او را پدیده انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و به تعبیری احمدی نژاد سال ۸۴ قلمداد میکردند. نحوه پوشش اخبار قرارگاه خاتم هم این اواخر نشان از تحرکات انتخاباتی سردار جوان سپاه داشت. مدتی است که بحث حضور نظامیان در انتخابات و انتخاب یک نظامی به عنوان رییس جمهور بعدی بحث اصلی محافل انتخاباتی بود و در میان گزینه های اعلام آمادگی کننده دهقان به عنوان یک نظامی میانه رو و مرد همیشه حاضر انتخابات برادر محسن در کنار سعید محمد فرمانده سابق قرارگاه خاتم بیشتر به چشم می خورد. اما مانور اصلی روی یک نام به خصوص بود، سردار جوانی که او را مصداق دولت جوان انقلابی قلمداد می کردند
. اما یکی دو ماه پیش و بعد از استعفای وی از فرماندهی قرارگاه خاتم اظهاراتی از سوی یکی از اعضای حزب موتلفه مطرح شد که به مثابه بمب انتخاباتی بود، زمانی که وی مدعی شد که سعید محمد به دلیل تخلف از فرماندهی قرارگاه خاتم کنار گذاشته شده و استعفای او صوری بوده است!
تکذیبیه بعدی این فعال سیاسی فضا را کمی تا قسمتی آرام کرد اما اظهارات دو روز پیش سردار جوانی، معاون سیاسی سپاه همه رشته های انتخاباتی سعید محمد را که تا این لحظه سکوت اختیار کرده پنبه کرد و آب پاکی را روی دستش ریخت و نهایتا پرونده کاری اش را به دست چپش داد تا بیش از گذشته فکر ریاست جمهوری را رویا گونه ببیند و بعید است که دیگر سردار جوان بتواند راهی برای رسیدن به پاستور بیابد. حالا مشخص شد که ادعای عضو مؤتلفه بی‌ربط نبوده و از چیزهایی خبر داشته است و بی هیچی هم نبوده است. این یعنی رفتنش ترجیحی و خودخواسته نبوده است. آن‌ هم در حالی ‌که هم‌ زمان با این استعفا اخباری به گوش می‌رسید مبنی بر اینکه او با محسن رضایی برای ۱۴۰۰ ائتلاف کرده است. اما سعید محمد اصرار داشت که استعفایش خود خواسته تعبیر شود، نه دستوری برای کناره‌گیری.
اظهارات معاون سیاسی سپاه هر چند در وهله اول امید بخش بود از آن جهت که مقتدرانه از عدم دخالت سپاه در امر انتخابات حکایت داشت اما کاخ آروزی سعید جوان را از هم فروپاشاند و او بایستی برای باقی ماندن در عرصه قدرت به دنبال مجالی دیگر باشد و برای مدتی هم که شده عطای سیاست را به لقایش ببخشد. فعالیت سیاسی یک حق است و از هیچ گروهی نباید سلب شود اما خبرهای چند روز گذشته زمینه این هشدار را پدید می‌آورد که‌ دعوای انتخابات را به درون نیروهای مسلح نکشانید، حتی شوخی‌اش هم خطرناک است.
چند روز گذشته فضای سیاسی کشور شاهد بگومگوهای فرماندهان عالی رتبه سپاه بوده که صورت خوشی ندارد و به هر حال سپاه فارغ از همه دیدگاه های سیاسی به جهت حساسیت جایگاهش نبایستی وارد مقوله هایی از این دست شود. تکلیف سردار جوان هم بایستی هر چه زودتر مشخص شود، به هرحال او یا تخلف کرده و یا نکرده!؟ پاسخ به این پرسش نباید دستاویزی برای گلاویز شدن سیاسی فرماندهان این نهاد نظامی باشد. سعید محمد در جایگاهی نیست که به خاطر حفظ وجهه اش، وجهه سپاه را خراب کرد. منفک شدن و یا کنار رفتنش چرا باید به بهای تخطئه این ارگان نظامی و تحت الشعاع قرار دادن اهمیت و جایگاه اش تمام شود؟

وحید خدادادی