عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور ظهر امروز در جلسه شورای اداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه مدیران ویترین نظام جمهوری اسلامی ایران هستند گفت: طبق ارزیابی های دیوان محاسبات کشور قریب به ۹۷ درصد مدیران پاک دست، با شرف و ساعی هستند و حدود ۳ درصد ممکن است جرمی مرتکب شده باشند.

آذر با تفکیک انحرافات قانونی به دو بخش تخلف و جرم گفت: صفر تا ۱۰۰ تخلف انحراف از قانون است و مجازات اداری از جمله کسر حقوق و انفصال دائم یا موقت دارد، اما اختلاس در زمره جرم اداری تلقی می شود و مرجع رسیدگی آن در قوه قضاییه است.

وی ریشه وقوع جرم در دستگاه ها را ضعف کنترل های داخلی دستگاه ها عنوان کرد و یادآور شد: متاسفانه بیشتر تخلف و جرم مواقعی بروز می کند که مدیر در دخل و خرج دستی داشته و برداشت های متفاوت و مغایر با آنچه که مقصود قانون گذار بوده برداشت کرده است و وقتی جرمی محرز شد، باید برخورد جدی با مجرم صورت گیرد.

آذر آموزش حقوق مالی به مدیران را از برنامه های پیشگیرانه دیوان محاسبات کشور اعلام کرد و گفت: هر قدر مدیران عملکرد شفاف، روشن و راحت تری داشته باشند، نشان می دهد که ابهامی در کار نیست و سطح نظارتی دستگاههای نظارت پایین می آید.

رییس دیوان محاسبات کشور افزود: در آذربایجان شرقی درجه تخلفات اداری بیشتر بوده و فقط یکی دو واگذاری در این استان از سوی دیوان محاسبات جرم انگاشته شده است.

آذر در خصوص واگذاری کارخانه ماشین سازی تبریز نیز گفت: حسابرسی انجام شده توسط دیوان محاسبات نشان می‌دهد که در واگذاری ماشین‌سازی تبریز جرم اتفاق افتاده است.

وی اظهار داشت: این استان در بخش اقتصاد مقاومتی به عنوان استان خوب انتخاب و در بخش سلامت اداری و اجرایی براساس گزارشات واصله و رسیدگی‌های انجام شده نیز جز یکی از استان‌های پاک کشور است.