جعفر پاشایی صبح امروز در نشست خبری کارگروه آموزشی، فرهنگی و اجتماعی پدافند غیرعامل آذربایجان شرقی اظهار کرد: در استان آذربایجان شرقی ۸۸ درصد دانش آموزان از طریق سامانه شاد و ۱۲ درصد نیز از طریق دیگر بسترهای آموزش غیرحضوری از خدمات آموزش و پرورش بهره می‌گیرند.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۷۲۶ هزار نوآموز و دانش آموز در حال تحصیل هستند، گفت: پیش بینی ما این بود امسال تعداد دانش آموزان ۷۵۰ هزار نفر برسد اما کاهش ثبت نام نوآموز یا همان پیش دبستانی باعث شد تعداد کم‌تر از رقم مورد انتظار باشد.

پاشایی با بیان اینکه اطلس میزان دسترسی دانش آموزان به بسته‌های آموزش طراحی شده است، تاکید کرد: احتمال اینکه دانش آموزی از این سیستم جا بماند وجود دارد اما هیچ دانش آموزی به خاطر عدم فراهم سازی بسترها توسط آموزش و پرورش، جا نمی‌ماند.

او در این باره اضافه کرد: اداره کل آموزش و پرورش و مدیران استانی این ارگان، راه‌ها را برای سوق دادن کمک‌های مردمی به سوی خرید تبلت و موبایل برای دانش آموزان همواره کرده‌اند.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص آسیب‌های نوپدید فضای مجازی برای دانش آموزان گفت: موضوعاتی همچون «مومو» صرفاً مختص دانش آموزان نیست و ما انتظار چنین پدیده‌هایی را در فضای مجازی داریم. به باور ما فضای مجازی چاقوی دولبه ای است که هم می‌تواند سودمند و هم مضر باشد.

وی همچنین در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار مهر درباره میزان اعتیاد به مواد مخدر در بین دانش آموزان گفت: با اینکه در آخرین آماری که دوسال پیش ارائه شد، استان ما از نظر ابتلاء دانش آموزان به اعتیاد در رتبه آخر قرار داشت، اما به نظر ما حتی یک مورد هم در این باره زیاد است و باید با نظارت و فرهنگ سازی بیشتری جلوگیری شود.