#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

بامداد روز جمعه زلزله ای به قدرت ۵٫۹ ریشتر آذربایجان شرقی و مشخصا شهرستان میانه را لرزاند. زمین لرزه ای که موجب فوت ۵ تن از هم وطنان گردید و ویرانه هایی بر جای گذاشت.
سفر ربیعی سخنگوی دولت فرصتی را پیش آورد که تا مجموعه رسانه ای استان با حضور در روستای زلزله زده ورنکش از نزدیک در جریان امور قرار گیرند و اقدامات صورت گرفته جهت بهبود وضعیت زلزله زدگان را در اختیار عموم قرار دهند.
سخنگوی ترک زبان دولت با بازدید از این روستا و اظهار همدردی با خانواده هایی که عزیزان خود را در این حادثه از دست داده اند قول های عملی برای بهبود وضعیت روستا داد و نشست خبری هفتگی خود را در این روستا برگزار کرد.
در همان نگاه اول میتوان دریافت که عموما منازلی آسیب دیدهاند که همچنان کاه گلی هستند و هیچ گونه استاندارد ساخت و ساز در موردشان رعایت نشده است.
نکته جالب آن که منازل مقاوم سازی شده عموما به چهار پنج سال اخیر مربوط میشد. مطلب بعدی در مورد کوتاهی زمان نشست خبری سخنگوی دولت بود و همچنان مسئولان استانی طبق یک عادت نامیمون تا مسئولی از پایتخت قدم به استان می گذارد امکان مطالبه گری را برای رسانه های متعهد فراهم نمی کنند و با وجود طرح سوالاتی چند در رابطه با مسائل مختلف مربوط به دولت نتوانستیم از فرصت به دست آمده برای طرح آنها استفاده نماییم و سوالات بی پاسخ ماند.
اقدامات دولت و مجموعه هلال احمر در جهت رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان خوشبختانه در فقره اخیر قابل قبول بود و به جز تامین لوازم گرمایشی که با توجه به برودت هوا نیاز اصلی زلزله زدگان به حساب می آمد و استاندار محترم قول توزیع آنها را از همان روز داد، اقدامات اولیه توزیع بسته های غذایی و آوار برداری با سرعتی ولی قابل قبول پیش میرفت.
نکات جالب توجه دیگری هم در متن و حاشیه این سفر وجود داشت که طرح آنها خالی از لطف نیست، هر چند برخی از آنها نیازمند پرداخت جداگانه در روزهای آتی است. رونق بازار کاندیداهای احتمالی انتخابات پیش روی مجلس از این دست حواشی است. حضور برخی از آنها که هیچ پست یا مسئولیتی در این ارتباط ندارند و نشستن پای درد و دل اهالی حادثه دیده در نوع خود جالب توجه بود. اقدامات و کمکهای دولت در این خصو مناسب بود و اگر قرار بود کمکی صورت گیرد بایستی از طریق کانال های مربوطه انجام میگرفت.
آخرین موضوعی که در این رابطه باید اشاره کنیم بداخلاقی هایی است که به محض وقوع هر حادثه ای در سالیان اخیر شاهد آن بوده ایم،
می باشد. حضور خودروهای پلاک تهران و تبریز و به نقل از اهالی افرادی که صرفا زمینی در آن جا دارند و از ساکنان این منطقه محسوب نمیشوند و امروز در مقام زلزله زده در چادرهای هلال احمر سکنی گزیده اند، تا از برکات کمک های دولتی بهره مند شوند و این نوع رفتار سخیف تردیدهای جدی را در مورد جایگاه اخلاق در فرهنگ ما ایجاد می کرد.