روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/روزنامه نگار

مصطفي ميرسليم، عضو ارشد حزب موتلفه اسلامي ۳ سال پس از رويارويي با قاليباف در جريان انتخابات رياست‌جمهوري دوازدهم، حالا بار ديگر به رقابت قاليباف رفته، هر چند تلاش او برای ممانعت از ریاست او بر قوه مقننه، راه به جایی نبرد.
وی اخيرا از رايج شدن روش‌هاي ناپسند در جمهوري اسلامي ابراز تاسف كرده كه به‌گفته او، زمينه‌ساز خريداري آراي نمايندگان در مجلس است! ادعای او به مورد خرید رای خلاصه نشده و در اظهار نظری جنجالی اعلام کرد که براي پس گرفتن يك طرح تحقيق و تفحص ۶۵ ميليارد تومان فقط به يك رييس كميسيون در مجلس پرداخت شده است!
ميرسليم البته اشاره‌اي به اسم رييس كميسيون متخلف و همچنين موضوع آن طرح تفحص نكرده اما واكنش برخي سياسيون اصلاح‌طلب و اصولگرا، از اين حكايت دارد كه ظاهرا منظور همان تفحص جنجالي از املاك نجومي بوده است! همین اظهارات هر چند توفیری در نحوه انتخاب و نفرات هیات رئیسه مجلس نکرد اما نیازمند مشخص شدن صحت و سقم آن است، از آن روی که ادعای بزرگی است که می تواند با ورود دستگاه قضایی سرنوشت دو نماینده مجلس را مشخص نماید.
در طول عمر فعالیت مجلس دهم به دفعات تلاش هایی هر چند بیهوده برای به جريان انداختن تحقيق و تفحص از این پرونده صورت گرفت و نهایتا راه به جایی نبرد. این پرونده و موضوع رشوه در همان ابتدای کار مجلسی که اصولگرایان آن را انقلابی خوانده اند، صورت خوشی ندارد.
در همین ارتباط یک بار باید تکلیف نه تنها این ادعا که ادعاهایی از این دست مشخص شود.
پرسش ابتدایی آن است که چرا میرسلیم این موضوع را در بزنگاه آغاز به کار مجلس مطرح کرده و قبل تر چنین افشاگری صورت نگرفته است. آیا این افشاگری در راستای جنگ قدرت بوده یا صرفا منافع ملی لحاظ شده است؟
ثانیا پرداختن به آن می تواند از آن روی مثمر ثمر باشد که اگر ادعایی باطل باشد، با برخورد دستگاه قضایی دیگر شاهد ادعاهای دروغین و بگم بگم ها در ساحت سیاسی کشور نخواهیم بود.
ثالثا بی شک دستگاه محترم قضایی با رصد اتفاقات اخیر و با ورود به موضوع در مقام مشخص شدن صحت و سقم این ادعا برخواهد آمد؟ بهرحال ادعای بزرگی مطرح شده و میرسلیم باید مبدا و مقصد رشوه را صراحتا اعلام و اسامی را در اختیار افکار عمومی قرار دهد. در واقع و به بیان صریح تر افکار عمومی در انتظار است مشخص شود ادعای سیدمصطفی میرسلیم درست است یا نه؟ و اگر درست است، پرداخت‌کننده ۶۵میلیارد تومان رشوه چه کسی بوده؟ و آن رئیس کمیسیون که رشوه گرفته، چه کسی بوده؟
لذا شايسته است آقاي ميرسليم به ‌منظور شفاف شدن موضوع و جلوگيري از اتهامات بي‌جا، اسناد ادعاي خود و فرد مورد نظرش را مشخص كند. وگرنه تلاش برای رسیدن به کرسی ریاست مجلس دلیلی برای ادعا پراکنی نیست. از سوی دیگر خوشبختانه ادعای مورد نظر از سوی خودی ها بوده و جناب میرسلیم در هیات اصولگرایان است و پای اصلاح طلبان در میان نیست که شائبه تخریب در میان باشد. اگر گمانه ها درست باشد، در صورت مشخص شدن نفرات مذکور شاید یکی از جنجالی ترین پرونده های تخلف یک بار دیگر به جریان بیافتد و شاید هم بعدها میرسلیم در مسیر حاشا قدم بگذارد و یا سکوت را بر شفافیت ترجیح دهد.
این موضوع خود عیاری برای سنجیدن میزان کار درستی جناب میرسلیم خواهد بود و آزمونی که شاید سربلندی در آن سخت باشد.