روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/روزنامه نگار

حدود یک دهه پیش نقشه ای در جهان سیاست به اصطلاح لو رفت که به خاورمیانه جدید مشهور شد. نقشه ای که در آن تغییرات جدی در محدوده جغرافیایی کشورهای عضو خاورمیانه در آن دیده می شد.
آمریکایی ها بعضا از در حاشا درآمدند اما بر کسی پوشیده نبود که این نقشه بخشی از سیاست خارجی ایالات متحده در ادامه تئوری خیالی جنگ تمدنها بود و لابی صهیونیستی از آن حمایت کامل داشت.
سیاست تکه تکه کردن بلاد خاورمیانه عمدتا با دو هدف مهم پیگیری میشد؛ مشغول کردن کشورهای منطقه به مشکلات داخلی و درگیری های حاصل از چند پاره شدن و البته کاستن از نفوذ جغرافیایی و از سویی آن طرفتر افزودن بر جغرافیای تحت نفوذ یهود و حملات نظامی گاه و بیگاهی که در کنار شهرک سازی بر محدوده نفوذ اسراییل می افزود.
رفتارهایی که جز به همسان سازی اسراییل با کشورهای منطقه تعبیر نمیشد تا نوعی توازن قوا در بحث جغرافیایی پیش آید. اما این مهم در پروسه اجرا با مشکلات عدیدهای مواجه بود. اسراییل عملا در چندین تهاجم و با حضور به موقع حزب الله کاری از پیش نبرد و در بحث تکه پاره کردن ممالک هم توفیقی حاصل نشد و حتی کردستان عراق با وجود نبود قدرت مرکزی سازمان یافته نتوانست در سیاست اعلام استقلال کاری از پیش ببرد.
به نظر میرسد که آن چه آمریکا و اسراییل پیش میبردند به جهت نحوه اجرا در دوران ریاست جمهوری ترامپ با تغییراتی همراه است. پا درهوا ماندن آینده سیاسی سوریه، انتقال پایتخت از تل آویو به بیت المقدس، دولت تقریبا لیبرال و نزدیک به غرب در لبنان بعد از حوادث انفجار اخیر و عروسک گردانی فرانسوی در خاک مستعمره سابق در کنار تصمیم اخیر امارات برای بهبود روابط با اسراییلی ها همگی حاکی از خاورمیانه جدیدی بدون در کردن فشنگی است. شهادت قاسم سلیمانی هم مزید بر علت است تا پروسه تعمیم اسراییل دوستی به منطقه با شتاب بیشتری دنبال شود.
امارات عربی متحده روابط خود را با اسرائیل عادی کرده است و این حرکت نه فقط از سوی دیگر کشورهای عرب محکوم نشده است، بلکه خبرها از تکرار این رفتار از سوی برخی از آنها حکایت دارد!
این عادی سازی همزمان با تماس تلفنی با دمشق همراه بود تا این شبهه ایجاد شود که نکند قرار است سوریه به لابی شیوخ امارات از ایران دور شود و اسد برای دوام قدرتش به سمت صهیونیست ها غش کند، موضع منفعلانه و حتی نرم سوری ها این شبهه را تقویت می نماید! تشکیل دولت ادیب که با حمایت فرانسویها و آمریکایی ها همراه بود شاید زمین های برای خلع صلاح و یا کاستن از قدرت نفوذ حزب الله باشد.
این تغییر رویکردها در سوریه و لبنان را به دست نشانده آمریکا در عراق اضافه کنید تا پازل خاورمیانه جدید تکمیل تر شود. این در حالی است که آمریکا با تحریم های یک جانبه و ظالمانه روز به روز بحران اقتصادی در داخل ایران را تشدید میکند تا عملا از فعالیت محور مقاومت جلوگیری نماید و فشار به عراق و لینان برای خلع صلاح حزب الله و حشد الشعبی تصمیمی در همین راستا می باشد.
به هرحال اتفاقات این چند وقت اخیر حکایت از تلاش برای ایجاد خاورمیانه ای با علایق اسراییل و آمریکا دارد و بایستی منتظر ماند و دید که نتیجه این گربه رقصانی ها به کجا ختم میشود، تشکیل جبهه مشترک رسمی اسرائیل و کشورهای عرب در مقابل ایران و یا روی دیگر سکه و ادامه انزوای اسراییل!؟