قدرت الله نوروزی عصر چهارشنبه در افتتاحيه سیزدهمین نمایشگاه کتاب اصفهان با بیان اینکه بنابر مصوبه سازمان ملل امروز، روز شهرهای جهان است و شعار این روز “شهر بهتر، زندگی بهتر” انتخاب شده است، اظهار داشت: شعار این مناسبت جهانی در سال ۲۰۱۸ از سوی سازمان ملل “شهرهای تاب آور و پایدار” نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: ساختن شهر تاب آور با خواندن و نوشتن شدنی است و در قرآن هم بر خواندن و نوشتن با دو عنوان “یقرا” و “قلم” تاکید شده است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه نمایشگاه کتاب مظهر هر دو اینهاست، افزود: نمایشگاه کتاب تجلی گاه به ظهور رساندن انسانهایی است که توان نوشتن دارند.

وی تصریح کرد: امیدوارم سیزدهمین نمایشگاه کتاب با تعداد بالای عناوین عرضه شده و ناشران، جامعه را به وجد آورده و جوانان و کسانی که اهل خواندن هستند را به این سو جلب کند و افراد کتابخوان بیشتری به جامعه تحویل دهد.

نوروزی با اشاره به اینکه هنر عرضه شده در نمایشگاه کتاب، نوشتن و خواندن است، اظهار داشت: مشکل جامعه ما نخواندن و ننوشتن است و اینجا باید محلی برای ارج نهادن به کسانی باشد که هم میخوانند و هم می نویسند تا همه اصحاب اهل مطالعه از این فرصت استفاده کنند.

وی اضافه کرد: امیدواریم ناشران و متولیان امر برگزاری به گونه ای تدبیر کنند تا کتابفروشی ها هم از نمایشگاه استقبال کنند تا نمایشگاه محلی برای افزایش سرانه مطالعه و نیز رونق کسب و کار حوزه کتاب باشد.

شهردار اصفهان تصریح کرد: دستاوردهای نمایشگاه باید به گونه ای باشد تا با برگزاری نمایشگاه دیگر شاهد کسادی در کتابفروشی ها نباشیم.

وی ادامه داد: ۶۰ کتابخانه و فرهنگسرا هم اکنون در اختیار شهرداری است که ما در اختیار مردم قرار داده ایم و انتظار داریم نمایشگاه کتاب به تجلی گاهی برای تقویت چنین مکان هایی تبدیل شود.