در این روزها که هزینه‌های زندگی حسابی بالا رفته‌است، می‌توان با صرفه‌جویی در بعضی امور دخل و خرج خانه را با هم هماهنگ کرد، مثلا شما می‌توانید به جای رفتن به آرایشگاه و سپردن رنگ کردن موها به آرایشگر، خودتان دست به کار شوید و با خرید رنگ دلخواه‌تان در خانه، موهای‌تان را رنگ كنید؛ البته برای این کار باید دانش کافی درمورد جدول رنگ‌ها، تن‌ها و سایه‌های درون آنها، روش‌های رنگ‌ کردن و… داشته‌باشید.
ما در اینجا سعی کرده‌ایم تا حد ممکن این دانش را در اختیار شما قراردهیم؛ از انتخاب رنگ گرفته تا واریاسیون و اکسیدان و روش ‌های رنگ کردن در آخر هم سراغ دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو رفتیم تا ببینیم این مدل رنگ کردن مو‌ها به مو آسیب میرساند؟
رنگ کردن مو به روش حرفه ای ها

 در چه ظرفی رنگ‌ها را مخلوط کنید؟

بعد از پوشیدن دستكش مقدار لازم از رنگ مورد نظرتان را در یك ظرف غیرفلزی بریزید و بعد مقدار لازم از كرم اكسیدان را به آن اضافه كرده و در نهایت با قلم رنگ آنها را با هم مخلوط كنید تا تركیبی یكنواخت به دست آورید.

البته در مارک‌های مختلف رنگ‌مو ممکن است شماره رنگ‌ها کمی متفاوت باشد بهترین کار استفاده از کاتالوگ خود آن مارک از رنگ مو است.

از کجای سر شروع کنید؟

اگر برای اولین بار است که می‌خواهید موهای‌تان را رنگ کنید، یعنی موهای طبیعی و رنگ نشده دارید، باید بیشتر دقت کنید و به گونه‌ای رنگ کنید که روی هر تار مو رنگ كافی وجود داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم در شروع كار قسمت‌های انتهایی و طولی را رنگ كنید، طوری كه با ریشه مو ۵/۲ سانتی‌متر فاصله داشته باشد و ۱۰ دقیقه صبر كنید (یعنی در ابتدا به ریشه‌ها کاری نداشته ‌باشید.) ۱۰ دقیقه بعد رنگ را به ریشه مو بزنید و ۳۰ دقیقه برای موهای نازك و ۴۰ دقیقه برای موهای ضخیم صبر كنید. اما به طور عام در مورد تمامی رنگ‌ها به‌خصوص رنگ‌های روشن و مد روز، باید رنگ‌آمیزی را از پشت سر شروع کرده و به طرف جلوی سر ادامه دهید. به‌یاد داشته‌باشید در مورد رنگ‌های تیره یا پوشش‌دهنده موهای خاکستری و سفید بهتر است از جایی كه موی خاكستری یا روشن بیشتر است شروع کنید (معمولا از جلوی سر).

رنگ کردن مو به روش حرفه ای ها
اکسیدان‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

اکسیدان که به عنوان تسریع‌کننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو به‌کار می‌رود، باتوجه به نتایج مورد دلخواه شما و همچنین با تمایلات سازندگان رنگ‌ها تعیین می‌شود.

اکسیدان ۱: رنگ را فقط به طور جزئی باز می‌کند.

اکسیدان ۲: قدرت بازکنندگی و روشن‌کنندگی بالا روی موهای سفید را دارد.

اکسیدان ۳: قدرت روشن‌کنندگی بالا با کمترین میزان رنگ را دارد.

از آنجایی‌که اکسیدان‌های با درجه بالا میزان بیشتری از سولفور موهای شما را پاک می‌کند، معمولا توصیه می‌شود از اکسیدان‌های با درجه کمتر از ۳۰ استفاده کنید. همچنین آمونیاک هم همین خطر را دارد.

رنگ کردن مو به روش حرفه ای ها كدام رنگ را انتخاب كنید؟

۱- افراد با پوست تیره: رنگـ‌هـای شـرابی، مسـی، شـاه بلوطی، فنـدقی و آجری.

۲- افراد با پوست روشن: بـلوند خاكـستـری یـا صدفی، قهوه ای مات، بـلونـد دودی و های‌لایت آبی یا قرمز.

۳- افراد با پوست‌های گندمگون و برنزه: شـیـری، گـلبـهـی، مسـی، كـرم نـخـودی، قهوه ای، فندقی و عسلی.

۴- افراد با پوست‌های صورتی و سرخ: كرم گلی، زیتونی تیره و قهوه‌ای تیره.

۵- افراد با چشم‌های آبی: آبی خاكستری، آبی تیره، قهوه ای و مشكی.

۶- افراد با چشم‌های كهربایی: طلایی، فندقی، مسی و قهوه ای سوخته.

برای رنگ کردن ریشه‌ها بدانید

وقتی موها سفید می‌شوند، کمترین رویش ریشه‌ها می‌تواند زیبایی موهای شما را خراب کند، به همین دلیل کسانی هستند که ترجیح می‌دهند که خیلی زود به زود ریشه‌ها را رنگ کنند. برای این کار اول از همه فقط به ریشه‌ها رنگ بزنید، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد رنگ مو را تا انتهای نوک ساقه بکشید و چند دقیقه صبر کنید و سپس آب بکشید. اگر بیشتر موهای‌تان سفید است اول از جلوی سر شروع به رنگ کردن کنید بعد جاهای دیگر را. اگر شقیقه‌ها سفید بودند اول شقیقه‌ها و بعد از پشت سر شروع کنید. در کل هر جا که سفیدی بیشتر بود اول آنجا را رنگ کنید و بعد جاهای دیگر را. اگر هم سفیدی موهای‌تان کم است ابتدا از پشت سر و از ریشه شروع به رنگ کردن کنید، بعد بغل‌ها و سپس جلوی سر را، چراكه جلوی سر حرارت بیشتری دارد.

رنگ کردن مو به روش حرفه ای ها
راهنمایی برای تغییر رنگ های مختلف مو

۱٫ تیره کردن موهای دکلره بلوند:

از ترکیب ۲ رنگ سری گرم(شکلاتی و طلایی) شماره ۳ یا ۴ استفاده کرده با اکسیدان شماره یك مخلوط می‌کنیم و موها را رنگ می‌کنیم.

۲٫ تغییر رنگ موهای آلبالویی یا شرابی که بعد از مدتی به رنگ قرمز(زنگ زده) تغییر پیدا کرده:

اگر می‌خواهید موها را قهوه ای یا زیتونی تیره کنید باید موها را دکلره کنید و از رنگ سری طبیعی و زیتونی به نسبت مساوی با اکسیدان یك و کمی آب مخلوط و موها را رنگ کنید، در صورتی که می‌خواهید رنگ را از روی مو پاک کرده و موها را روشن کنید باید به یک متخصص مراجعه کنید، زیرا استفاده از ماده «remover» نیاز به تخصص و مهارت دارد.

۳٫ موهای مش شده‌ای که می‌خواهیم رنگ آن را یکدست کنیم:

رنگn3 و۳ w را به نسبت ۲ به یك با کمی اکسیدان و آب به اندازه ای که به شکل ماست شل در بیاید، مخلوط کرده، تکه‌های مش را جداگانه با این مخلوط رنگ می‌کنیم وقتی به اندازه کافی تیره شد موها را شسته وبا رنگ دلخواه رنگ می‌کنیم.

۴٫ مویی که با دکلره بلوند و زرد شده است:

یك قاشق پودردکلره+کمی اکسیدان شماره یك+ به مقدار یك کف دست شامپو+آب را با هم مخلوط کرده و روی موی خیس می‌زنیم و ۵ دقیقه صبر می‌کنیم ،موها را شسته و با فرمول زیر رنگساژ می‌کنیم:

W4به اندازه یک نخود+۹ c یک بند انگشت +چند قطره اکسیدان+آب به اندازه ای که به شکل دوغ شود یا A9+c10 هر کدام یك بند انگشت+چند قطره اکسیدان+آب به اندازه ای که به شکل دوغ شود.

دقت کنید باید در رنگساژ بسته به حجم مو از رنگ روشن در فرمول به اندازه بیشتر و از رنگ‌های تیره به اندازه حداکثر یک نخود استفاده کرد.

رنگ كردن به موها آسیب میزند؟

استفاده از رنگ‌مو به دفعات محدود آسیب چندانی به موها نمیزند و عارضه‌ای به دنبال نخواهد داشت ولی اگر از رنگ مو به دفعات زیاد استفاده كنید، به مرور جنس موهای شما خراب میشود، در واقع عارضه‌ اصلی رنگ مو، خراب شدن جنس موهاست و چندان باعث ریزش مو نمیشود مگر اینكه آنقدر موهایتان را طی سال رنگ كنید كه ریشه موها دچار آسیب شوند، به‌طور كلی به خانم‌ها پیشنهاد میكنم كه سالی بیش از پنج یا شش بار موهایشان را رنگ نكنند. اگر بیش از این حد از رنگ مو استفاده كنید جنس موهایتان به مرور، كاملا خراب میشود و موهای شما طراوت و شادابی خود را از دست میدهند، موها حالتی مرده پیدا میكنند و احتمال به وجود آمدن موخره بیشتر میشود.

رنگ کردن موها را کلفت نمی‌کند

بسیاری از خانم‌هایی كه موهای خیلی نرم و نازكی دارند، فكر میكنند با رنگ كردن مشكل موهای آ‌نها حل میشود. باید بدانید رنگ كردن مو، باعث كلفتی موها نمیشود. اگر موهای فوق‌العاده نرم‌ و بدون حالت دارید، باید ابتدا دلیل این نرمی و نازكی بیش از حد را پیدا كنید و باتوجه به آن علت‌، موهای خود را درمان كنید. بعضی افراد به دلیل زمینه ژنتیك موهای بسیار نازك دارند. درمان در این صورت بسیار مشكل است، نازكی مو در بعضی افراد نیز به خاطر بیماریهایی مثل كم‌خونی، بیماریهای تیروئید، كمبود تغذیه‌ و… است، بنابراین بهترین راه حل برای نازكی بیش از حد موها، درمان بیماری زمینه‌ای است ولی اینكه بخواهید با رنگ كردن موهای نرم و نازك خود را به حالت طبیعی برگردانید محال است.

رنگ کردن مو به روش حرفه ای ها

رنگ كردن باعث سفیدی مو میشود؟

در دنیا هنوز علت‌های اصلی سفید شدن مو كاملا شناخته نشده است و تاكنون محققان فقط بعضی از علت‌های سفیدی مو را شناخته‌اند. یكی از مهم‌ترین این علت‌ها ژنتیك است. موی بعضی از افراد به‌طور ژنتیك زودتر سفید میشود و موی بعضی دیرتر. بعضی از بیماریهای خاص مثل بیماریهای غدد داخلی، بیماریهای سیستم عصبی، شوك‌های جسمی و روانی و… نیز میتوانند باعث سفیدی زودرس موها شوند كه البته با بهبود بیماری، مو به‌طور موقتی یا همیشگی و فقط در موهای تازه رشد كرده، رنگ طبیعی خود را به دست میآورد و موهایی كه قبلا رشد كرده‌اند، سفید میمانند.

از چه اكسیدانی استفاده كنید

معمولا هرچیزی كه برای موهایتان استفاده میكنید از شامپو و ژل گرفته تا رنگ مو باید دارای PH خنثی باشد، یعنی نباید قلیایی باشد. اگر به سلامت موهایتان اهمیت میدهید بهتر است از اكسیدان‌هایی با درصد پایین‌تراستفاده كنید، همچنین هنگام رنگ كردن نباید بیش از حد نیاز از اكسیدان استفاده كنید، چون استفاده از اكسیدان به مقدار زیاد، سولفور مو را خارج میكند. از دست رفتن سولفور مو نیز باعث زبری و نازكی تارهای مو میشود به همین دلیل توصیه میكنیم كه از اكسیدان‌هایی با درجه كمتر از ۳۰ استفاده كنید.

رنگ موی گران بهتر است؟

من توصیه میكنم كه هنگام خرید رنگ مو فقط به علامت استاندارد آن توجه كنید. مهم این است كه رنگ از نظر وزارت بهداشت استاندارد شناخته شود هرقدر ارزان قیمت باشد و در این صورت واقعا با یك رنگ موی خارجی گران‌قیمت چندان فرقی ندارد. شاید تنها تفاوت در عطر و بوی رنگ باشد و نگهدارنده‌های متفاوتی داشته باشند ولی در كیفیت آنها واقعا تفاوتی وجود ندارد. از آنجاكه یكی از خطرات استفاده از رنگ مو،‌ احتمال حساسیت است، از خریدن رنگ‌های غیر استاندارد با مارك‌های متفرقه واقعا خودداری كنید چون در این رنگ‌ها مواد حساسیت‌زای بیشتری وجود دارد.