به گزارش امین، به نقل از یورونیوز، نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان پس از سه حکمرانی بر این کشور آسیای مرکزی، از قدرت کناره گرفت.

نظربایف ۷۸ ساله روز سه شنبه ۱۹ مارس در پیامی تلویزیونی اعلام کرد: «تصمیم گرفتم که از مقام ریاست‌جمهوری کناره‌گیری کنم.»

آقای نظربایف با وجود استعفا از مقام ریاست‌جمهوری همچنان به لطف قانونی که در سال ۲۰۱۸ به تصویب مجلس قزاقستان رسید و به او لقب «پدر ملت» را اعطا کرد، شخصیتی ذی‌نفوذ در عرصه سیاسی کشور باقی خواهد ماند و از مصونیت قضایی برخوردار خواهد بود.

وی در پیام تلویزیونی خود گفت مقام ریاست شورای عالی امنیت ملی و همچنین ریاست حزب را حفظ خواهد کرد.

نورسلطان نظربایف،از سال ۱۹۸۹ زمانی که قزاقستان هنوز جزوی از اتحاد جماهیر شوروی محسوب می‌شد رهبری این کشور را در قالب «دبیر اول حزب کمونیست» بر عهده داشت.

او پس از استقلال قزاقستان در سال ۱۹۹۱ قدرت را حفظ کرد و به دفعات با اکثریت قاطع در انتخابات برنده شد. احزاب اپوزسیون همواره او را به برگزاری انتخابات ناسالم متهم کرده‌اند.

استعفای رئیس جمهور قزاقستان یک ماه پس از آن اتفاق می‌افتد که وی در اقدامی ناگهانی با انتقاد از عملکرد اقتصادی دولت، کابینه را منحل کرد.

او سپس در پاسخ به نارضایتی فزاینده مردمی، قول انجام اقداماتی بالغ بر چندین میلیارد یورو را برای بهبود اوضاع اجتماعی داد.

آقای نظربایف در نطق تلویزیونی خود گفت مطابق قانون اساسی، قاسم جومارت توکایف رئیس مجلس سنای این کشور تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدید مقام او را در دست خواهد داشت.

کمتر از یک سال به انتخابات ریاست جمهوری بعدی باقی است.

در نخستین واکنش‌ها رئیس مجلس اعلای روسیه کناره‌گیری آقای نظربایف را «غیرمنتظره» خوانده است.

کشور ۱۸ میلیون نفری قزاقستان در همسایگی روسیه و چین قرار دارد و از ذخایر عمده نفت و گاز برخوردار است.