#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

در چند سال اخیر شورای شهر و شهرداری تبریز کلکسیونی از انواع و اقسام حواشی و اتفاقات ناگوار بود! که برای حیثیت و آبروی کلانشهری چون تبریز به هیچ وجه شایسته نیست.
بعد از تخلفات مالی گسترده و سازمان یافته در دل شهرداری تبریز و شورای شهر در دور گذشته، شورای پنجم نیز به جهت داشتن حواشی کاری، جزو رکوردداران محسوب می شود.
یکی از بارزترین خصیصه های شورای پنجم روحیات جهانگردی اعضای شورا می باشد.
این بزرگواران سال گذشته و صرفا جهت «توسعه شهر» دو تن از اعضای خود را راهی سرزمین آفتاب تابان کردند تا از تجارب شهر سازی توکیو و اوساکا برای توسعه شهر تبریز الگو برداری نمایند! اما گویا کلاس کاری شهر سازی ژاپنی ها بسیار پایین تر از معیارهای اعضای شورای شهر ما بوده که این بار و در یک قرار کاملا سالم و بی غل و غش با اتاق بازرگانی تبریز بار سفر بسته اند و چمدان به دست در انتظار تایید ویزای شینگن هستند تا با عزیمت به کشورهای واحد یورو، گام مهم دیگری در جهت توسعه شهری بردارند!
در این بین یکی از اعضا سنگ اندازی کرده و مطالبی را رسانه ای کرده است که نباید می کرد. مطالب این عضو محترم باز شورای شهر تبریز را در کانون توجهات عموم قرار داده است.
در روزهایی که شهرداری از نبود بودجه و ضعف مالی ناله می کند و سر ماه برای پرداخت حقوق کارمندانش آسمان ریسمان می بافد و برای ادامه پروژه های عمرانی با کلی زحمت روبروست، داستان جهانگردی اعضای شورای شهر می تواند مطلب قابل تاملی باشد.
” براساس اطلاعات واصله، چند عضو شورای شهرتبریز به همراه چند تن از شهرداران مناطق تبریز با هزینه اتاق بازرگانی تبریز می خواهند به سفر کشور چک بروند” این یادداشت یک خطی برای برپا شدن جنجال کافی بود و البته افکار عمومی که در انتظار روشن شدن همه ابعاد داستان است.
به تعبیر دکتر بهشتی این سفر در ازای درخواست کمک دو میلیاردی اتاق بازرگانی از شهرداری تبریز صورت می گیرد که محل طرح پرسش است. آیا اتاق بازرگانی این روزها نقش آژانس مسافرتی را دارد؟ آیا حضور نایب رییس شورای شهر تبریز در اتاق به تعمیق روابط دو نهاد کمک کرده و نفوذ اتاق در شورای شهر از همین طریق اتفاق می افتد؟ اتاق بازرگانی به عنوان یک نهاد اقتصادی به جای مشارکت در طرح توسعه شهری درخواست کمک مالی می نماید؟ با توجه به این که اعضای اتاق را فعالان اقتصادی و بازرگانان و تولید کنندگان تشکیل می دهند، چرا باید اتاق برای تامین منابع مالی به بیت المال دست درازی نماید؟ و این که چرا یک عضو شورا به خود اجازه می دهد تا از نفوذ خود در پیشبرد اهداف اتاق در شورا استفاده نماید؟ به چه مناسبتی در این اوضاع بد مالی، شهرداری باید کادوی دو میلیاردی به اتاق بازرگانی تقدیم نماید؟
داستان زمین نزدیک پاساژ جواهر چیست و چرا شهرداری متعهد به ساختن ساختمان جدید برای اتاق شده است؟ مگر اتاق بازرگانی موسسه خیریه است که کمک به آن دارای بار معنوی باشد! اگر شهرداری مشکل بودجه ندارد، بهتر است خیابان های اصلی شهر را که تفاوتی با زمین بایر ندارد، آسفالت نماید و فعلا خود را از برکات معنوی کمک به عظیم ترین نهاد اقتصادی شهر محروم نماید!
گویا افتخارات اعضای شورای پنجم را پایانی نیست و این قصه سر دراز خواهد داشت.
و البته که نتیجه تجویز لیست های الابختکی در انتخابات با نتایجی اینچنین همراه است و برای تنویر افکار عمومی لازم است که شورای شهر توضیحات مبسوطی را در این خصوص ارائه نماید. سخنگوی محترم شورا که از هر فرصتی برای رسانه ای شدن بهره می جوید لازم است دلایل این توافق غیر شرعی و غیر قانونی را برای شهروندان توضیح دهد.. اعضای محترم هم برای کنترل روحیات مارکوپولویی خود بهتر است از جیب مبارک هزینه نمایند و به بیت المال مردم ناخنک نزنند!