#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

نوبتی هم که باشد، نوبت جامعه رسانه ای و خبرنگاران است.
همه ساله ۱۷ مرداد را به نام خبرنگاران و اصحاب قلم و رسانه گرامی می داریم و تعریف و تمجیدهایی که دوام چند روزه دارند و قشری که علی رغم همه سختی ها عاشقان خاص خود را دارد.
فعالیت در این حرفه صرفا به جهت عشق و علاقه ای است که صاحبان قلم به جهت احساس وظیفه دارند و مشکلاتی که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود و سختی کار را دو چندان می نماید.
در این روزها اظهار محبت بسیاری از سوی خوانندگان و شهروندان قدرشناس صورت گرفته که مسئولیت ما را در این عرصه طاقت فرسا دو چندان می کند. همواره تلاش کرده ایم که با وجود همه ادعاها در طبقه بندیهای مرسوم سیاسی نگنجیم و بر اصل استقلال فکری اصرار داشته ایم. بلاشک همواره رویکردمان حرکت در مسیر حقیقت و رعایت مصالح کشور و حقوق شهروندان بوده و نگاهمان به حرفه روزنامه نگاری، نگاهی فرهنگی با دغدغه هایی چند در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بوده است. همچنان که بر رفتارهای گوبلزی در عرصه رسانه اعتقاد نداریم، سعی داشته ایم تا جایی که میسور است حقیقت را فدای مصلحت سنجی های الکی نکنیم و رضایت مردم و اطلاع رسانی دقیق حوادث برای حل مشکلات یکی از اصول بدیهی مان بوده است.
قانون را معیار و کیل اصلی رفتارهای خود قرار داده و با همین شاقول امور حرفه ای خود را پیش برده ایم. هر جا که که قانون گریزی بوده و کوچکترین تعدی به حقوق شهروندی شده، با تمام توان ایستاده و روشنگری کرده ایم که با ارزشترین سرمایه ما جز حمایت اقشار مردم نبوده است. با وجود رونق بساط معامله، هیچ گاه در مسیر این نوع رفتارهای مذموم قرار نگرفته و حقی را به جهت مصالح شخصی پایمال نکرده ایم. با وجود آن که در همه این سالها کمترین حمایتها از روزنامه نگاران صورت گرفته، باز عشق و علاقه را گزندی نرسیده، هر چند در این وادی «سرها بریده بینی بی جرم و جنایت».
اما چه زیباست اگر از این روز به عنوان فرصتی برای نقد خود نیز بهره جوییم. معتقدیم که یکی از اصلیترین دلایل پایین بودن آستانه تحمل مسئولان خصوصا در کلانشهر تبریز، خود ما هستیم. جلسات و نشستهای خبری را با انبوهی از تعارفات معمول پیش برده و با وجود حجم انبوهی از خبرنگاران، مسئولان استانی آسوده خاطر از درج هر نوع خبری پیرو بی قانونی ها، امور را پیش می برند.
اتفاقاتی که در این چند سال در حوزه های مختلف صورت گرفته نشان از مصلحت سنجی خیلی از ما اصحاب رسانه و کدر بودن عدسی ذره بین نظارتمان داشته است.
امروز فرصت مناسبی است که کلاه خود را قاضی کنیم و نقدی بر عملکرد خود داشته باشیم. خطاهای خود را بی رودربایستی بر خود بشماریم و در ادامه مسیر تلاشی مضاعف در جهت تصحیح خطاها صورت دهیم. روز خبرنگار را گرامی میداریم و امیدواریم تا در ادامه مسیر بهتر و با اراده تر قدم برداریم، هر چند که در این مسیر پر سنگلاخ بعضا موانعی باشد که عبور از آن کمر شکن باشد.