دهد و یک هزار و ۴۹۰ نفر بین سنین ۴۰ تا ۵۰ و به عبارتی ۲۸ درصد دستگیرشدگان، ۵۰۰ نفر بین ۵۰ تا ۶۰ نفر بوده که ۹ درصد دستگیرشدگان را به خود اختصاص داده‌اند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی افزود: ۶۸درصد افراد دستگیرشده به‌عنوان معتاد متجاهر، مصرف‌کننده مواد مخدر سنتی شامل تریاک و هروئین بوده‌اند و ۲۰ درصد مصرف‌کننده شیشه و ۴ درصد مصرف‌کننده حشیش و مابقی مصرف‌کننده سایر مواد هستند.

وی خاطرنشان کرد: کمتر از یک درصد افراد دستگیرشده یعنی ۴۲ نفر را بانوان تشکیل می‌دهند.

قاسمی بیان کرد: اخیراً دو نوع مواد مخدر با نام‌های کمیکال و دستمال نوعی مواد توهم‌زا و خطرناک در استان در حال شیوع بوده که جامعه هدف این ماده مخدر سنین ۱۸ تا ۲۵ سال است.