اندکی تانی کردیم تا آب ها از آسیاب بیافتد و رگ های باد کرده و متورم شده بخوابد و فضای احساسی به عقلانیت و منطق برسد تا چند خطی را صمیمانه با دوستان مسئول در میان بگذاریم. اخیرا تصویر یک تندیس از استاد بی بدیل شعر و ادبیات، شهریار در برج میلاد تهران خبرساز شد. داستان از این قرار بود که این تندیس هیچ شباهتی با استاد شهریار نداشت و نوع پوشش هم با شهریار واقعی بی ربط بود.
همین مجسمه مبدا اعتراضات عمومی در مناطق آذری نشین خصوصا تبریز در بستر رسانه ها و شبکه های اجتماعی بود و البته اعتراضاتی که از سوی مردم عادی و افکار عمومی صورت گرفت، قابل درک و بجا بود. اما موضع گیری و اعتراض تنها در سطح مردم عادی خلاصه نشد و پای مسئولان امر هم به داستان کشیده شد. تا جایی که مجموعه هایی نظیر میراث فرهنگی، شهرداری تبریز و شورای شهر موضع گیری های تندی در قبال آن داشتند و حتی در صحن علنی شورا هم برخی از اعضای محترم با چشمانی باد کرده و رگ گردنی تیر کشیده از بابت گذاشتن تندیس در مجموعه برج میلاد برآشفتند. مدیریت مجموعه سریعا در مقام جبران اشتباه برآمد و تندیس منتصب به استاد شهریار برچیده شد و اوضاع آرام گرفت.
اما آنچه در برج میلاد اتفاق افتاد در بدترین حالت مربوط به ضعف طراحی یک مجسمه ساز بود و قطع به یقین تعمدی هم در کار نبوده است. اما روی سخن با مسئولان کلانشهر تبریز است که از این خطای سهوی برآشفتند! شما برای استاد شهریار چه کرده اید؟ مقبره الشعرا را به چه وضعی در آورده اید؟ دورنمای مقبره الشعرا نه یک مجموعه توریستی و فرهنگی که یک پادگان نظامی را در اذهان تداعی می کند. سال های سال است که دور مجموعه را به بهانه بازسازی فنس و حفاظ کشی کرده اند که اگر یک برجک هم در آن جا تعبیه کنند، می شود پادگان نظامی. معلوم نیست داخل مجموعه آپولو هوا می کنند یا نه، ولی اگر در این مدت روزانه یک آجر میگذاشتند، الان یک شهر جدید ساخته شده بود. پس این قدر برای عوام فریبی قیل و قال نکنید، آن مجسمه ضعف در نحوه طراحی و ساخت داشت و نهایتا برچیده شد، اما شما قصد دارید مقبره استاد را از صحنه تبریز حذف کنید. بماند که بعضا اخبار ضد و نقیضی هم در مورد نحوه خاکبرداری و مرمت آن به گوش می رسد که الله اعلم! کی برای استاد مراسمی در حد شان و اعتبارش برگزار کرده اند؟
بی مهری هایی که استاد شهریار از تبریز و مسئولانش دیده، از هیچ جای دیگری ندیده است. یک مقبره بود که آن هم شما زحمت نابودیش را کشیدید. شما عضو محترم شورایی در این چهار سال کی شده یکبار به بازدید این مجموعه بروید و یک بار کوتاهی در این رابطه را نقد کنید؟ باد به سینه انداخته و در مورد یک تندیس جنجال نکنید، عیار مدیریت شما معلوم است، چیزی نمانده که برای بازسازی این مجموعه نیاز به اعانه و صندوق صدقات بشویم. احتمالا در این مسیر در روزهای آینده بزرگ راهی هم زده شود و مقبره الشعرا هم در مسیر بزرگراه است و لاجرم باید بساطش را برچید. حالا اصل قصه آن است که زمانی برای استاد شهریار سینه چاک کنید و داد و بیداد کنید که برای او و نام و آوازه اش کاری کرده باشید.