به گزارش امین، نوروز ۹۸ نزدیک است، هر چه زودتر برنامه سفرتان را قطعی کنید. بلیط‌های هواپیما، قطار و اتوبوس تک به تک در حال تمام شدن هستند و دیگر حتی برای جزیره کیش هم به سختی می‌توانید بلیط قطار جور کنید. شاید بپرسید کیش که راه زمینی ندارد که بتوان به قطار به آن سفر کرد، اما باید بگویم اشتباه می‌کنید. اتفاقا سفر زمینی به کیش از آن سفر‌های به یاد ماندنی خواهد شد. فقط کافی است بلیط اتوبوس یا قطار به مقصد بندرعباس بگیرید و از طریق بندر چارک یا آفتاب راهی کیش شوید. حتی می‌توانید این کار را با ماشین شخصی هم انجام دهید. البته اگر بخواهید ماشین را با خودتان به جزیره کیش ببرید کمی دردسر‌های خروج برایتان خواهد داشت. با این حال همه راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن به جزیره کیش برسید را در این گزارش بررسی کرده‌ایم. نگران اقامت هم نباشید، قیمت هتل‌های مختلف جزیره از سه ستاره تا پنج ستاره را برایتان پیدا کردیم. فقط باید زودتر برنامه را قطعی کنید تا بتوانید اتاق‌های باقی‌مانده را برای نوروز ۹۸ رزرو کنید.

رزرو هتل در کیش
هتل‌های کیش عمدتا در نیمه شرقی این جزیره قرار دارند. چراکه اغلب اماکن تفریحی در جزیره در همان ساحل شرقی احداث شده‌اند. به جز هتل آفتاب و هتل ترنج که از سوئیت‌های کوچک روی آب ساخته شده است. به گزارش فرارو، هزینه یک شب اقامت در این هتل پنج ستاره روی آب شبی از یک میلیون و ۷۹۰ هزار تومان شروع می‌شود. در بین معروف‌ترین هتل‌های کیش می‌توان به هتل پنج ستاره بین‌المللی کیش اشاره کرد که اقامت یک شب در آن از ۶۸۰ هزار تومان به بالا هزینه دارد. حداقل بودجه لازم برای اقامت در هتل میراژ کیش به عنوان یکی دیگر از هتل‌های پنج ستاره این جزیره، یک میلیون و ۳۱۰ هزار تومان است. نرخ‌های اقامت در هتل چهار ستاره فلامینگو کیش از ۹۳۰ هزار تومان شروع می‌شود و برای هر شب اقامت در هتل پنج ستاره ایران کیش باید حداقل دو میلیون تومان بودجه کنار بگذارید. آریان هتل دیگر هتل چهارستاره کیش است که هزینه یک شب اقامت در آن از یک میلیون و ۸۴۰ هزار تومان شروع می‌شود. هتل سه ستاره پارس نیک کیش، برای هر شب اقامت حداقل ۸۴۰ هزار تومان هزینه دریافت می‌کند. هتل آنا دیگر هتل سه ستاره این جزیره است که هر شب اقامت در آن دست کم ۹۶۰ هزار تومان هزینه دارد. در بین هتل‌های پنج ستاره می‌توان به هتل مارینا پارک اشاره کرد که هزینه اقامت در آن به ازای هر شب دست کم یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. همچنین هتل پنج ستاره شایان کیش برای هر شب اقامت از شما حداقل ۷۷۵ هزار تومان هزینه می‌گیرد. اگر قصد سفر به کیش را دارید بهتر است زودتر برای رزرو هتل اقدام کنید چرا که تا همین الان بیشتر اتاق‌ها در هتل‌های کیش برای نوروز ۹۸ رزرو شده‌اند. به خصوص روز‌های اول عید که تب و تاب سفر‌های نوروزی بیشتر است.

بلیط هواپیما به مقصد کیش
اگر بین مصوبه‌ها دنبال قیمت بلیط هواپیما به مقصد کیش بگردید، می‌بینید قیمت بلیط این پرواز نباید بیشتر از ۵۱۰ هزار تومان باشد، اما این نرخ‌ها همه خاطره است. در حال حاضر اگر سری به سایت‌های فروش بلیط هواپیما به مقصد کیش بزنید، می‌بینید ارزان‌ترین بلیطی که در ۲۸ اسفند به مقصد کیش پیدا می‌شود ۷۰۶ هزار تومان قیمت دارد. با شروع عید نوروز قیمت‌ها کاهش پیدا کرده و از سوم فروردین به حداقل ۴۶۰ هزار تومان می‌رسد. هر چه بیشتر به پایان تعطیلات نزدیک می‌شویم قیمت بلیط هواپیما ارزان‌تر شده و کار به جایی می‌رسد که در روز جمعه ۱۶ فروردین یعنی آخرین روز تعطیلات، می‌توانید با ۸۱ هزار تومان بلیط هواپیما به مقصد کیش تهیه کنید.


سفر زمینی به جزیره کیش
درست است که کیش دور تا دورش را آب گرفته و هیچ راه زمینی به مقصد این جزیره وجود ندارد، ولی یک راهی سراغ داریم که می‌تواند شما را بدون هواپیما به کیش برساند. برای همین است که می‌گوییم سفر زمینی به کیش را حداقل برای یک بار تجربه کنید. برای این کار هر طور شده باید خودتان را به یکی از بندر‌های چارک یا آفتاب برسانید و از آنجا با کشتی عازم کیش شوید. سفر دریایی ۳۲ کیلومتری به جزیره کیش بین دو تا دو ساعت نیم زمان می‌برد و می‌توانید آن را به چشم یکی از تفریحات سفر به کیش ببینید. البته بندر آفتاب به کیش نزدیک‌تر است و ۱۸ ساعت با این جزیره فاصله دارد. اگر بخواهید با وسایل حمل و نقل عمومی مثل قطار و اتوبوس راهی سفر شوید، اول باید به بندرعباس رفته و از آنجا به یکی از بندر آفتاب و چارک بروید. اگر قصد سفر با ماشین شخصی خودتان را دارید، می‌توانید ماشین را در یکی از بنادر بگذارید و بعد از برگشت دوباره آن را تحویل بگیرید. البته سفر کیش در ایام نوروز امتیاز ویژه‌ای دارد و آن هم این است که می‌توانید ماشینتان را هم با خودتان به کیش ببرید. البته به خاطر دردسر‌های زیادی که دارد کمتر کسی با ماشین شخصی به کیش سفر می‌کند. حالا بیایید تک تک این راه‌های زمینی به مقصد کیش را با هم بررسی کنیم.

سفر کیش با قطار: برای گزینه سفر به کیش با قطار باید سوار قطار‌های بندرعباس شوید. امروز تعداد بلیط‌های باقی مانده برای قطار بندرعباس در ایام نوروز خیلی محدود است و اگر قصد چنین کاری دارید باید هر چه زودتر برای خرید بلیط اقدام کنید. قیمت بلیط قطار از تهران به بندرعباس بسته به نوع قطار و شرکت مسافرتی، بین ۹۵ تا ۱۸۰ هزار تومان متغیر است. در سفر زمینی به کیش با قطار از ۱۸ تا ۲۱ ساعت را در راه خواهید بود.

سفر کیش با اتوبوس: برای سفر به کیش با اتوبوس، باید اول به بندعباس بروید. اتوبوس‌های بندرعباس از پایانه جنوب راهی می‌شوند. قیمت بلیط آن‌ها ۱۲۷ هزار تومان است، اما اگر بخواهید به خودتان سختی داده و اتوبوس‌های قدیمی سوار شوید، می‌توانید سراغ بلیط‌های ۷۵ هزار تومانی بروید. توجه داشته باشید که در صورت سفر با اتوبوس دست کم ۱۴ تا ۱۸ ساعت را در راه خواهید بود. تازه اگر ترافیک نوروزی را در نظر نگیریم.

سفر کیش با ماشین شخصی: در سفر به کیش با خودرو شخصی می‌توانید سر راهتان یک ایران‌گردی درست و حسابی داشته باشید. احتمالا تنها مزیت این کار هم همین باشد. چراکه در این مسبر از شهر‌های قم، کاشان، نطنز، اصفهان، شهرضا، آباده، مرودشت، شیراز، جهرم، لار، بستک و بندرلنگه خواهید گذشت و در نهایت به بندر چارک خواهید رسید. بعد از رسیدن به بندر چارک باید فکری به حال ماشینتان بکنید. یا آن را در پارکینگ بندر رها کنید، یا با خودتان سوار کشتی کنید. هزینه‌ای که باید برای حمل ماشینتان به جزیره کیش بپردازید چیزی حدود ۳۰۰ هزار تومان است.

هفت نکته‌ای که باید در مورد سفر به کیش با ماشین شخصی بدانید
سفر زمینی به کیش با ماشین شخصی علاوه بر مدت زمان زیادی که از شما می‌گیرد و کلی دردسر خروج ماشین شخصی به منطقه آزاد دارد، کلی هم نکته دارد که باید حواستان به آن‌ها باشد.

۱- اگر قصد سفر آن هم از راه زمینی به کیش را دارید باید برخی مدارک حتما همراهتان باشد. اصل و کپی کارت خودرو، برگ معاینه فنی و گواهینامه راننده اصلی‌ترین مدارک است.

۲- برگه کاپوتاژ (برگه مجوز گمرکی خروج خودرو) را باید تا آخر سفر حفظ کنید.

۳- اگر سفر زمینی به کیش دارید باید بدانید که فقط در ایام نوروز می‌توانید ماشین شخصی‌تان را با خودتان ببرید، در غیر اینصورت باید ماشینتان را در بنادر بگذارید و خودتان به کشتی‌ها یا لنج‌ها به جزیره بروید و یا آنکه به طور کلی با قطار و اتوبوس به کیش بیایید.

۴- از آنجا که در کیش نمی‌توانید تعمیرگاه ماشین‌های ساخت ایران را پیدا کنید بنابراین پیش از سفر ماشینتان را به خوبی بررسی و تعمیر کنید.

۵- دو ساعت پیش از حرکت شناور در بندرگاه‌های آفتاب و چارک باشید. در هنگام برگشت نیز این دو ساعت را در نظر بگیرید.

۶- از آنجایی که تشریفات گمرکی برای رفت و برگشت به کیش زمان زیادی از شما می‌گیرد بهتر است زمانتان را طوری تنظیم کنید که از شناور‌ها جا نمانید.

۷- پیش از خارج کردن ماشین از جزیره کیش باید عوارض و جریمه‌هایتان را بپردازید. حواستان باشد که در کیش جریمه نشوید و قوانین راهنمایی و رانندگی کیش را به خوبی رعایت کنید چرا که جریمه‌ها در کیش دو برابر است.