#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

با آن حجم از اتهاماتی که بابت امنیتی بودنش در بدو معرفی به عنوان وزیر ارتباطات روبرو بود، کمتر کسی فکرش را می کرد که وی یکی از موفقترین و کارآمدترین وزرای دولت دوازدهم لقب بگیرد.
او که قبل تر و در موارد متعددی از جمله به خاطر عدم فیلترینگ اینستاگرام، الزام فروشندگان و قاچاقچیان گوشی همراه به خاطر رجیستری، کشف مزرعه کشت خشخاش سر شاخ شده بود این بار با صدا و سیما به خاطر تخلف در نظرسنجی پیامکی جشنواره جام جم و اپراتورهای تلفن همراه بخاطر حذف بسته های اینترنتی در تقابل قرار گرفته است!
رفتارهایی که وی از خود در این مدت نشان داده نشان از صداقتی است که وی در ارتباط با مردم دارد و در رشته توییت های مختلف تحت عنوان «گزارش به مردم»، افکار عمومی را در جریان اتفاقات پشت پرده ای قرار می دهد که در سایر بخش ها امکان تحقق آن نزدیک به صفر است.
اقلا وی از نادر وزرای کابینه دوازدهم است که حاضر به پرداخت هزینه داشتن صداقت با مردم است! برای افکار عمومی اسم رمز «محمد جواد» در طول حیات دولت حسن روحانی نوید بخش اتفاقات خوشایندی بوده است.
یکی در وزارت امور خارجه ظریف است و دیگری در وزارت ارتباطات آذری!
صداقتش زمانی بیشتر عیان شد که پروژه منکوب کردن و به حاشیه راندن برنامه نود و عادل فردوسی پور را با یک توییت ساده برملا کرد.
ماجرا از آنجا آغاز شد که حدود ده روز پیش برخی شهروندان پیامکی دریافت کردند که نشان میداد آنها در نظرسنجی برنامه تلوزیونی برنده باش شرکت کرده اند.
با این حال بسیاری از این افراد برنامه مورد نظر را ندیده بودند، چه برسد به این که در مسابقه آن شرکت کنند! توییتر به کمک آمد و برخی کاربران آذری جهرمی، معروف به وزیر جوان را مورد خطاب قرار داده از او خواستند تا در این باره پاسخگو باشد.
بعد از افشای ماجرای دستکاری در آرا، مقامی در صداوسیما شرکتی را مقصر این اتفاق دانست که از وزارت ارتباطات مجوز گرفته و رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات نیز به این موضوع واکنش نشان داد!
وزیر جوان با صراحت تمام مسئله هک و اختلال فنی را منتفی دانست و در روزهای بعد خبر دستگیری عامل این دستکاری منتشر گردید.
وی متعاقبا و چند روز بعد از این ماجرا ضمن انتقاد از حذف بسته های اینترنتی به اپراتورهای تلفن همراه مهلتی ۴۸ ساعته داد تا بسته های بلند مدت حذف شده را بازگردانند.
پیش تر اخباری مربوط به انفصال از خدمات دولتی وزیر جوان در رسانه ها منتشر شد و در برخی از نماز جمعه ها خواهان دادگاهی شدن وی شدند!
گویا احوال دو محمد جواد غریبانه و مشترک است و شاید به سرنوشتی مشترک ختم شود! اجبار به استعفا، استیضاح یا هر برنامه دیگری که بتواند از مزاحمتهای این وزیر جوان بکاهد.
برای درک اهمیت کار آذری جهرمی بهتر است بدانیم که در جریان ارزهای دولتی و انتشار لیست، وزارت صمت بارها علی رغم دستور رییس جمهور از این کار امتناع کرد و شریعتمداری حاضر به انتشار آن نشد!
تصور کنید اگر امکان تکثیر وزرا وجود داشت و وزارتخانه های مرتبط با حوز اقتصاد هم محمد جواد بودند، بی شک شرایط اقتصادی کشور وضعیتی به مراتب بهتر از اوضاع فعلی داشت.
این وزیر در کنار قاضی زاده هاشمی وزیر مستعفی بهداشت و درمان را به جرات موفق ترین وزرای کابینه در دولت های یازدهم و دوازدهم می توان لقب داد. حواس جمعی و هوش سیاسی شهروندان هم بلاشک در درجه ای قرار دارد که اقدامات وزرا را رصد کنند و تفاوت عملکردها را احساس کنند، این نکته را می شود از واکنش های کاربران این وزیر جوان به راحتی دریافت و همین موضوع میتواند باعث دلگرمی و روحیه بخشی به مردان صادق و کاربلد در همه نهادها باشد. اقلا تا این لحظه وی حمایت رییس دولت را هم دارد، آن جا که روحانی در واکنش به حوادث اخیر از وزیر جوان خواست تا با قدرت تمام به کار خود ادامه دهد و هشدارهای غیر منطقی را برنتابد!
شاید با مشاهده فاصله عملکرد این دو وزیر با سایر وزرا از طریق بنگاههای کاریابی و سازمان ثبت احوال به دنبال محمد جوادهای دیگری گشت، محمد جوادی برای اقتصاد!