#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

در روزهای پایانی سال ۹۷ قرار داریم، سالی پر فراز و نشیب برای ایران به جهت اتفاقات ویژه ای که در این سال رخ داد، و برای جهانیان از منظر برخی پدیده های نوظهور و بعضا فراموش شده. شاید اگر کسی یک سال قبل و دقیقا در چنین ایامی ادعا می کرد که قیمت دلار در سال ۹۷ رقمی حدود پانزده هزار تومان را تجربه خواهد کرد، کلی اسباب خنده مردم میشد و متاسفانه این واقعیت هولناک رنگ واقعیت گرفت.
این فقط ایران نبود که در این سال شاهد انواع و اقسام اتفاقات عجیب بود، بلکه با کمی تفاوت در نوع اتفاقات، نظام بین الملل هم حوادث شوک کننده، کم نداشته است. از جنگ اقتصادی آمریکا و چین که برای مدت ها اقتصاد جهانی را تحت الشعاع خود قرار داد گرفته تا پایان عمر گروهک تروریستی داعش. از آشتی دو کره بعد از نیم قرن گرفته تا مذاکرات اتمی آمریکا و کره شمالی، هر چند تا کنون نتیجه ملموسی به دست نیامده باشد. اما از میان همه اخبار مهم شاید بتوان خروج یک باره ترامپ از قرارداد برجام را مهم ترین اتفاق سیاسی سال نامید. آمریکا بدون توجه به بین المللی بودن قرارداد هسته ای و زیر پا گذاشتن قواعد و قوانین جهانی تصمیم به اقدامی گرفت که شاید به نوعی موجبات رنجش خاطر حامیان همیشگی اش گردید. هر چند ترامپ امسال کم از این تصمیمات عجیب نداشته و آغاز ساخت دیوار مکزیک و خروج از پیمان های جهانی در بخش های مختلف از جمله پیمان پاریس، از دیگر رفتارهای موطلایی آمریکایی است. خارج از جهان غرب و در میان هیاهوهای ساختگی آل سعود برای انجام اصلاحات سیاسی و اجتماعی، خبر قتل فجیع و وحشیانه جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد سعودی در خاک ترکیه کارنامه این رژیم دیکتاتوری را بعد از کشتار کودکان بی گناه یمنی و فاجعه منا تکمیل کرد.
در داخل کشور سال را با تنش اقتصادی و افزایش نجومی قیمت ارز آغاز کردیم و همین افزایش قیمت ها که بعدها با تحریم های امریکا تشدید شد، موجی از تورم افسار گسیخته را به دنبال داشت. تورمی که هنوز تدبیری برای آن اندیشیده نشده و انتشار سلسله وار اخبار اختلاس در کنار گرانی های بعضا تعمدی روز به روز بر میزان نارضایتی ها از دولت می افزاید.
در غلغله بحران اقتصادی، اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان موجب شد تا برای ماه ها دولت درگیر تغییر مدیران و استانداران باشد. اما سه ماه آخر سال به تنهایی به اندازه همه آن نه ماه پر حاشیه و پر خبر بود. زمستان را با فوت آیت الله هاشمی شاهرودی آغاز کردیم و فرا رسیدن بهمن و آغاز جشن های چهل سالگی انقلاب برای همه آن کسانی که مدعی کار انقلاب بودند، تلنگری دوباره بود. جشن چهل سالگی با انتشار بیانیه رهبری و گام دوم انقلاب همراه بود. چهل سالگی را عموما با تعاریفی چون دوران پختگی و تجربه مندی توصیف می کنند و بیانیه فوق به نوعی ترسیم افق رفتاری انقلاب در فردای چهل سالگی آن بود و نقش برجستهای که از سوی رهبری برای جوانان تعریف شده است.
اسفند از راه رسید و استعفای وزیر امور خارجه به دنبال سفر بشار اسد به تهران و بی اطلاعی وی از این سفر برای چند روز تیتر یک اخبار در داخل و خارج گردید. استعفایی که به تعبیر ظریف برای حفظ شان و جایگاه وزارت امور خارجه صورت گرفت و عدم پذیرش آن توسط رییس جمهور باعث شد تا دوباره سکان دستگاه دیپلماسی بر مدار ظرافت بگردد.
سفر حسن روحانی به عراق در شرایطی که آمریکا قصد دارد تا از این کشور به عنوان پایگاهی جدید برای پیشبرد مطامع خود علیه ایران استفاده کند، عصبانیت شدید و غیر قابل وصف مقامامت آمریکایی را به همراه داشت و نهایتا کشتار فجیع نمازگزاران در نیوزیلند کارنامه ننگین تروریسم را تکمیل کرد و به تعبیری خبر این کشتار بی رحمانه آخرین شوک سال ۹۷ میتواند لقب بگیرد. سال جاری پایان می یابد و باز امید به فردایی بهتر، که انسان به امید زنده است!