روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/روزنامه نگار

در روزهای پیش خبری در فضای مجازی منتشر گردید و ادعای بزرگی مطرح شد که قتل! قاضی منصوری اهمیت آن را کاهش داد و چندان که باید به آن پرداخت نشد.
نهاد ریاست جمهوری در حال ساخت ملکی ۴هزار متری در نیاواران و محله جماران است که حسن روحانی رییس جمهور قرار است ساکن آن شود.
این خبر همراه با متن نامه اعتراض جمعی از اهالی محل مبنی بر اینکه در این ملک تخلفاتی صورت گرفته است منتشر شد، اهالی محل معتقد بودند که ملک مذکور از موازین شهرسازی تخطی کرده است! طبعیتا انتظار میرفت که شهرداری و شورای شهر تهران درباره آن پاسخگو باشند! ولی به جز حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تا کنون کسی در این باب سخنی نگفته است و گویا با بازدیدی که دو تن از اعضای شورای شهر تهران از محل
داشته اند، وجود برخی تخلفات محرز است. شهرداری منطقه هم ملک مذکور را متعلق به نهاد ریاست جمهوری می داند! البته نهاد ریاست جمهوری با انتشار اطلاعیه ای تمام ادعاها و اتفاقات پیرامون ملک مذکور را مطابق انتظار رد کرده است.
فلش بکی به گذشته و مناظرات انتخاباتی سال ۹۶ بزنیم جایی که قالیباف رییس فعلی مجلس به تاسی از احمدی نژاد پروندهای در دست داشت و مدعی بود که در مورد ملک شخصی رییس جمهور شبهاتی وجود دارد! در آن قالیباف در مناظره تلویزیونی به موضوع دریافت سند زمین از سوی حسن روحانی در شهرک غرب تهران با قیمتی بسیار نازل اشاره کرده است.
سندی که نشان میداد روحانی در دهه شصت زمینی هشتصد متری در شهرک غرب به مبلغی بیش از دو میلیون تومان از سازمان نوسازی دریافت کرده است. در همان مقطع شایعاتی درباره ملک دیگری متعلق به روحانی در ولنجک منتشر شد. حالا در سال پایانی ریاست جمهوری حسن روحانی ادعاهایی درباره ساخت ملک برای او پس از دوران ریاست جمهوریاش منتشر شده است.
از طرفی نهاد ریاست جمهوی در اطلاعیه خود مدعی شده که ساخت این ملک با هماهنگی کامل با شهرداری تهران انجام شده و موضوع تخلف و ساخت خارج از روابط نیز کاملاً فاقد حقیقت است!
حال ادعای برخی از اعضای شورای شهر با آن چه نهاد ریاست جمهوری مدعی آن است، تفاوتی از زمین تا آسمان دارد که بایستی منتظر ماند و دید که آیا شورای شهر تهران و مجموعه شهرداری می تواند از ساخت و سازی در این ابعاد به زعم آنان با تخلف همراه است، ممانعت کنند!؟ اما بحث اصلی در مورد چرایی داشتن چنین ملکی است و نه ساخت و ساز آن! در انحصار داشتن زمینی به وسعت ۴۰۰۰ متر در منطقه ای که قیمت زمین در آن نجومی است با چه توجیهی صورت می گیرد؟
همین دیروز در باب اوضاع بی ریخت مسکن و نبود سرپناه برای خیلی عظیمی از اجاره نشین ها سخن گفتیم! دوستان طرح هایی از قبیل مسکن مهر و مسکن ملی را با این دلیل که در شهرها زمین به این مقدار برای ساخت و ساز وجود ندارد در حواشی شهرها و مناطقی که از حداقل امکانات محرومند، برپا می کنند و نوبت به خود این عزیزان که می رسد، یهویی ۴۰۰۰ هزار متر تخصیص داده می شود. نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور منطقه عظیمی را قرق کرده و برای تشریفات هم از کاخ سعدآباد استفاده مینماید و این که زمینی با این متراژ را برای چه میخواسته، پرسشی است که جوابی قانع کننده میخواهد.
در شهری که پدیده کانکس نشینی و اجاره کاناپه از آن به گوش میرسد، چنین اتفاقاتی جز به کاخ نشینی تعبیر میشود؟ آیا این بود شرط انصاف و معنا و مفهوم انقلاب پابرهنگان! مجوز دار بودن و نبودن این ملک جای سوال نیست، نهاد ریاست جمهوری باید توجیه ساخت ملکی در این متراژ را برای افکار عمومی توضیح دهد.
نمی شود که برخی از سر نداری کاسه چه کنم چه کنم دست بگیرند و برخی صاحب زمین رهای چند هزار متری باشند.
اقلا از رییس جمهور بعید بود که با این طرح موافقت کند و این که چرا اجازه چنین ساخت و سازی صادر شده، نیازمند پاسخی متقن در اولین فرصت است.