هفته گذشته بود که یکی از سایت های مطرح اقتصادی پایتخت نشین طی گزارشی به بررسی برخی نمایندگانی که دنبال تفکیک وزارت صمت و تشکیل وزارت بازرگانی هستند پرداخت. در این گزارش که با عنوان تعارض منافع در پیگیری طرح وزارت بازرگانی! منتشر شده بود، سایت نود اقتصادی نام ۱۰ نماینده شاخص امضا کننده طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس را منتشر کرد که دارای شرکت‌های بازرگانی در حوزه واردات هستند. در این بین نام یک نماینده تبریز و دو نماینده دیگر از شهرهای آذربایجان به چشم می خورد

در گزارش نود اقتصادی آمده است؛ “بررسی‌های اولیه  نشان می‌دهد ۱۰ نفر از امضاکنندگان طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس دارای شرکت‌های بازرگانی در حوزه واردات هستند. از این رو شائبه‌ای به وجود آمده که این نمایندگان با تسهیل واردات به واسطه تشکیل این وزارتخانه در حال تامین منافع شخصی هستند!

گفتنی است پروانه سلحشوری با ۵ شرکت، غلامرضا کاتب با ۳ شرکت، همایون هاشمی، فریدون احمدی، زهرا ساعی و بهروز نعمتی با ۲ شرکت، محمدرضا تابش، احمد انارکی، عبدالغفور ایران‌نژاد و هادی بهادری هر کدام با یک شرکت بازرگانی ارتباط دارند (هیات مدیره شرکت های بازرگانی هستند) و به کار واردات کالا مشغول هستند.”

پس از انتشار این گزارش برخی از نمایندگانی که نامشان در لیست شرکت داران آمده بود خیلی زود به این مسئله واکنش نشان دادند. هادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس با انتشار جوابیه ای تشابه اسمی را دلیل اشتباه سایت نود اقتصادی دانست و وجود چنین شرکتی به نام خود را تکذیب کرد.

چندی بعد دیگر نماینده آذربایجان غربی هم به این گزارش واکنش نشان داد، همایون هاشمی نماینده مردم میاندو آب و شاهین دژ در مجلس با انتشار جوابیه ای سهام داری در شرکتهای مذکور را به نوعی رد کرد

بهروز نعمتی، نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات یکی دیگر از نمایندگانی بود که نامش در این لیست آمده بود، او نیز همچون، بهادری و هاشمی با انتشاز جوابیه ای سهامداری خود در هر شرکتی را رد کرد. تا آخرین نماینده از بین ۱۰ نفری که نامشان در گزارش آمده باشد که سهامداری خود در شرکت های نام برده شده را رد می کند.

پس از جوابیه هایی که دفتر سه نماینده مطرح شده منتشر کردند، ماجرا نه تنها حل نشد بلکه سوالهای جدیدی در اذهان نقش بست. اینکه اگر ادعای این سه نماینده درست هم باشد، تکلیف بقیه نام هایی که در این گزارش آمده چه می شود.

در این بین اما شرایط دو نماینده به نظر متفاوت می رسد. غلامرضا کاتب نماینده گرمسار سمنان که شرکتهایی به نام پسرش و زهرا ساعی نماینده مردم تبریز که دو شرکت به نام، همسرش، امین مرعشی در گزارش آمده است جای هیچ حرف و حدیثی را باقی نمی گذارد.

شرکتهایی که سایت نود اقتصادی با نام سید امین مرعشی، همسر زهرا ساعی در گزارشش آورده، شرکت آهک صنعتی سیمان شرق و شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور هستند.

هرچند زهرا ساعی جوابیه و یا توضیحی پس از انتشار گزارش سایت نود اقتصادی منتشر نکرد، اما آناج برای روشن شدن موضوع بررسی مختصری در این رابطه انجام داد. بررسی ها نشان می دهد که هر دو شرکت سیمان شرق و صبا نور فغالیت های خود را هم اکنون در حوزه مواد معدنی و صنعتی دنبال می کنند.

با یک جست و جوی ساده در اینترنت می شود سایت آهک صنعتی سیمان شرق را پیدا کرد در قسمت معرفی شرکت، بخش اعضای هیئت مدیره بارگذاری شده است، با ورود به صفحه اعضای هیئت مدیره، نام سید امین مرعشی در صدر این فهرست به عنوان رئیس هیئت مدیره دیده می شود.

کار جست و جو در گوگل را در مورد دیگر شرکت مطرح شده در گزارش هم انجام می دهیم. شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات (سهامی عام) می باشد. با ورود به قسمت درباره شرکت و باز کردن صفحه هیئت مدیره مجددا نام سید امین مرعشی به چشم می خورد. در این شرکت اما با عنوان نائب رئیس هیئت مدیره فعالیت می کند.

اینکه همسر زهرا ساعی فعالیت اقتصادی می کند، جای بحث ندارد و هر شخصی می تواند در حوزه های اقتصادی و صنعتی فعالیت داشته باشد و اینکه سید امین مرعشی چگونه در یک شرکت رئیس هیئت مدیره است و در دیگری نائب رئیس، بررسی آن در این مقال نمی گنجد. اما آنچه که بدیهی است، نماینده تبریز باید در رابطه با طرح تشکیل وزارت بازرگانی و منافع و تعارضاتش توضیح دهد. طرحی که او جزء امضا کنندگانش در مجلس بوده است.

  • منبع خبر : آناج