روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/روزنامه نگار

همه چیز از یک بنر جنجالی که بر سردر یک نانوایی در تبریز الصاق شده بودف شروع شد. حواشی نصب بنر در یکی از شعبات نان برکت تبریز با موضوع عدم تامین آرد گویا به این سادگی ها نبوده و ادامه دار خواهد بود.
البته بعدا این دوستان در مقام حاشا برآمدند و نصب این بنر را اشتباه یکی از کارکنان عنوان کردند و رسما اعلام کردند که مشکلی از بابت تامین آرد وجود ندارد که در طنز مسخره ای بود. فرماندار محترم هم که ید طولایی در حاشا کردن دارد، مثل همه دفعات گذشته پشت تریبون قرار گرفت و از برخورد با نانوایان که در کلام این بزرگوار به جو سازی متهم شده اند، خبر داد! وی همچنین چالش های اخیر در حوزه تامین نان شهروندان را به شیطنت عده ای خاص و چند واحد نانوایی غیرمجاز مرتبط دانست که در نوع خود جالب است.
البته این نوع اظهار نظرها از مسئولان دولت تدبیر و امید دور از ذهن نیست و قابل فهم است آنجا که مافوقانش در پایتخت دلار ۳۲ هزار تومانی را حباب می دادند و شیطنت های آمریکا! دیوار حاشای فرماندار هم که بلندتر از آن چیزی است که فکرش را می کردیم و مسبوق به سابقه است. یکبار و در اوایل شیوع کرونا و حوادث زندان تبریز با این که فیلم این اتفاق در فضای مجازی و رسانه های گروهی دست به دست می گشت و خود مسئولان محترم قضایی و انتظامی از مشکل به وجود آمده و حل آن سخن گفتند، جنابشان همچنان بروز هر گونه مشکل را حاشا می کرد و مدعی بود که هیچ اتفاقی نیافتاده است.
تحقیقات میدانی و گزارش های مردمی خلاف آن چیزی است که جناب فرماندار و مسئولان سازمان غله در اظهاراتشان مدعی آنند. کاهش محسوس ساعات کار نانوایی ها وقتی با اعتراض مردمی روبرو می شوند، از دم مدعی اند که آرد سهمیه ای آنان را کاهش داده اند و قیمت آرد آزاد هم سرسام آور است و از آن جاییکه اجازه افزایش قیمت نان را نمی دهند، برایشان امکان تهیه آرد با نرخ آزاد و پخت ان وجود ندارد.
بهتر بود تا فرماندار محترم و سایر عزیزان دست اندر کار این روزها سری به صفوف طولانی جلوی نانوایی ها بزنند تا متوجه شوند در شهر چه خبر است. البته حاشای مشکلات صرفا در فرماندار خلاصه نشد و جهانگیری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی هرگونه شایعات مربوط به کمبود و گرانی نان در تبریز و سایر شهرستان‌های استان را تکذیب کرد.
البته این چالش محدود به تبریز نمی شود و در شهرستان های مراغه و مرند و … هم شاهد نمونه های مختلفی از این نوع مشکلات بوده ایم. همه این اتفاقات در حالی رخ می دهد که فصل برداشت محصول است و طبیعتا نبایستی مشکلی از بابت تامین نان به وجود می آمد.
محضر انور عزیزان مسئول باید عارض شویم که مردم دیگر به گرانی و قیمت های سرسام آور و بی تدبیری عادت کرده اندف وقتی خیارشور را کیلویی سی هزار تومان می خرند و قیمت روغن نباتی اگر خوش شانش باشید و پیدا کنید بالای صد هزار تومان است، چه اشکالی دارد نان هم گران بشود. این که حاشا کردن و مردم را به زحمت انداختن از بابت تامین نان ندارد، طبیعی است که در بازار بی تدبیری نان هم افزایش قیمت داشته باشد و چیز عجیبی نیست، خیالتان راحت، کسی از بابت افزایش قیمت نه شکوه خواهد شد و نه خرده خواهد گرفت، دولت مستقر آش خاله است و فعلا تا پایانش تحملی باید! اقلا مجوز افزایش قیمت را بدهید تا مردم هم راحت تر نان روزانه را تهیه کنند، در این فصل سرما و اوج شیوع کرونا چه دلیلی دارد که مردم
ساعت ها در صفوف طولانی کیپ تا کیپ بایستند!
پس لطفا نان را گران کنید تا نانوایی ها امکان تهیه آرد آزاد را داشته باشند، هم سهمیه را کم کرده اید و هم اجازه افزایش قیمت نمی دهید، این که نمی شود مدیریت!